Назад

Elektroniczne wsparcie zatrudnienia obywateli Ukrainy, czyli nowe formularze na praca.gov.pl

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2022-05-06

12 marca br. Prezydent RP podpisał ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Jej zapisy obowiązują z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 r. Cudzoziemcy, których ta ustawa dotyczy, mają zagwarantowany dostęp do polskiego rynku pracy. Mogą podejmować pracę bez zezwolenia oraz rejestrować się w powiatowych urzędach pracy, korzystając przy tym z dostępnych ofert wsparcia. Aby umożliwić i ułatwić te procesy, na portalu praca.gov.pl pojawiły się nowe formularze.

Według nowych zasad zawartych w ustawie, obywatel Ukrainy, który:

  • wjechał legalnie na terytorium Polski od dnia 24.02.2022 r. i deklaruje swój zamiar pozostania w Polsce,
  • jak i obywatel Ukrainy, który przebywa legalnie niezależnie od terminu swojego przybycia,

nie potrzebuje zezwolenia na pracę. Jest jednak jeden warunek – elektroniczne powiadomienie, jakie pracodawca wysyła do urzędu pracy w terminie 14 dni od powierzenia pracy.

 

Czytaj także: Legalny pobyt obywateli Ukrainy na mocy specustawy [Infografika]

 

Powiadomienie o powierzeniu wykonywania pracy

Formularz powiadomienia o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy jest dostępny od 15 marca br. na portalu praca.gov.pl w zakładkach „Zatrudnianie cudzoziemców” i „Rynek Pracy - pomoc dla Ukrainy”. Pracodawca do jego wypełnienia potrzebuje:

  • danych identyfikacyjnych cudzoziemca,
  • informacji o jego dokumencie podróży,
  • szczegółów dotyczących powierzonej pracy oraz miejsca jej wykonywania.

System pozwala również na dodanie do formularza załącznika, jeśli pracodawca potrzebuje dołączyć np. pismo wyjaśniające lub pełnomocnictwo, gdy w sprawie działa pełnomocnik.

Uwaga Pracodawco! Na powiadomienie urzędu pracy o powierzeniu pracy obywatelowi Ukrainy masz nieprzekraczalny termin - 14 dni. Formularz na praca.gov.pl nie daje możliwości wyboru daty wykraczającej poza ten termin.

 

Czytaj także: Praca.gov.pl – od czego zacząć?

 

Zgłoszenie do rejestracji jako osoba bezrobotna

Obywatel Ukrainy, który korzysta ze specjalnych uprawnień od 24 lutego br. oraz każdy obywatel Ukrainy, który aktualnie przebywa legalnie w Polsce może zarejestrować się w urzędzie pracy jako bezrobotny lub poszukujący pracy. Na stronie praca.gov.pl od 23 marca jest dostępny elektroniczny formularz w języku ukraińskim, który ma ułatwić cały proces. Jest to „Zgłoszenie do rejestracji jako osoba bezrobotna bez prawa do zasiłku albo poszukująca pracy (KRB-UA)”. Zgłoszenie rejestracyjne zawiera tylko niezbędne informacje, konieczne do nadania obywatelowi Ukrainy statusu, który wprowadzi go na polski rynek pracy. Ta uproszczona procedura jest dostępna tylko dla obywateli Ukrainy, którzy ubiegają się o:

  • status osoby bezrobotnej bez prawa do zasiłku lub
  • osoby poszukującej pracy.

Osoby te mogą zostać zarejestrowane pomimo braku wymaganej dokumentacji, ponieważ w szczególnie uzasadnionych przypadkach starosta, mając na uwadze obiektywne okoliczności lub przeszkody uniemożliwiające przedłożenie kompletu dokumentów oraz przekazanie wymaganych danych, może wyrazić na to zgodę.

Obywatele Ukrainy, którzy zamierzają ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych, podlegają rejestracji na dotychczasowych zasadach, czyli wybierają formularz „Zgłoszenie do rejestracji jako osoba bezrobotna lub poszukująca pracy (KRB)”. Do tej rejestracji należy już przedstawić pełną wymaganą dokumentację.

Uwaga! W przypadku obywateli Ukrainy, jako osoby bezrobotne rejestrować mogą się również osoby starsze, tj. kobiety powyżej 60. roku życia i mężczyźni powyżej 65. roku życia (art. 22 ust. 6 ustawy).

 

Informacji dotyczących rejestracji elektronicznej przez praca.gov.pl udzielają konsultanci Zielonej Linii pod numerem 19524.

 

Czytaj także: Zatrudnianie obywateli Ukrainy na podstawie przepisów specustawy z 12.03.2022 r.

 

Justyna Bilicz (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło:

Ustawa z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (art. 22).

Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 kwietnia 2020 r. w sprawie rejestracji bezrobotnych i poszukujących pracy (§ 8 ust. 5).

https://wupgdansk.praca.gov.pl/uapyt

https://oborniki.praca.gov.pl/-/17653264-glowne-zalozenia-specustawy

www.praca.gov.pl


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Pobyt krótkoterminowy cudzoziemca a praca w RP
    Podstawowa zasada dotycząca zatrudnienia cudzoziemców w Polsce brzmi: legalna praca to legalny pobyt oraz zezwolenie na pracę. O ile z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę obcokrajowiec może być zwolniony, o tyle dokument pobytowy, i to taki, który uprawnia go do pracy, musi mieć zawsze. Czy możliwe jest zatrudnienie cudzoziemca, przebywającego w Polsce w ramach pobytu krótkoterminowego? Odpowiadamy.

  • Jak zatrudnić obywatela Ukrainy? Instrukcja krok po kroku
    Pracodawca, który planuje zatrudnienie obywatela Ukrainy powinien wiedzieć, że do podpisania umowy nie wystarczy jedynie potwierdzenie obywatelstwa ukraińskiego. Przede wszystkim należy upewnić się, że cudzoziemiec ma tytuł do legalnego pobytu w Polsce. Od czego zacząć? Jak legalnie powierzyć pracę obywatelowi Ukrainy? Wyjaśniamy.

  • Różnica między zezwoleniem na pobyt stały a zezwoleniem na pobyt rezydenta długoterminowego UE
    Zezwolenie na pobyt stały i zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE mają wiele wspólnych cech. Oba są udzielane na czas nieoznaczony i w obu przypadkach praca cudzoziemca może być wykonywana bez zezwolenia na pracę. Co je różni? Odpowiadamy.

  • Zezwolenie na pobyt czasowy po wizie „humanitarnej”
    Cudzoziemcy, którzy przebywają w Polsce na podstawie wizy wydanej w celu przyjazdu ze względów humanitarnych, z uwagi na interes państwa lub zobowiązania międzynarodowe (tzw. humanitarnej) mogą, najpóźniej ostatniego dnia jej ważności, złożyć wniosek o wydanie zezwolenia na pobyt czasowy ze względu na inne okoliczności. Czy praca na takim zezwoleniu na pobyt czasowy może być wykonywana bez konieczności uzyskiwania zezwolenia na pracę lub oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy? Odpowiadamy.

  • Zezwolenie na pobyt czasowy. Kiedy wygasa z mocy prawa?
    Zezwolenie na pobyt czasowy jest dokumentem legalizującym pobyt cudzoziemca z kraju trzeciego w Polsce. Wydaje się je na maksymalnie 3 lata w związku z okolicznością, która uzasadnia ten pobyt. O zezwolenie na pobyt czasowy wnioskuje cudzoziemiec w urzędzie wojewódzkim. Kiedy takie zezwolenie wygasa z mocy prawa? Odpowiadamy.

  • Rodzaje zezwoleń na pracę [INFOGRAFIKA]
    Zanim cudzoziemiec będący obywatelem państwa spoza obszaru UE/EOG rozpocznie pracę w Polsce, (co do zasady) musi posiadać odpowiednie zezwolenie na pracę. Rodzaj zezwolenia zależy w głównej mierze od tego, jak długo cudzoziemiec będzie wykonywał swoje obowiązki zawodowe, jaki mają one charakter oraz czy zatrudnia go firma polska, czy zagraniczna. Oto rodzaje zezwoleń na pracę w Polsce.

  • Kiedy nie trzeba uzyskiwać nowego zezwolenia na pracę?
    Zezwolenie na pracę (typu A) legalizuje pracę cudzoziemców z krajów trzecich w Polsce. W dokumencie tym wskazani są konkretni pracodawca i obcokrajowiec. Ponadto, w zezwoleniu na pracę wymienione są warunki, na których cudzoziemiec powinien świadczyć pracę. Ich zmiana wymaga uzyskania nowego dokumentu. Jednak nie zawsze. W jakich okolicznościach, po dokonanych zmianach, nie trzeba uzyskiwać nowego zezwolenia na pracę? Odpowiadamy.

  • Zezwolenie na pracę sezonową. Co warto wiedzieć?
    Zezwolenie na pracę sezonową (typu S) jest szczególnym rodzajem zezwolenia na pracę w Polsce. Od „standardowego” zezwolenia na pracę (typu A) odróżnia je przede wszystkim urząd, w którym pracodawca o nie wnioskuje, wysokość opłaty i okres, na jaki może być wydane. Co warto wiedzieć o zezwoleniu na pracę sezonową? Oto garść przydatnych informacji.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy