Praca sezonowa w Niemczech w czasie pandemii koronawirusa
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2022-02-18
Chcesz wyjechać do pracy sezonowej do Niemiec? Sprawdź, jakie dokumenty są potrzebne, jakie zasady obowiązują w tym kraju w czasie pandemii oraz jak wygląda kwestia opieki zdrowotnej i ubezpieczenia.
Niemcy są bardzo popularnym krajem, jeżeli chodzi o podejmowanie pracy przez Polaków. Dotyczy to zarówno zatrudnienia stałego, jak i sezonowego. W ostatnich dwóch latach, w czasie pandemii koronawirusa, niemal wszystkie kraje, w tym także Niemcy, wprowadziły dodatkowe regulacje, mające zapewnić bezpieczeństwo obywatelom. W wielu państwach stosuje się także szczególne zasady dotyczące wjazdu i podejmowania pracy przez cudzoziemców. Jakie regulacje, w dobie pandemii, obowiązują u naszego zachodniego sąsiada i jak przygotować się do wyjazdu do pracy sezonowej? Odpowiadamy.
Jakie dokumenty są potrzebne?
Po pierwsze, jeżeli zamierzasz wjechać do Niemiec z Polski zgłoś swój przyjazd przed wjazdem przez Internet na portalu wjazdowym: www.einreiseanmeldung.de (dostępna wersja w języku polskim).
Ponadto, przed wjazdem zrób test. Musi to być test z poświadczeniem o negatywnym wyniku w języku niemieckim, angielskim, francuskim, włoskim lub hiszpańskim. Nie może to być test wykonany samodzielnie. Zaświadczenie to należy również wstawić na portal wjazdowy.
Co ważne, szybki test antygenowy nie może być wykonany wcześniej niż 48 godzin przed wjazdem, a test PCR nie wcześniej niż 72 godziny przed wjazdem. Można zapytać przyszłego pracodawcę, czy pokryje koszty takiego badania. Jeżeli nie, za test trzeba zapłacić samemu.
Oprócz wyniku testu można również okazać dowód całkowitego zaszczepienia lub zaświadczenie o wyzdrowieniu (certyfikat ozdrowieńca) w języku niemieckim, angielskim, francuskim, włoskim lub hiszpańskim.
Kwarantanna
W Niemczech, podobnie jak w innych krajach, obowiązują zasady dotyczące kwarantanny i osób z niej zwolnionych. I tak:
- Jeżeli przez ostatnie 10 dni przed wjazdem przebywałeś na obszarze z wysokim ryzykiem zakażenia (np. w Polsce) i przed przyjazdem wstawiłeś zaświadczenie o zaszczepieniu lub wyzdrowieniu na portal wjazdowy, nie musisz udawać się na kwarantannę.
- Bez okazania dowodu zaszczepienia lub wyzdrowienia konieczne jest odbycie 5-dniowej kwarantanny umożliwiającej pracę. W tym czasie możliwa jest praca, ale poza przemierzaniem drogi do pracy i z powrotem nie wolno opuszczać kwatery, również po to, by zrobić zakupy. Pracodawca zrobi je za Ciebie albo zapewni Ci w tym czasie inne wyżywienie. Za ten okres otrzymujesz wynagrodzenie i opłacasz z niego zakwaterowanie.
- Jeśli przyjeżdżasz do Niemiec z kraju uznanego za obszar występowania wariantów wirusa, musisz odbyć 14-dniową kwarantannę. Nie wolno Ci pracować i nie otrzymujesz w tym czasie żadnego wynagrodzenia. Z reguły, za zakwaterowanie musisz w tym czasie zapłacić sam.
Powyższe zasady, dotyczące testów, certyfikatów i kwarantanny, mogą się zmienić, dlatego bezpośrednio przed wyjazdem warto je sprawdzić na portalu wjazdowym.
Choroba. Kto zapłaci za wizytę u lekarza?
Choroba to zawsze niemiłe i niespodziewane zdarzenie, które może być także bardzo kosztowne, zwłaszcza za granicą, gdy nie mamy ubezpieczenia zdrowotnego. Aby uniknąć drogiego leczenia należy, jeszcze przed przyjazdem do Niemiec, upewnić się w jaki sposób jesteś zabezpieczony na wypadek choroby. I tak:
- Jeżeli masz ubezpieczenie zdrowotne w Polsce i zaświadczenie A1, jesteś ubezpieczony na wypadek choroby także podczas pracy sezonowej. Zabierz ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.
- Jeżeli podczas zatrudnienia w Niemczech płacisz składki na ubezpieczenie społeczne, posiadasz również ubezpieczenie zdrowotne.
- Jeżeli jesteś zatrudniony krótkookresowo – co jest możliwe przez okres nie dłuższy niż trzy miesiące lub 70 dni – nie posiadasz ustawowego ubezpieczenia zdrowotnego.
- Jeżeli nie posiadasz innego ubezpieczenia zdrowotnego, pracodawca zawiera z reguły umowę prywatnego ubezpieczenia grupowego, które obejmie koszty Twojego leczenia. To pracodawca pokrywa zwykle takie ubezpieczenie. W przeciwnym razie musi to z Tobą wcześniej ustalić.
Szczegółowe informacje na temat pracy sezonowej w sektorze rolniczym w Niemczech w czasie zagrożenia koronawirusem znajdują się materiałach:
Zał. 1_Ulotka_Praca sezonowa w czasie pandemii koronawirusa
Zał. 2_Warunki ramowe dla pracowników sezonowych
Wojciech Napora (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Zobacz podobne artykuły:
Zezwolenie na pracę sezonową. Co warto wiedzieć? Zezwolenie na pracę sezonową (typu S) jest szczególnym rodzajem zezwolenia na pracę w Polsce. Od „standardowego” zezwolenia na pracę (typu A) odróżnia je przede wszystkim urząd, w którym pracodawca o nie wnioskuje, wysokość opłaty i okres, na jaki może być wydane. Co warto wiedzieć o zezwoleniu na pracę sezonową? Oto garść przydatnych informacji.
Technologia a rynek pracy Postęp technologiczny, globalizacja, migracja ludności, demografia, pandemia czy konflikty zbrojne mają duży wpływ na nasz, i nie tylko nasz, rynek pracy. Widać to na przykładzie zmian, które zaszły w ostatnich latach. I chociaż nadal dominują pozytywne nastroje wśród polskich pracowników, spora część z nich z obawą patrzy w przyszłość. Czy Polacy boją się zmian na rynku pracy wywołanych automatyzacją pracy?
Czym jest wypowiedzenie zmieniające? Pracodawca, który chce dalej zatrudniać pracownika, ale na innych warunkach niż określone w umowie o pracę, może skorzystać z przewidzianej w art. 42 Kodeksu pracy formy wypowiedzenia warunków pracy i płacy, zwanej wypowiedzeniem zmieniającym.
Zezwolenie na pracę sezonową – zmiany w przepisach Od 29 stycznia 2022 roku obowiązują nowe zasady zatrudniania cudzoziemców. Zmiany w przepisach dotyczą m.in. zezwolenia na pracę sezonową. Na jakie nowe zapisy w ustawie zwrócić uwagę? Czy zmieniła się procedura ubiegania się o zezwolenie sezonowe? Odpowiadamy.
Rodzaje zezwoleń na pracę cudzoziemca Jeśli chcesz zatrudnić cudzoziemca, musisz wcześniej uzyskać dla niego odpowiednie zezwolenie na pracę. Istnieje kilka rodzajów zezwoleń na pracę, dlatego najlepiej przed złożeniem wniosku, zapoznaj się z ich poszczególnymi typami.
Przedłużenie zezwolenia na pracę sezonową Praca sezonowa to praca wykonywana przez okres nie dłuższy niż 9 miesięcy w roku kalendarzowym, w ramach działalności uznanych za sezonowe. Są to wybrane rodzaje w zakresie upraw rolnych oraz chowu i hodowli zwierząt, a także zakwaterowania i usług gastronomicznych. Wykonywanie pracy sezonowej przez cudzoziemców wymaga zezwolenia na pracę sezonową (typ S). Co zrobić, gdy takie zezwolenie się kończy?
Praca sezonowa cudzoziemców – wniosek wielosezonowy Praca sezonowa to praca wykonywana przez okres nie dłuższy niż 9 miesięcy w roku kalendarzowym, w rolnictwie, ogrodnictwie, turystyce, w ramach działalności uznanych za sezonowe, w których wydawane są zezwolenia na pracę sezonową cudzoziemca. Dla obywateli Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy przewidziano pewne ułatwienia, w tym możliwość złożenia tzw. wniosku wielosezonowego.
Wyższa stawka godzinowa na umowie-zleceniu Sprawdź, w jakiej wysokości odprowadzane będą składki i ile dostaniesz na rękę.