Назад

Z miłości, z rozsądku, w poszukiwaniu lepszych warunków pracy i płacy - czyli o zatrudnieniu cudzoziemców w Polsce

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2017-02-14

Nie tylko gorące uczucie do obywatela lub obywatelki Polski jest powodem coraz większej liczby cudzoziemców, którzy osiedlają się w Polsce i szukają tu pracy. Nasze warunki zatrudnienia są coraz bardziej atrakcyjne dla obcokrajowców.

Jak wyglądają zmiany w przepisach dotyczących zatrudniania cudzoziemców? Przedstawiamy zakres planowanych zmian w zasadach wykonywania pracy krótkoterminowej przez obywateli Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy.

Czego dotyczą planowane zmiany w ustawie?

Projekt ustawy dotyczy głównie zezwolenia na pracę sezonową. Jednak zawiera również dodatkowo propozycje uregulowania zasad wykonywania pracy krótkoterminowej przez obywateli Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy.

Zezwolenie na pracę krótkoterminową

Planowane przepisy zakładają, że obie procedury: uzyskiwania zezwolenia na pracę sezonową oraz uzyskiwania zezwolenia na pracę krótkoterminową będą zbliżone w formie.  

Zezwolenie na pracę krótkoterminową będzie mogło być wydane, jeżeli wysokość wynagrodzenia, określona w umowie z cudzoziemcem, nie będzie niższa od wynagrodzenia otrzymywanego przez inne osoby wykonywujące porównywalną pracę.

Zezwolenie to wydawane będzie na czas określony, który wraz z poprzednimi okresami zezwoleń na pracę krótkoterminową nie może przekroczyć 6 miesięcy w danym roku kalendarzowym.

Dwustopniowa procedura

W sytuacji, gdy cudzoziemiec będzie ubiegał się o wydanie wizy, starosta najpierw wpisuje wniosek do ewidencji wniosków w sprawie pracy krótkoterminowej, a następnie przekazuje pracodawcy zaświadczenie o wpisie. Zaświadczenie to pracodawca powinien przekazać cudzoziemcowi.

Następnie, już po wjeździe cudzoziemca do Polski na podstawie wizy wydanej w celu wykonywania pracy krótkoterminowej lub w ramach ruchu bezwizowego, wydawane jest zezwolenie na pracę krótkoterminową. W celu uzyskania zezwolenia pracodawca będzie zobowiązany przedstawić staroście kopię ważnego dokumentu pobytowego cudzoziemca.

Jakie informacje zostaną zawarte w zezwoleniu na pracę krótkoterminową?

Projekt ustawy zakłada, że zezwolenie będzie wydane dla konkretnego cudzoziemca. Najniższe wynagrodzenie, które może otrzymywać cudzoziemiec, wymiar czasu pracy lub liczbę godzin pracy w tygodniu lub miesiącu, rodzaj umowy, okres ważności, to informacje, które będą w zezwoleniu określone. W przypadku, gdy zezwolenie dotyczyć będzie pracy cudzoziemca w charakterze pracownika tymczasowego, w zezwoleniu na pracę będzie określony także pracodawca użytkownik.

Kiedy planowane zmiany przepisów wejdą w życie?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pod koniec 2016 roku informowało, że planowane zmiany dotyczące pracy krótkoterminowej cudzoziemców wejdą w życie najwcześniej w dniu 1 stycznia 2018 r.

Agnieszka Juźwiuk (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Pierwsza część artykułu jest dostępna tu.

Źródła:

Projekt ustawy dostępny na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (http://bit.ly/2hVJQcj)

Opinia Rady Legislacyjnej (http://www.mpips.gov.pl/download/gfx/mpips/pl/defaultopisy/9740/5/1/opinia%20Rady%20Legislacyjnej_4.pdf)

Oświadczenie Ministerstwa (http://www.mpips.gov.pl/aktualnosci-wszystkie/art,5543,8427,wazne-terminy-dla-pracodawcow-zatrudniajacych-cudzoziemcow.html)

 


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

Pokaż/ukryj panel komentarzy