Назад

Umowa B2B

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2021-06-14

Umowa B2B jest rodzajem umowy partnerskiej pomiędzy firmami. Podpowiadamy, kto może ją zawrzeć oraz jakie są jej wady i zalety.

B2B (z angielskiego: business to business) oznacza prowadzenie współpracy pomiędzy podmiotami gospodarczymi. Muszą to być przynajmniej dwie firmy, aby mogła zajść pomiędzy nimi biznesowa zależność. Przykładem takiej współpracy może być restauracja prowadząca współpracę z lokalną piekarnią czy producentem rolnym.

 

Na czym polega współpraca w ramach B2B?

Współpraca zawierana jest najczęściej przez strony, będące przedsiębiorstwami, ewentualnie organizacjami lub stowarzyszeniami. Nie ma tu jednak relacji między kierownictwem a podwładnymi. Są za to dwie lub więcej strony - jedna świadczy określone usługi drugiej. Zawieranie umów pomiędzy przedsiębiorcami odbywa się na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego i w żaden sposób nie podlega pod Kodeks pracy. Umowy B2B to kontrakty pomiędzy poszczególnymi firmami.

Na rynku B2B występują podmioty, tworzące pewien łańcuch. Każdy z tych podmiotów to ogniwo, które jest jednocześnie powiązane z kolejnym. Są to zatem przedsiębiorstwa (zwykle producenci), ich kontrahenci, pośrednicy, dostawcy, kolporterzy, logistycy, magazynierzy, osoby prowadzące punkty sprzedaży towaru (sklepy) oraz punkty usługowe.

B2B spotyka się również na giełdach towarowych - nie tylko tych tradycyjnych, stacjonarnych, ale również nowoczesnych giełdach internetowych i portalach aukcyjnych. Tam transakcje zawiera się online bez wychodzenia z domu.

 

Istota umowy B2B

Umowa B2B nie jest umową o pracę. Jest to umowa partnerska pomiędzy dwoma (lub więcej) przedsiębiorstwami, czyli partnerami. Taka umowa dotyczy sprzedaży produktów czy wykonania usług.

Istnieje również pojęcie B2C. B2B dotyczy klienta biznesowego, korporacyjnego, zaś B2C dotyczy przede wszystkim klienta indywidualnego. W tej sytuacji mamy także do czynienia z firmą, ale współpracuje z nią już klient indywidualny, który jest ostatecznym odbiorcą konkretnego towaru albo usługi. Nie musi być to sklep stacjonarny. Obecnie zawieranie transakcji B2C, czyli między sprzedawcami a klientami indywidualnymi, odbywa się coraz częściej przez Internet.

 

Wady i zalety umowy B2B

Możliwość osiągnięcia wysokich zarobków to główny atut pracy w oparciu o B2B. Pracownik etatowy to, z punktu widzenia pracodawcy, najdroższy z pracowników. Chodzi tutaj o wysokość jego wynagrodzenia oraz o koszty, związane z zatrudnianiem tego pracownika, pokrywane przez pracodawcę.

Osoba, wykonująca umowę B2B, nieraz może liczyć na wyższe wynagrodzenie niż wynikające z umowy o pracę. Wszystko zależy od tego, czy miał dobry, czy zły miesiąc na prowadzenie interesów. Mankamentem mogą być niestety koszty prowadzenia działalności gospodarczej, m.in. składki na ubezpieczenia i podatki.

Plusem samozatrudnienia jest także elastyczność czasu pracy, możliwość łatwego dorobienia – w postaci powiększenia swojego zasięgu i współpracy z kilkoma firmami – oraz możliwość zaliczania swoich wydatków w koszty.

 

Rozwiązanie umowy B2B

Współpraca B2B kończy się wraz z wykonaniem kontraktu lub w terminie, wskazanym w umowie. Strony mają możliwość wcześniejszego zerwania kontraktu, np. na mocy porozumienia pomiędzy przedsiębiorstwami. Zdarza się również, że strony niezadowolone z efektów współpracy, rozstają się ze skutkiem natychmiastowym, ewentualnie po upływie okresu wypowiedzenia, o ile został on wcześniej ustalony.

 

 

Katarzyna Sędziak (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło:

www.strefabiznesu.pl


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

 • Zawieszenie lub zamknięcie działalności gospodarczej a zasiłek dla bezrobotnych
  Jaki wpływ na prawo do zasiłku i okres jego wypłacania ma zawieszenie działalności gospodarczej, a jaki zamknięcie działalności? Odpowiadamy.

 • Kontrakt menadżerski
  Kontrakt menadżerski, zwany inaczej umową menadżerską, zaliczany jest do tzw. umów nienazwanych. Nie jest regulowany ani przepisami Kodeksu pracy, ani Kodeksu cywilnego. Jak zatem powinna wyglądać taka umowa i kiedy można ją stosować?

 • 5 kroków do założenia jednoosobowej działalności gospodarczej [Infografika]
  Rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej wydaje się trudnym i żmudnym procesem. Nic bardziej mylnego. Sprawdź, jakie kroki trzeba podjąć, aby wizja własnego biznesu stała się rzeczywistością!

 • Prowadzenie działalności gospodarczej i praca na etacie
  Polskie prawo nie zabrania łączenia prowadzenia działalności gospodarczej i pracy na etacie. Są jednak określone warunki, jakich należy przestrzegać, aby nie narazić się na konflikt z pracodawcą, urzędem ochrony konkurencji i konsumentów czy urzędem skarbowym. Podpowiadamy, w jakich okolicznościach praca na etacie może być łączona z prowadzeniem własnej firmy.

 • Bon na zasiedlenie a działalność gospodarcza
  Przepisy zawarte w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy stanowią, że starosta, na wniosek bezrobotnego, może przyznać bon na zasiedlenie w związku podjęciem przez niego zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej poza miejscem dotychczasowego zamieszkania. Opisujemy, jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać wsparcie w postaci bonu, podejmując działalność gospodarczą.

 • Przedsiębiorstwo w spadku
  Jednoosobowa działalność gospodarcza prowadzona jest pod nazwiskiem właściciela, a majątek firmy jest jednocześnie majątkiem właściciela, ponieważ tego typu działalność gospodarcza nie posiada odrębnej od właściciela osobowości prawnej. Co w przypadku śmierci właściciela firmy? Czy możliwe jest dziedziczenie jednoosobowej działalności gospodarczej?

 • Osoba współpracująca z osobą prowadzącą działalność gospodarczą
  Przedsiębiorca, prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, ma możliwość korzystania z pomocy bliskiej osoby w prowadzeniu firmy. Podpowiadamy, kim jest osoba współpracująca oraz jakie ma uprawnienia.

 • Zakładasz firmę? Sprawdź, jak wypromować ją w Internecie!
  Korzyści z założenia własnej firmy jest naprawdę sporo. Oczywiście trzeba zadbać o kwestię rozliczeń podatkowych, odprowadzać składki zdrowotne i emerytalne, ale bycie samemu sobie szefem bywa naprawdę komfortowe. Prowadząc własną działalność gospodarczą można dostosować swój plan pracy do osobistych preferencji. Jeśli jednak chcesz mieć komfort finansowy i cieszyć się z kolejnych zamówień i realizacji zleceń od klientów, musisz zadbać o promocję swojej firmy. A najlepszym nośnikiem reklamy jest dzisiaj Internet.

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

  Pokaż/ukryj panel komentarzy