Назад

Uzależnienie od pracy

Czerpanie przyjemności z pracy, spędzanie w firmie o wiele więcej godzin niż wymaga czas pracy, niechęć do urlopu – czy to już pracoholizm?

Według raportu Międzynarodowej Organizacji Pracy 15 proc. pracowników w Unii Europejskiej pracuje ponad 48 godzin tygodniowo, w Chinach czy Korei Południowej odsetek ten wynosi 40 procent, a w Chile i Turcji ponad 50 proc. Co z work life balance? Jak nie przekroczyć tej granicy?

Jak zawsze zaczyna się niewinnie

Warto mieć kontrolę nad tym, aby granica między życiem osobistym a zawodowym się nie zatarła. Szczególnie jeśli lubimy, to co robimy i nie czujemy upływu czasu podczas wykonywania obowiązków zawodowych. Już bowiem regularne zostawanie po godzinach w pracy lub zabieranie jej do domu w konsekwencji może doprowadzić do uzależnienia.

O pracoholizmie możemy również mówić, gdy zaczynamy nie dopuszczać do siebie myśli, że w pracy może dziać się coś bez naszej kontroli, poza nią nie mamy innych tematów do rozmów. Urlop, zamiast z rodziną, spędzamy w pracy lub z pracą.

Kto jest bardziej narażony na pracoholizm

Wśród grup pracowników narażonych na zjawisko pracoholizmu można wymienić tych najmłodszych stażem pracy, którzy na początku drogi zawodowej chcą wypaść jak najlepiej i rzucają się całkowicie w wir pracy. Coraz częściej też grono pracoholików zasilają kobiety, które zmuszone są dać z siebie o wiele więcej, aby zdobyć pozycję zawodową.

Na pracoholizm najbardziej narażeni są menadżerowie, specjaliści, osoby uprawiające wolne zawody oraz przedsiębiorcy prowadzący własny biznes. Za zjawiskiem pracoholizmu stoją nie tylko zawody, ale również określone cechy osobowości, tj. na przykład: nadmierny perfekcjonizm, brak umiejętności regulacji emocji czy deficyt w zakresie kompetencji.

Skutki pracy na najwyższych obrotach

Praca na pełnych obrotach i brak odpoczynku prędzej lub później znajdą swoje odbicie w poziomie zestresowania, problemach zdrowotnych: chorobach serca i układu krążenia, wrzodach żołądka, bezsenności, nerwicy oraz wypaleniu zawodowym. Warto więc, nawet jeśli praca jest naszą pasją, zachować zdrowy rozsądek w jej dawkowaniu.

Pracoholik, wbrew pozorom,  dla pracodawcy nie jest cennym pracownikiem. Współpraca z taką osobą bywa uciążliwa z powodu chociażby jego braku zaufania. Brak odpoczynku znajduje odbicie również w jego efektywności.

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 

Źródło: http://www.mop.pl/html/index1.html

 


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Czy Polacy nadużywają zwolnień lekarskich? [BADANIE]
    Choroba pracownika, potwierdzona zwolnieniem lekarskim, powoduje niezdolność do pracy i tym samym nieobecność w zakładzie pracy. Jak pokazują wyniki badania „Lewe zwolnienia lekarskie”, wielu z nas niewłaściwie wykorzystuje tzw. L4. Okazuje się, że są tacy, którzy symulują chorobę, by uzyskać zwolnienie lekarskie i po prostu odpocząć. Co jeszcze jest powodem brania lewych zwolnień? Jakie mogą być konsekwencje symulowania choroby przez pracownika? Odpowiadamy i prezentujemy najważniejsze wyniki badania.

  • Stampila w paszporcie cudzoziemca – czym jest i do czego uprawnia?
    Po złożeniu kompletnego wniosku o pobyt w Polsce, cudzoziemiec otrzymuje od urzędu wojewódzkiego pieczątkę, tzw. stampilę. Co ona potwierdza i gdzie jej szukać? Dlaczego jest taka ważna, szczególnie dla potencjalnego pracodawcy?

  • Kompetencje przyszłości. Poznaj klucz do sukcesu w dynamicznym świecie zawodowym
    W szybko zmieniającym się środowisku zawodowym, zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności staje się kluczowym elementem sukcesu zawodowego. Kompetencje przyszłości to zestaw umiejętności, które pozwalają nie tylko przetrwać, ale również odnosić sukcesy w erze cyfrowej i globalnej. Sprawdź, jakie kompetencje mogą okazać się kluczowe w kontekście przyszłego rynku pracy.

  • Osoba bezrobotna a podjęcie pracy lub działalności gospodarczej
    Każda osoba bezrobotna, która zarejestruje się w urzędzie pracy ma zarówno prawa, jak i obowiązki wynikające z posiadanego statusu. Jednym z obowiązków jest zawiadomienie urzędu pracy o podjęciu pracy lub rozpoczęciu prowadzenia działalności gospodarczej. Kiedy należy to zrobić? Co warto wiedzieć? Odpowiadamy.

  • Podróż po nieznanych ścieżkach zawodowych, czyli nietypowe zawody na świecie
    Świat zawodów to barwna mozaika, a niektóre z nich wyróżniają się swoją niezwykłością. Oto kilka najbardziej nietypowych zawodów, które z pewnością przyciągają uwagę ze względu na swoją unikalność.

  • 5 skutecznych sposobów na znalezienie motywacji do pracy [INFOGRAFIKA]
    Umiejętności i motywacja to kluczowe elementy efektywnej pracy. Motywacja zwiększa produktywność, satysfakcję z wykonywanych zadań i poczucie zawodowego spełnienia. Jednak często czujemy jej spadek. Szukamy wówczas sposobów na wskrzeszenie motywacji. Oto kilka podpowiedzi, jak ją odnaleźć.

  • Praca marzeń z aplikacją "Moja Praca"
    „Moja Praca” to nowoczesne narzędzie, które ułatwia osobom szukającym pracy znalezienie odpowiedniego zatrudnienia. Sercem aplikacji są symulatory rozmów kwalifikacyjnych, które dają możliwość odpowiedzi na najpopularniejsze pytania rekruterów i sprawdzenie wyników. „Moja Praca” umożliwia także rozwiązywanie testów osobowości i predyspozycji, dzięki którym osoba zainteresowana dowie się, jaka praca najlepiej do niej pasuje. W aplikacji dostępne są również, codziennie aktualizowane, oferty pracy. Dodatkowo, „Moja Praca” umożliwia zapisanie w telefonie w schowku CV, które szybko można dołączyć do odpowiedzi na interesujące ogłoszenie. W aplikacji znajduje się także porcja przydatnych i inspirujących informacji i tekstów. Dlaczego warto ją zainstalować? Odpowiadamy.

  • 10 "bezpiecznych" zawodów [INFOGRAFIKA]
    Gwałtowny rozwój sztucznej inteligencji sprawił, iż pojawiły się obawy co do utrzymania się niektórych stanowisk na rynku pracy. Pomimo swoich wyjątkowych umiejętności ChatGPT nie jest jednak w stanie zastąpić zawodów, w których liczy się empatia i zrozumienie ludzkich emocji. Jakie to zawody? Sprawdźcie.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy