Powrót

Zmiany w przepisach dotyczących zatrudniania cudzoziemców, cz. 1.

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2017-01-16

Interesują Cię zmiany w regulacjach dotyczących zatrudniania cudzoziemców? Dowiedz się więcej na temat zezwolenia na pracę sezonową!

Co zawiera projekt ustawy?

Planowana zmiana przepisów Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy ma przede wszystkim na celu dostosowanie przepisów krajowych do wymogów stawianych w dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/36/UE z dnia 26 lutego 2014 r. w sprawie warunków wjazdu i pobytu obywateli państw trzecich w celu zatrudnienia w charakterze pracownika sezonowego.

W związku z powyższym planowana zmiana dotyczy przede wszystkim zezwolenia na pracę sezonową. Projekt ustawy zawiera również dodatkowo propozycje uregulowania zasad wykonywania pracy krótkoterminowej przez obywateli Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy. Poza tym w projekcie zostały zapisane inne drobne zmiany, na które warto zwrócić uwagę.

Nowelizacja, przy okazji wdrożenia dyrektywy unijnej, zawiera przepisy, które mają na celu wyeliminowanie problemu, jaki pojawia się obecnie i dotyczy rejestracji oświadczeń – rejestrowanych dla pozoru i składanych przez fikcyjnych pracodawców.

Zezwolenie na pracę sezonową

Zgodnie z projektem ustawy, zezwolenie na pracę sezonową wydaje starosta właściwy ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi. Zezwolenie będzie mogło być wydane, jeżeli:

  • wysokość wynagrodzenia, określona w umowie z cudzoziemcem, nie będzie niższa od wynagrodzenia otrzymywanego przez inne osoby wykonywujące porównywalną pracę;
  • do wniosku o zezwolenie dołączona zostanie opinia starosty o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że w drodze rozporządzenia zostaną wskazane państwa, których obywatele będą zwolnieni z wymogu dotyczącego załącznika w postaci opinii starosty.

Dwustopniowa procedura

W sytuacji, gdy cudzoziemiec będzie ubiegał się o wydanie wizy, starosta najpierw wpisuje wniosek do ewidencji wniosków w sprawie pracy sezonowej i zaświadczenie o wpisie wydaje pracodawcy. Zaświadczenie to pracodawca zobowiązany jest przekazać cudzoziemcowi.

Następnie, już po wjeździe cudzoziemca na teren RP na podstawie wizy wydanej w celu wykonywania pracy sezonowej lub w ramach ruchu bezwizowego, wydawane jest zezwolenie na pracę sezonową.

Jednak w tym celu pracodawca powinien dodatkowo dostarczyć staroście kopię ważnego dokumentu uprawniającego cudzoziemca do pobytu na terytorium RP oraz informację o adresie zamieszkania cudzoziemca podczas pobytu w Polsce.

Jeśli w ciągu 120 dni od wpisania wniosku do ewidencji pracodawca nie przedstawi kopii dokumentu uprawniającego cudzoziemca do pobytu w naszym kraju, postępowanie zostanie umorzone.

Jakie informacje zostaną zawarte w zezwoleniu na pracę sezonową?

Ważne jest również to, że zezwolenie wydawane będzie dla konkretnego cudzoziemca, będzie zawierało takie informacje jak: najniższe wynagrodzenie, które może otrzymywać cudzoziemiec, wymiar czasu pracy lub liczbę godzin pracy w tygodniu lub miesiącu, rodzaj umowy, okres ważności. W przypadku gdy zezwolenie dotyczyć będzie pracy cudzoziemca w charakterze pracownika tymczasowego, w zezwoleniu na pracę będzie określony także pracodawca użytkownik.

Zezwolenie na pracę sezonową wydawane będzie na czas określony, który nie będzie mógł być dłuższy niż 8 miesięcy w roku kalendarzowym.

Co jeszcze zawierają nowe przepisy dotyczące zezwolenia na pracę sezonową?

Projekt ustawy zawiera również szczegóły dotyczące możliwości przedłużenia zezwolenia na pracę sezonową, zawarte zostały w nim przepisy dotyczące sytuacji, w których nie ma obowiązku występowania o nowe zezwolenie oraz tych, gdy zezwolenie zostaje uchylone. Ustawodawca przewidział również sytuację, w której pracodawca zapewnia cudzoziemcowi zakwaterowanie i w związku z taką ewentualnością zawarł w przepisach podstawowe zasady dotyczące takiej sytuacji.

Kiedy planowane zmiany przepisów wejdą w życie?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w oświadczeniu wydanym 1 grudnia 2016 r., poinformowało, że planowane zmiany dotyczące pracy sezonowej cudzoziemców wejdą w życie najwcześniej w dniu 1 kwietnia 2017 r.

Druga część artykułu jest dostępna tu.

Agnieszka Juźwiuk (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródła: Projekt ustawy o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw (dostęp 15.12.2016)

Opinia Rady Legislacyjnej (dostęp 15.12.2016)

Oświadczenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (dostęp 15.12.2016)

 


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

Pokaż/ukryj panel komentarzy