Назад

Zawieszenie działalności a składki ZUS

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2016-09-30

Sprawdź, jak zawieszenie działalności wpływa na obowiązek odprowadzania składek do ZUS-u i czy okres zawieszenia ma wpływ na ich wysokość. Upewnij się również, czy przysługuje Ci prawo do zawieszenia działalności!

Przedsiębiorca, który w określonym czasie nie będzie prowadził firmy, np. z powodu urlopu czy przestoju, może zawiesić działalność i skorzystać z prawa do nieopłacania składek do ZUS-u. Z możliwości zawieszenia mogą jednak skorzystać tylko ci przedsiębiorcy, którzy nie zatrudniają pracowników, czyli prowadzący jednoosobową działalność bądź podpisujący umowy cywilnoprawne. Obowiązująca umowa-zlecenie ze zleceniobiorcą nie wpływa na prawo do zawieszenia.

Formalności przy zawieszeniu działalności jest niewiele. Wystarczy wypełnić jeden formularz i złożyć go w urzędzie gminy lub wysłać elektronicznie. Resztę zrobi za ciebie CEIDG: powiadomi ZUS i urząd skarbowy.

Należy pamiętać, że minimalny okres zawieszenia wynosi 30 dni, a maksymalny 24 miesiące. Wniosek zaś musi być złożony najpóźniej dzień przed datą rozpoczęcia zawieszenia.

Działalność zawieszona, a co ze składkami

W okresie zawieszenia działalności nie ma obowiązku odprowadzania składek do ZUS-u. Wysokość składki za okres do zawieszenia działalności uzależniona jest od jej rodzaju. Składki na ubezpieczenia społeczne obliczane są proporcjonalnie do okresu zawieszenia, składka zdrowotna zaś liczona jest w pełnych miesiącach. Dlatego, jeśli działalność zostanie zawieszona np. 5 września, za ten miesiąc trzeba będzie opłacić pełną składkę zdrowotną. Zwolnienie będzie przysługiwało dopiero w październiku, o ile działalność będzie zawieszona przez cały miesiąc kalendarzowy.

Przedsiębiorca, w okresie zawieszenia, może jednak przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia emerytalno-rentowego. Wysokość składki oblicza się tak, jak w okresie prowadzenia działalności: 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia dla przedsiębiorców opłacających składki na ogólnych zasadach i 30 proc. w przypadku uprawnienia do ZUS-u preferencyjnego. Ulga przysługuje do 24 pełnych miesięcy kalendarzowych, licząc od dnia rozpoczęcia działalności.

Zawieszając działalność przedsiębiorca traci prawo do opłacania składki chorobowej i wypadkowej.

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: http://zus.pox.pl/zus/zawieszenie-dzialalnosci-gospodarczej-a-skladki-zus.htm


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Kuchnia fusion, czyli nowe smaki w polskich restauracjach dzięki cudzoziemcom
    Kuchnia fusion to jeden z najciekawszych trendów kulinarnych ostatnich lat, który zdobył serca smakoszy na całym świecie, w tym również w Polsce. Polega ona na łączeniu tradycji kulinarnych różnych kultur, tworzeniu nowych smaków i eksperymentowaniu z nieoczywistymi połączeniami. Trend ten zyskał popularność w naszym kraju przede wszystkim dzięki cudzoziemcom, którzy przybyli do Polski z różnych zakątków świata. Wnosząc swoje kulinarne dziedzictwo, zaczęli nadawać polskiej gastronomii świeży, międzynarodowy wymiar.

  • Work-life balance, czyli jak pogodzić pracę z życiem prywatnym?
    Rosnące tempo życia, natężenie obowiązków zawodowych i rosnąca frustracja wśród pracowników sprawiły, że w ostatnich latach w dyskusji na temat rynku pracy coraz częściej słyszymy o zasadzie work-life balance. Jakie są jej założenia i jak można ją wdrożyć?

  • Upał a praca. Co czytamy w przepisach?
    „Uff - jak gorąco!”. Wysokie temperatury w okresie letnim mogą być bardzo uciążliwe dla pracowników, zwłaszcza tych pracujących na zewnątrz. Dlatego przepisy prawa pracy (BHP) nakładają na pracodawców pewne obowiązki, które mają poprawić komfort pracy w czasie upałów. Jakie? O co powinni zadbać pracodawcy, gdy słupek rtęci przekracza dopuszczalne normy bezpieczeństwa i higieny pracy?

  • Sztuczna inteligencja a rynek pracy. Wyzwania i szanse
    Sztuczna inteligencja to jeden z najważniejszych filarów współczesnej rewolucji technologicznej. Jej dynamiczny rozwój ma bezpośredni wpływ na wiele aspektów życia społecznego, gospodarczego i zawodowego. W szczególności, zmiany te są wyraźnie widoczne na rynku pracy, gdzie AI wprowadza nowe modele zatrudnienia, zmienia wymagania wobec pracowników oraz prowadzi do redefinicji kompetencji niezbędnych do osiągnięcia sukcesu zawodowego. Chociaż technologia ta niesie ze sobą liczne korzyści, stanowi także poważne wyzwanie, zwłaszcza w kontekście przyszłości tradycyjnych zawodów i ról zawodowych.

  • Bariery językowe i kulturowe w Polsce oczami cudzoziemców
    Wzrost liczby cudzoziemców przyjeżdżających do Polski w ostatnich latach stał się nieodłącznym elementem procesu globalizacji i integracji europejskiej. Chociaż nasz kraj staje się coraz bardziej otwarty na osoby z różnych kultur, wciąż pozostaje wiele wyzwań związanych z adaptacją obcokrajowców. Wśród tych trudności wyróżniają się dwie główne bariery: językowa oraz kulturowa. Artykuł ten podejmuje temat trudności, jakie napotykają cudzoziemcy w Polsce, analizując zarówno językowe, jak i kulturowe przeszkody, które stają na drodze ich integracji.

  • Termin wypłaty wynagrodzenia za pracę – w trakcie zatrudnienia i po zakończonej umowie
    Wynagrodzenie za pracę (w ramach stosunku pracy) jest świadczeniem podlegającym szczególnej ochronie. Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, pracownik nie może się go zrzec, a pracodawca jest zobowiązany do zatrudnienia za wynagrodzeniem. Kiedy powinna być wypłacana pensja? Co z terminem wypłaty, gdy kończy się umowa? Odpowiadamy.

  • Brak wynagrodzenia a rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia
    Czy niewypłacanie pracownikowi wynagrodzenia na czas może być powodem rozwiązania umowy przez pracownika bez wypowiedzenia? Na co zwrócić uwagę i jakie przepisy Kodeksu pracy mają w tym przypadku zastosowanie? Odpowiadamy.

  • Okres wypowiedzenia. Czy wlicza się do stażu pracy? Czy można go skrócić?
    Wypowiadając umowę o pracę na czas określony lub nieokreślony należy pamiętać, że po złożeniu wypowiedzenia obowiązuje jeszcze okres wypowiedzenia, który jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Czy wlicza się on do stażu pracy? Czy przepisy przewidują możliwość skrócenia okresu wypowiedzenia? Odpowiadamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy