Najlepsze sposoby rekrutacji w polskich firmach w 2019 r. [Raport]
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2020-01-31
Pracodawcy podejmują różne kroki, aby znaleźć odpowiedniego kandydata na wolne stanowisko. Oprócz podstawowych metod rekrutacji, jak rozmowa kwalifikacyjna, testy kompetencji, umiejętności oraz predyspozycji zawodowych, rekruterzy coraz chętniej sięgają po nietypowe techniki, czyli dyskusje, symulacje czy grywalizacje.
W przeprowadzonych w 2019 r. badaniach dotyczących sposobów pozyskiwania kandydatów, wzięło udział ponad 300 polskich firm reprezentujących małe, średnie i duże przedsiębiorstwa. W większości byli to doświadczeni rekruterzy z firm, których siedziba znajduje się w miastach liczących powyżej 500 tys. mieszkańców.
Polecenie pracownika wyjątkowo skuteczne
Zdecydowana większość ankietowanych, bo aż 88 proc. jest zdania, że dobrym, jak nie najlepszym sposobem pozyskiwania kandydatów są referencje i rekomendacje. Pracodawcy potwierdzają fakt, że kandydat polecony przez zaufaną osobę lub pracującego już w firmie pracownika, będzie miał szansę na zatrudnienie. To powinno motywować pracowników do dbania o swój wizerunek, niezależnie od tego jak długo i na jakim stanowisku pracują.
Rekruterzy ufają swojej intuicji i doświadczeniu
Okazuje się, że znaczna część rekruterów (77 proc. ankietowanych) bierze sprawy we własne ręce i samodzielnie poszukuje kandydatów do swoich firm. Nie jest to łatwy proces i nie zawsze wiąże się on z oszczędnościami. Pracodawcy sami najlepiej wiedzą, jakiego specjalisty potrzebują, mogą liczyć na swoją intuicję oraz doświadczenie, nie jest to wtedy rekrutacja zamknięta w sztywnych ramach egzekwowanych przez firmy zewnętrzne.
Zdaniem ponad połowy ankietowanych (53 proc. - 57 proc.), przy procesie rekrutacji sprawdzają się oferty pracy zamieszczane na stronach branżowych, portalach ogłoszeniowych, czy na firmowej stronie internetowej.
Agencje rekrutacyjne mniej popularne
Pracodawcy niechętnie oddają rekrutację w ręce innych firm, czyli. Tylko 43 proc. badanych uważa, że agencje rekrutacyjne są kompetentne na tyle, by powierzyć im poszukiwanie odpowiednich kandydatów na wolne stanowiska.
Wygląda na to, że polskie firmy wyznają zasadę: jeśli chcesz coś zrobić dobrze, zrób to sam.
Justyna Bilicz (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Źródło: Raport InterviewMe „Badanie pracodawców 2019”
Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.
Zobacz podobne artykuły:

Motywacja, mikro-zmiany i rozwój zespołu W świecie krótkich deadline’ów, rosnących oczekiwań i nieustannych zmian, motywacja pracowników staje się jednym z kluczowych czynników sukcesu każdej organizacji. Ale czy da się ją zbudować w sposób trwały, bez ciągłego sięgania po zewnętrzne motywatory, jak premie, benefity czy akcje integracyjne? Coraz więcej badań i doświadczeń z obszaru HR pokazuje, że skuteczna motywacja to nie wielkie hasła, ale mikro-zmiany, codzienna uważność lidera i psychologia, która działa w rytmie pracy zespołu.

Co napędza rekrutację, a co powoduje redukcję etatów? Dlaczego firmy chcą zatrudniać pracowników? Co skłania przedsiębiorstwa do redukcji etatów? Jakie są przyczyny braku zmian w zatrudnieniu? Na te pytania stara się odpowiedzieć opublikowana niedawno analiza przygotowana przez ManpowerGroup.

Już jutro (1 lipca) będzie wprowadzona możliwość przesyłania do urzędów pracy kopii umów zawartych z cudzoziemcami Nowe przepisy, które weszły w życie 1 czerwca, nakładają na pracodawców zatrudniających cudzoziemców na podstawie oświadczeń o powierzeniu pracy oraz zezwoleń na pracę obowiązek przesyłania kopii umów zawartych z cudzoziemcami. Od 1 lipca podmioty powierzające pracę cudzoziemcom na podstawie oświadczeń lub zezwoleń na pracę sezonową będą miały możliwość, za pośrednictwem praca.gov.pl, wypełnić ten obowiązek.

Zmiany w przepisach dotyczących polskiego rynku pracy 1 czerwca 2025 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące polskiego rynku pracy. Swoim zakresem obejmują one m.in. bezrobotnych. Zmienia się wiele w zasadach rejestracji, kontaktu z urzędem pracy, jak i warunkach przyznawanych wsparć. Ponadto wprowadzone zostały nowe zasady powierzania pracy cudzoziemcom. W tym przypadku, również mamy do czynienia z ważnymi zmianami.

Co wpływa na zaangażowanie w pracę pracowników z pokolenia Z Czego od pracodawcy oczekują młodzi pracownicy? Co wpływa na ich zaangażowanie i satysfakcję z pracy? Oto ciekawe wnioski płynące z badania „Work War Z”. Zachęcamy do lektury.

Ochrona sygnalistów w Polsce W naszym niedawnym artykule poruszyliśmy zjawisko whistleblowingu, czyli tzw. demaskatorstwa. Pora przenieść temat w polskie realia. Jakie formy ochrony sygnalistów przewiduje nasze prawo?

Przygotowanie do rozmowy rekrutacyjnej – klucz do sukcesu zawodowego Rozmowa kwalifikacyjna to jeden z najważniejszych etapów procesu rekrutacyjnego. Właściwe przygotowanie może znacząco zwiększyć szanse na pozytywny rezultat i uzyskanie pracy. Proces ten warto potraktować strategicznie, dzieląc go na kilka etapów.

Wizy a praca cudzoziemców po zmianie przepisów 1 czerwca 2025 r. weszły w życie przepisy, które zmieniają zasady zatrudniania w Polsce cudzoziemców z krajów trzecich. Jak obecnie wygląda kwestia pracy osób, które przyjechały do naszego kraju na wizach? Które z nich umożliwiają podjęcie pracy, a które nie? Pobyt na jakich wizach umożliwia ubieganie się o zezwolenie na pobyt czasowy i pracę? Odpowiadamy.