Назад

Preferencyjne składki ZUS nie dla wszystkich przedsiębiorców

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2016-01-25

Sprawdź kiedy, pomimo spełnienia wszystkich kryteriów, nie będziesz mógł opłacać składek na preferencyjnych warunkach.

Osoby zakładające działalność gospodarczą po raz pierwszy lub po upłynięciu 5 lat od zakończenia prowadzenia poprzedniej, mogą liczyć na ulgę w opłacaniu składek. ZUS preferencyjny pozwala zaczynającemu karierę z biznesem przedsiębiorcy w pierwszych 24 miesiącach prowadzenia firmy zaoszczędzić środki na daninę do Zakładu, co umożliwi mu zainwestowanie większych nakładów finansowych w rozwój firmy. Korzystając bowiem z ZUS-u preferencyjnego opłaca składkę cztery razy mniejszą.

Przy czym, należy pamiętać, że nie wszyscy przedsiębiorcy rozpoczynający przygodę z biznesem mogą liczyć na preferencyjne składki – nawet jeśli spełniają kryterium przerwy między prowadzeniem działalności lub jest to ich pierwsza firma.

Dla kogo ulga w opłacaniu składek nie przysługuje

W ostatnim czasie często pracodawcy, w trosce o własne fundusze, proponują pracownikom współpracę na innych zasadach niż obecnie. Pracownik rezygnuje z dotychczasowego etatu i rozpoczyna współpracę w ramach nowo otwartej działalności gospodarczej. Niskie składki i większy dochód - złudne korzyści.

Osoby, które zakładają działalność w celu wykonywania czynności na rzecz byłego pracodawcy, u którego pracował przed dniem rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym nie mogą odprowadzać preferencyjnych składek do ZUS. Ulga nie będzie przysługiwała nawet jeśli tylko część obowiązków będzie się pokrywała.

Osoba współpracująca a składki

Składki za osoby współpracujące, czyli małżonka, dzieci, rodziców, dzieci drugiego małżonka, dzieci przysposobione, macochę, ojczyma jeżeli pozostają z przedsiębiorcą we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracują z nim przy prowadzeniu działalności opłacane są tak jak za samą osobę prowadzącą działalność. Z tym wyjątkiem, że nie mają one prawa do ulgi w opłacaniu składek.

Za współpracę przy prowadzeniu działalności może zostać uznana każda pomoc przy jej wykonywaniu. Nie ma znaczenia okres, przez który taka pomoc będzie udzielana, wymiar czasu pracy, wiek osoby współpracującej, czy forma współpracy. Co oznacza, że za osobę współpracującą zostanie uznane i dziecko, z którym rodzic podpisuje umowę o pracę jak również małżonek, który nieodpłatnie wspiera partnera. Brat oraz siostra przedsiębiorcy nie są już uważane za osoby współpracujące.

Ulga w opłacaniu składek nie przysługuje także wspólnikom spółek partnerskich, jawnych i komandytowych oraz twórcom i artystom.

składek ze zlecenia.

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 

Źródło: http://zus.pox.pl/zus/skladki-zus-osoby-wspolpracujacej-przy-prowadzeniu-dzialalnosci-gospodarczej.htm

 

 


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Wakacje składkowe a zasiłek dla bezrobotnych
    Od listopada 2024 r. przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą mają możliwość korzystania ze zwolnienia ze składek na ubezpieczenia społeczne w ramach tzw. wakacji składkowych. Czy zaliczają się one do okresów, od których zależy prawo do zasiłku dla bezrobotnych? Odpowiadamy.

  • Świadczenie rehabilitacyjne – co warto wiedzieć?
    Pracownika, który pobiera zasiłek chorobowy obowiązuje limit czasowy. Zdarzają się sytuacje, że po jego wykorzystaniu, osoba otrzymująca takie świadczenie nadal, z powodu przedłużającej się choroby, nie może wrócić do pracy. Co wtedy? Rozwiązaniem może być świadczenie rehabilitacyjne. Podpowiadamy, komu ono przysługuje, jaka jest jego wysokość i co należy zrobić, by je otrzymać.

  • Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, czyli wcześniejsza emerytura dla nauczycieli
    Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, czyli emerytura przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, dotyczy nauczyciela, wychowawcy lub innego pracownika pedagogicznego zatrudnionego w placówkach oświatowych, który urodził się po 1948 r. i spełnił określone warunki. Jakie? Co jeszcze warto wiedzieć o takim świadczeniu? Odpowiadamy.

  • Świadczenie honorowe, czyli dodatek specjalny dla stulatków
    Stulatek jest osobą, która ukończyła 100 lat. Po przekroczeniu tej dostojnej granicy wieku, ZUS wypłaca specjalny dodatek, czyli świadczenie honorowe. Co należy zrobić, aby je otrzymać? Czy jest ono jednorazowe? Odpowiadamy.

  • Emerytura – kiedy złożyć wniosek?
    Od 1 października 2017 r. wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Po jego osiągnięciu możliwe jest złożenie wniosku o emeryturę. Warto jednak zastanowić się, kiedy to zrobić. Jest bowiem kilka czynników, które decydują o wysokości świadczenia. Co warto wziąć pod uwagę składając wniosek o emeryturę w ZUS? Odpowiadamy.

  • Odprawa emerytalna i rentowa
    Przechodzisz na rentę lub emeryturę? Sprawdź, czy należy Ci się odprawa i w jakiej wysokości.

  • Waloryzacja rent i emerytur
    1 marca 2024 r. nastąpiła waloryzacja emerytur, rent oraz dodatków wypłacanych przez ZUS. Co ważne, podwyżka nastąpiła automatycznie, bez konieczności wnioskowania o nią. W 2024 r. świadczenia wzrosną o 12,12%.

  • Czy za studenta płaci się ZUS?
    Wakacje to dobry czas na szukanie pracy przez studentów. Studenci do ukończenia 26. roku życia są chętnie zatrudniani na podstawie umowy zlecenia. Wiąże się to ze sporymi oszczędnościami dla zleceniodawcy. Jakimi? Odpowiadamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy