Назад

Twoje dziecko uczy się zdalnie? Sprawdź, czy otrzymasz zasiłek opiekuńczy!

Od 20 grudnia 2021 r. do 9 stycznia 2022 r. w całym kraju wprowadzono naukę zdalną. Dotyczy to uczniów szkół podstawowych i średnich. Podpowiadamy, którzy rodzice będą mogli skorzystać w tym czasie z dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 16 grudnia 2021 r. w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19, zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał rodzicom dzieci do lat 8 lub starszym z orzeczoną niepełnosprawnością w czasie funkcjonowania szkół w trybie zdalnym.

 

Warunki

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy w okresie od 20.12.2021 do 9.01.2022 może być przyznany ubezpieczonym rodzicom:

  • dzieci do lat 8,
  • dzieci do lat 16 z orzeczeniem o niepełnosprawności,
  • dzieci do lat 18 z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
  • osób do 24 roku życia, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Zasiłek opiekuńczy nie będzie przysługiwał, jeśli dziecko ma zapewnioną opiekę przez drugiego rodzica lub opiekuna, korzystającego z urlopu rodzicielskiego, wychowawczego lub będącego bezrobotnym.

 

Wysokość świadczenia

Miesięczny zasiłek opiekuńczy będzie przyznawany na zasadach ogólnych - wyniesie 80% wynagrodzenia. Będzie wypłacany za każdy dzień opieki, również za dni ustawowo wolne od pracy.

Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy rodzic lub prawny opiekun dziecka powinien złożyć pracodawcy lub zleceniodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki.

Rodzic prowadzący działalność gospodarczą składa wniosek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych lub poprzez PUE ZUS.

 

Szczegółowych informacji w zakresie dodatkowego zasiłku opiekuńczego udziela Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

 

 

Katarzyna Sędziak (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło:

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 16 grudnia 2021 r. w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Odprawa emerytalna i rentowa
    Przechodzisz na rentę lub emeryturę? Sprawdź, czy należy Ci się odprawa i w jakiej wysokości.

  • Waloryzacja rent i emerytur
    1 marca 2024 r. nastąpiła waloryzacja emerytur, rent oraz dodatków wypłacanych przez ZUS. Co ważne, podwyżka nastąpiła automatycznie, bez konieczności wnioskowania o nią. W 2024 r. świadczenia wzrosną o 12,12%.

  • Czy za studenta płaci się ZUS?
    Wakacje to dobry czas na szukanie pracy przez studentów. Studenci do ukończenia 26. roku życia są chętnie zatrudniani na podstawie umowy zlecenia. Wiąże się to ze sporymi oszczędnościami dla zleceniodawcy. Jakimi? Odpowiadamy.

  • Kiedy jest możliwa rezygnacja z urlopu macierzyńskiego?
    Urlop macierzyński przeważnie wykorzystuje matka dziecka. Nie oznacza to jednak, że ojciec nie ma do niego prawa. Sprawdź, jakie warunki muszą być spełnione, aby matka dziecka mogła zrezygnować ze swojej części urlopu macierzyńskiego na rzecz ojca dziecka.

  • Wypadek przy pracy a umowa zlecenia
    Jesteś zleceniobiorcą i uległeś wypadkowi przy pracy? Sprawdź, czy otrzymasz zasiłek chorobowy za czas niezdolności do pracy oraz odszkodowanie z ZUS.

  • Urlop macierzyński nie zawsze chroni przez zwolnieniem
    Stanowisko pracy kobiety w ciąży lub przebywającej na urlopie macierzyńskim podlega szczególnej ochronie. Co do zasady pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w takim przypadku. Istnieją jednak wyjątki od tej reguły. Podpowiadamy, w jakich przypadkach ochrona przed zwolnieniem w okresie urlopu macierzyńskiego nie obowiązuje.

  • Zasiłek macierzyński 2023 – co powinieneś wiedzieć?
    Zmiany długości urlopów związanych z rodzicielstwem wprowadzone do Kodeksu pracy w kwietniu 2023 r. niosą za sobą również zmianę przepisów dotyczących zasiłku macierzyńskiego. Sprawdź, co się zmieniło w tym zakresie.

  • Zmiana wymiaru zasiłku macierzyńskiego 2023
    Wraz z wejściem w życie nowelizacji Kodeksu pracy, od 26 kwietnia 2023 r. zmienił się nie tylko wymiar urlopów związanych z rodzicielstwem, ale zmianie uległy również przepisy dotyczące zasiłku macierzyńskiego. Sprawdź, ile wynosi aktualny wymiar urlopu.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy