Zawody ze świetlaną przyszłością
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2020-07-03
Kim chcesz zostać, gdy dorośniesz? To pytanie znane od niepamiętnych czasów. Zadawano je naszym rodzicom, nam, a teraz naszym dzieciom. Pytanie pozostaje takie same, zmieniają się natomiast odpowiedzi. Jakie zawody są przyszłościowe? Kim będą kiedyś najmłodsi dziś Polacy?
Postęp technologiczny, rozwój gospodarczy, rozbudowa miast, czynniki demograficzne i wiele innych elementów składa się na zmianę wykonywanych i potrzebnych zawodów. Kto w obecnych czasach wyobraża sobie życie bez samochodu i (co za tym idzie) bez mechanika samochodowego? A przecież ten zawód powstał stosunkowo niedawno. Dziś jest bardzo powszechny i pożądany. Dobry mechanik jest na wagę złota.
Rewolucja technologiczna
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu nikt nie sądził, że Internet tak zmieni nasz świat. Na przestrzeni ostatnich dekad stał się on ważną częścią życia miliardów ludzi. Wraz z Internetem pojawiło się ogromne zapotrzebowanie na informatyków, programistów, twórców stron internetowych i wiele innych zawodów powiązanych z branżą IT.
Rewolucyjne zmiany zaszły także w branży telekomunikacyjnej. Obecnie mało kto korzysta już z (niegdyś tak pożądanego) telefonu stacjonarnego. Dziś telefon to już niemal przenośny komputer. Postęp technologiczny przełożył się zatem na znaczące zmiany w strukturze osób zatrudnionych w branży telekomunikacyjnej.
Zawody deficytowe
Według raportu „Barometr Zawodów” w 2020 roku wśród najbardziej deficytowych zawodów pojawili się między innymi: lekarze, pielęgniarki i położne, kucharze, mechanicy samochodowi, samodzielni księgowi, fryzjerzy, kierowcy samochodów ciężarowych, dekarze, betoniarze i zbrojarze, piekarze, robotnicy budowlani oraz ślusarze.
Wśród zawodów nadwyżkowych wymienia się ekonomistów – na nich ogromne zapotrzebowanie było na przełomie wieków.
Z kolei raport Trenkwalder „Rynek pracy oczami pracodawców. Efektywność i plany rekrutacyjne na drugą połowę 2019” wskazuje, że najbardziej poszukiwani pracownicy w Polsce to: specjalista IT, programista, inżynier, handlowiec, operator maszyn, elektryk, elektromechanik, pracownik produkcji, pracownik fizyczny, operator wózka widłowego, automatyk i kierowca.
Zawody przyszłości
Eksperci zajmujący się analizą rynku pracy wskazują, że wśród najbardziej przyszłościowych zawodów znajdą się między innymi:
- pracownicy związani z branżą medyczną (ma to związek ze zmianami demograficznymi na świecie, widoczne zwłaszcza w Europie starzenie się społeczeństw),
- inżynierowie odnawialnych źródeł energii (te zmiany będą dotyczyć tych krajów, w których nacisk będzie kładziony na pozyskiwanie energii ze źródeł ekologicznych),
- robotnicy wykwalifikowani i niewykwalifikowani, np. operatorzy maszyn, elektrycy, magazynierzy (tu eksperci wskazują, że deficyt jest spowodowany zaniedbaniami w polskim systemie edukacji).
Według prognoz, o pracę w najbliższych latach powinni być spokojni także: specjaliści z branży IT, biotechnolodzy, logistycy, inżynierowie elektrotechnologii, trenerzy / dietetycy, specjaliści do spraw finansowych, analitycy big data / data scientist, graficy komputerowi i pracownicy naukowi.
Zawody, które dopiero powstaną
Warto także wspomnieć o zawodach, których jeszcze nie ma. Brzmi zagadkowo? Taka jest jednak nasza rzeczywistość. Postęp technologiczny sprawia, że w szybkim tempie pojawia się zapotrzebowanie na pracowników, których nie jest jeszcze w stanie wykształcić żadna uczelnia. Chodzi tu np. o obsługę nowoczesnych maszyn. Dobrym przykładem sprzed kilku lat jest np. planowanie obiektów 3D do drukarek 3D.
Takich zawodów będzie coraz więcej. Dlatego osoby, które dopiero będą podejmować decyzję o wyborze swojej ścieżki zawodowej. mają twardy orzech do zgryzienia. W kwestii nieistniejących zawodów nie mogą poradzić się rodziców lub osób, które mają doświadczenie, tak jak odbywa się to najczęściej.
Niszowe, nowe umiejętności wymagają śledzenia bieżących trendów na rynku pracy i nowoczesnych technologii. W tej sytuacji niezwykle pomocne są różnego rodzaju staże, szkolenia, wymiany studenckie czy działalność w kołach naukowych. Informacji na ich temat najłatwiej szukać w Internecie oraz u doradców zawodowych (np. Akademickie Biuro Karier).
Wojciech Napora (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Źródło:
barometrzawodow.pl
Raport Trenkwalder „Rynek pracy oczami pracodawców. Efektywność i plany rekrutacyjnej na drugą połowę 2019”
interviewme.pl
Zobacz podobne artykuły:
Zasiłek dla bezrobotnych – jak długo należy pracować, aby go otrzymać? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych? Czy urząd pracy może skrócić okres jego pobierania? Wyjaśniamy.
Jak zapobiegać wypaleniu zawodowemu? [RAPORT] „W przeciwieństwie do zwykłego zmęczenia, w którym wypoczynek przynosi ulgę, wypalenie zawodowe to stan chroniczny – bez względu na to, czy jesteśmy po weekendzie, czy po długim urlopie, wracamy do pracy i dopada nas zespół trzech objawów – wyczerpanie psychoruchowe, negatywne ocenianie swoich kompetencji i przyszłości oraz depersonalizacja innych, czyli postrzeganie ich jako szarej, irytującej masy, wobec której brak nam już empatii i cierpliwości” – mówi dr Beata Rajba, psycholog z WSKZ. Manpower zapytał pracowników, w jaki sposób pracodawcy mogliby zapobiegać zjawisku wypalenia zawodowego. Oto, co odpowiedzieli.
Zatrudnianie cudzoziemców absolwentów polskich szkół policealnych Do legalnego zatrudnienia cudzoziemca, co do zasady, potrzebne są odpowiedni tytuł pobytowy oraz zezwolenie na pracę. Od tej zasady istnieją wyjątki. Są bowiem cudzoziemcy, którzy mogą wykonywać pracę bez zezwolenia na pracę. Czy do tej grupy zaliczają się absolwenci szkół policealnych? Odpowiadamy.
Zatrudnienie obywateli Ukrainy. Kiedy nowe powiadomienie Powiadomienie o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy jest najprostszą formą legalizacji pracy cudzoziemców z krajów trzecich w RP. To opcja bezpłatna, umożliwiająca zatrudnienie i dopełnienie formalności później, w ciągu 7 dni od powierzenia pracy. Przepisy ustawy specjalnej o pomocy obywatelom Ukrainy przewidują okoliczności, które wpływają na konieczność wysłania kolejnego powiadomienia. Jakie to okoliczności? Odpowiadamy.
Nieważny paszport cudzoziemca a legalna praca W ostatnim czasie pojawia się dużo pytań o to, czy cudzoziemiec, którego paszport utracił ważność może legalnie pracować w Polsce. Wątpliwości biorą się w dużej mierze stąd, że wielu obywateli Białorusi i Ukrainy ma problem z uzyskaniem nowego dokumentu podróży. Warto zatem przytoczyć stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy oraz informacje Straży Granicznej dotyczące cudzoziemców z nieważnym paszportem.
Stwórz CV i zdobądź pracę marzeń Jednym z najważniejszych dokumentów potrzebnych w procesie rekrutacji jest CV. Dlatego warto przyłożyć się do jego stworzenia. Zielona Linia, która wspiera osoby poszukujące pracy, udostępniła narzędzie, ułatwiające przygotowanie profesjonalnego CV. Zachęcamy do skorzystania z naszego „Kreatora CV”!
Jak wykształcenie wpływa na wymiar urlopu? [INFOGRAFIKA] Wymiar urlopu wypoczynkowego zależy od stażu pracy. A co ma z tym wspólnego poziom wykształcenia? Okazuje się, że sporo.
10 kroków, które przybliżą Cię do zdobycia pracy [INFOGRAFIKA] Nadszedł czas na zawodową zmianę? A może dopiero stawiasz pierwsze kroki w swojej karierze? Oto 10 wskazówek, które pomogą Ci znaleźć lub zmienić pracę.
Informacje z regionów
-
PUP Brzeg - Projekt „KIS w BSSM Brzeg"
28.11.2024 -
PUP Głubczyce - Nabór wniosków KFS
28.11.2024