Назад

Wypadki przy pracy

O 4,4 proc. mniej wypadków przy pracy w porównaniu z ubiegłym rokiem.

W okresie od stycznia do grudnia 2019 r.  liczba poszkodowanych w wypadkach przy pracy wyniosła ogółem 52 866 osób i była o 4,4 proc. mniejsza niż w  2018 r. Zmniejszył się także wskaźnik wypadkowości (liczba poszkodowanych przypadająca na 1000 osób pracujących) z 4,18 do 3,91.

Ponad 99 proc. z podanych osób uległo wypadkom przy pracy ze skutkiem lekkim (52492 osoby). Wypadkom z ciężkimi obrażeniami ciała uległy 253 osoby, a 121 ze skutkiem śmiertelnym.

 

Definicje wypadku przy pracy

 

Aby wypadek mógł być uznany za wypadek przy pracy, musi wpisywać się w określoną w przepisach definicję. Musi więc być to zdarzenie nagłe, wywołane przyczyną zewnętrzną, którego skutkiem jest uraz lub śmierć, i które nastąpiło w związku z pracą. Czyli podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika codziennych czynności lub poleceń przełożonych, podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy – nawet bez jego plecenia, w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.

 

Najczęściej do wypadków dochodzi

 

Terytorialnie, najwyższy wskaźnik wypadkowości odnotowano w województwach: śląskim, dolnośląskim i warmińsko-mazurskim. Najniższy w województwach mazowieckim, małopolskim i podkarpackim – podobnie jak w poprzednim roku. Jeśli chodzi o rodzaj działalność, wśród których odnotowano najwięcej wypadków, na początku listy znajduje się górnictwo i wydobywanie, dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami; rekultywacja oraz opieka zdrowotna i pomoc społeczna. Najmniej wypadków ma miejsce w informacji i komunikacji; działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej oraz w pozostałych działalnościach usługowych.

79,2 proc. osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy doznało urazu kończyn górnych i  dolnych. Wydarzenia najczęściej powodujące urazy to zderzenie z nieruchomym obiektem lub uderzenie w taki obiekt – 31,4 proc.

Jako dominującą przyczynę wypadków wskazano nieprawidłowe zachowanie się pracownika, aż 60,4proc.

 

Świadczenia powypadkowe

Poszkodowany, z tytułu wypadku przy pracy, może otrzymać takie świadczenia, jak: zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, zasiłek wyrównawczy, jednorazowe odszkodowanie, renta z tytułu niezdolności do pracy, renta szkoleniowa, dodatek pielęgnacyjny.

Jeśli jednak przyczyną wypadku było naruszenie przez pracownika przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia, spowodowane umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa, świadczenia nie przysługują! Poszkodowany nie otrzyma świadczenia  również w sytuacji, gdy przyczynił się w znacznym stopniu do spowodowania wypadku pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: www.zus.pl

https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/rynek-pracy/warunki-pracy-wypadki-przy-pracy/wypadki-przy-pracy-w-okresie-styczen-wrzesien-2019-roku,3,37.html


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Work-life balance, czyli jak pogodzić pracę z życiem prywatnym?
    Rosnące tempo życia, natężenie obowiązków zawodowych i rosnąca frustracja wśród pracowników sprawiły, że w ostatnich latach w dyskusji na temat rynku pracy coraz częściej słyszymy o zasadzie work-life balance. Jakie są jej założenia i jak można ją wdrożyć?

  • Zezwolenie jednolite a ważne zezwolenie na pracę
    Jest kilka dokumentów, które legalizują pracę cudzoziemców. W związku z tym, może dojść do sytuacji, w której zostanie wydane zezwolenie na pobyt czasowy i pracę w trakcie ważnego zezwolenia na pracę. Co wówczas? Odpowiadamy.

  • Legalizacja pobytu i pracy cudzoziemca
    Jakie dokumenty legalizują pobyt i pracę cudzoziemca?

  • Cudzoziemcy uprawnieni do wykonywania pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
    Co do zasady, aby cudzoziemiec mógł wykonywać pracę w Polsce, potrzebuje tytułu pobytowego umożliwiającego mu podjęcie pracy oraz zezwolenia na pracę. Jakie to tytuły pobytowe?

  • Pracownik na zwolnieniu lekarskim a informowanie pracodawcy
    Od wielu lat zwolnienia lekarskie wystawiane są elektronicznie i automatycznie trafiają do pracodawcy. Czy w takiej sytuacji pracownik powinien dodatkowo poinformować przełożonego o chorobie i nieobecności w pracy? Odpowiadamy.

  • Jak pracować w czasie świątecznych przygotowań i nie zwariować?
    Do Świąt jeszcze kilka dni, a ty już masz dość? Irytuje cię świąteczna lista utworów w radiu? Na myśl o pracowniczej wigilii, najchętniej udałbyś się na L4? Oto kilka porad, jak poradzić sobie z frustracją w szczycie świątecznych przygotowań.

  • Urlop szkoleniowy, czyli sposób na pogodzenie pracy z nauką
    Raz uzyskane kwalifikacje zawodowe oraz zdobyte dzięki nim zatrudnienie nie zapewnią nam pracy do emerytury. W obecnych czasach musimy na bieżąco poszerzać swój zakres wiedzy, aby nie wypaść z rynku. Tylko jak pogodzić pracę z nauką? Rozwiązanie wskazuje Kodeks pracy.

  • Staż pracy a służba wojskowa, w tym pełniona za granicą
    Czy okres pełnienia służby wojskowej wlicza się do stażu pracy? Jak to wygląda w przypadku odbywania służby wojskowej za granicą?

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy