Назад

Urlop w okresie wypowiedzenia

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2022-05-16

Urlop wypoczynkowy jest jednym z uprawnień pracowniczych. Jego wymiar i sposób udzielania określają przepisy Kodeksu pracy. Szczególną sytuacją, w której pracownika wysyła się na urlop wypoczynkowy jest okres wypowiedzenia. Jak to wygląda w świetle obowiązujących przepisów? Wyjaśniamy.

Przepisów dotyczących udzielania urlopu w okresie wypowiedzenia należy szukać w Kodeksie pracy w art. 1671. Czytamy w nim:

„W okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli w tym okresie pracodawca udzieli mu urlopu. W takim przypadku wymiar udzielonego urlopu, z wyłączeniem urlopu zaległego, nie może przekraczać wymiaru wynikającego z przepisów art. 1551.”

 

Czytaj także: Rodzaje wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę

 

Z tego przepisu wynika, że pracodawca, wysyłając pracownika na urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia umowy o pracę, nie musi uzgadniać tego z zatrudnionym. W tej sytuacji nie ma znaczenia, kiedy pracownik ma zaplanowany wypoczynek. Jeżeli pracodawca, chcąc uniknąć wypłacania ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop, wyśle pracownika na urlop, ten będzie zmuszony udać się na wolne we wskazanym przez pracodawcę terminie.

 

Urlop zaległy, urlop bieżący

W okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracodawca może wysłać pracownika na urlop zarówno zaległy (z ubiegłego roku), jak i bieżący (proporcjonalny do przepracowanych miesięcy).

Przykład. Pracodawca wypowiedział pracownikowi umowę o pracę 31 marca, a pracownika obowiązuje 3-miesięczny okres wypowiedzenia i jego wymiar urlopu w ciągu roku wynosi 26 dni. Ma on także 10 dni zaległego urlopu. W takiej sytuacji pracodawca może – nie musi – wysłać pracownika na 10 dni zaległego urlopu i 13 dni bieżącego urlopu (od stycznia do czerwca pracownik przepracuje 6 miesięcy, czyli połowa z 26 dni całorocznego wymiaru urlopu to 13 dni).

Jeżeli pracownik nie wykorzysta całego należnego mu urlopu (zaległego i bieżącego) pracodawca będzie musiał wypłacić mu ekwiwalent pieniężny za niewykorzystane dni.

 

Szczegółowych informacji na temat urlopów, w tym urlopu w okresie wypowiedzenia, udziela Państwowa Inspekcja Pracy.

 

Wojciech Napora (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (art. 1671).

Państwowa Inspekcja Pracy „Prawo pracy”.


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Czy pracodawca może powierzyć pracę w innym miejscu niż wskazane w umowie?
    Miejsce lub miejsca wykonywania pracy są wskazane w umowie o pracę. Czy pracodawca może powierzyć pracownikowi pracę w innej lokalizacji niż ta wskazana w umowie? Odpowiadamy.

  • Dokumentacja pracownicza a zlikwidowany zakład pracy
    Dokumenty potwierdzające zatrudnienie i okresy składkowe są bardzo ważne. Nie zawsze jednak o nich pamiętamy lub nawet zdarza nam się je zgubić. Co w sytuacji, gdy zakład pracy, w którym kiedyś pracowaliśmy został zlikwidowany, a my nie mamy świadectwa pracy lub zaświadczenia o okresach odprowadzanych składek. Gdzie szukać pomocy? Odpowiadamy.

  • Czy można podpisać umowę o pracę w trakcie zwolnienia lekarskiego?
    Zwolnienie lekarskie pracownika to szczególny czas, w którym np. pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę. Stanowi o tym art. 41 Kodeksu pracy. Co w sytuacji, gdy pracownik chce podpisać umowę o pracę w trakcie choroby? Czy ma do tego prawo? Odpowiadamy.

  • Zagubione świadectwo pracy
    Nie masz świadectwa pracy? Sprawdź, kto może Ci pomóc!

  • Kiedy pracodawca może zlecić pracownikowi wykonywanie dodatkowych obowiązków
    Pracodawca ma obowiązek zapoznania pracownika z zakresem jego obowiązków przed dopuszczeniem go do pracy. Czy pracodawca może zlecić pracownikowi inne zadania niż wynikające z zawartej umowy o pracę? Czy pracownik ma obowiązek je wykonać? Podpowiadamy.

  • Nie ze wszystkich uprawnień rodzicielskich skorzysta jednocześnie matka i ojciec
    Kodeks pracy przewiduje liczne uprawnienia związane z rodzicielstwem. Jednym z nich jest zakaz zatrudniania w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej oraz zakaz delegowania poza stałe miejsce pracy rodzica wychowującego dziecko do ukończenia przez nie 8. roku życia. Czy oboje rodzice mają prawo skorzystać z tego uprawnienia? Co w przypadku, gdy tylko jeden z nich jest zatrudniony? Podpowiadamy.

  • Umowa o pracę tymczasową a uprawnienia pracownicze
    Czym jest umowa o pracę tymczasową i jakie są warunki zatrudnienia na jej podstawie? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

  • Zadaniowy czas pracy - zasady
    Zadaniowy czas pracy jest jednym z systemów czasu pracy. Na czym polega i kto może pracować w takim systemie? Podpowiadamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy