Odwołanie od decyzji wydanej przez urząd pracy
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2020-05-22
Zostałeś wyrejestrowany z rejestru osób bezrobotnych urzędu pracy? Nie zgadzasz się z tą decyzją? Sprawdź, jak się odwołać!
Urząd pracy swoje stanowisko w danej sprawie, np. w sprawie pozbawienia statusu osoby bezrobotnej, ogłasza poprzez wydanie decyzji administracyjnej. W dokumencie, oprócz rozstrzygnięcia i uzasadnienia, znajduje się również pouczenie, czy i w jakim trybie przysługuje odwołanie.
Nie od każdej decyzji urzędu pracy przysługuje bowiem prawo do odwołania. Na przykład decyzja dotycząca wniosku o przyznanie jednorazowych środków na działalność nie jest decyzją administracyjną - nie przysługuje więc prawo do odwołania.
Należy pamiętać, że odwołanie przysługuje tylko od decyzji wydanej w pierwszej instancji.
Formalności
Po otrzymaniu decyzji należy sprawdzić, czy zawiera ona pouczenie o możliwości odwołania. Odwołanie wnosi się do organu wyższego stopnia, za pośrednictwem organu, który wydał decyzję w pierwszej instancji, czyli np. w przypadku wyrejestrowania z urzędu pracy m.st. Warszawa, dokument składa się za pośrednictwem urzędu do Wojewody Mazowieckiego – należy podać adresy obu instytucji.
W odwołaniu powinno znaleźć się imię i nazwisko wnoszącego, adres oraz żądanie. Istotnym jest, że odwołanie nie wymaga szczegółowego uzasadnienia. Wystarczy, jeżeli z odwołania wynika, iż strona nie jest zadowolona z wydanej decyzji. W związku z tym nie musimy podawać konkretnych zarzutów wobec otrzymanej decyzji, wystarczy, że napiszemy, iż nie zgadzamy się z wydaną decyzją i żądamy ponownego rozpatrzenia sprawy lub uchylenia decyzji. Warto jednak mieć na uwadze, że argumenty zawarte w piśmie zwiększają prawdopodobieństwo pozytywnego rozpatrzenia.
Terminy
Odwołanie wnosi się w terminie czternastu dni. Termin ten liczy się od daty doręczenia decyzji. Złożenie pisma po terminie powoduje wydanie postanowienia o niedopuszczalności odwołania przez organ odwoławczy, od którego nie przysługuje prawo do zażalenia – jest to decyzja ostateczna. Chyba że, niezłożenie odwołania na czas nastąpiło nie z winy odwołującego się, na przykład z powodu nagłej choroby. W takim przypadku, przysługuje prawo do złożenia prośby o przywrócenie terminu. W tym celu należy złożyć wniosek o przywrócenie terminu, w którym trzeba uprawdopodobnić, że niedotrzymanie terminu nastąpiło nie z naszej winy. Do wniosku musi być dołączone odwołanie. Dokumnety skałda się do II instancji.
Odwołania złożone w terminie, rozpatruje organ wyższego stopnia, który wydaje ponownie decyzję. Od tej decyzji nie przysługuje już odwołanie, ponieważ postępowanie administracyjne w naszym kraju jest dwuinstancyjne. Od decyzji odwoławczych kończących postępowanie w II instancji przysługuje skarga do wojewódzkiego sądu administracyjnego.
Odwołanie od decyzji o wyrejestrowaniu można złożyć osobiście w siedzibie urzędu lub wysłać pocztą.
Przykład odwołania
Jan Kowalski Warszawa 4.05.2020
ul. Iksińska 2
Warszawa
Wojewoda Mazowiecki
pl. Bankowy 3/5
00-950 Warszawa
za pośrednictwem
Urząd Pracy m.st. Warszawy
ul. Grochowska 171 b
04-111 Warszawa
Odwołanie od decyzji administracyjnej nr....
Składam odwołanie od decyzji z dnia… wydanej przez…
Uzasadnienie
Podpis oraz spis ewentualnych załączników.
Źródło: Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego
Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia
Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.
Zobacz podobne artykuły:

Pracodawco, doceniaj pracowników Rywalizacja na rynku pracy o najlepszych pracowników nie słabnie. Dlatego troska o ich pozytywne nastawienie nabiera wymiaru strategicznego. Gdy brakuje uznania, rodzi się frustracja i niechęć do podejmowania wyzwań. Rosną psychologiczne koszty wykonywania pracy, a stąd już bliska droga do wypalenia zawodowego. Dlatego tak ważne jest to, aby doceniać pracowników i zauważać ich sukcesy.

Upał a praca. Co czytamy w przepisach? „Uff - jak gorąco!”. Wysokie temperatury w okresie letnim mogą być bardzo uciążliwe dla pracowników, zwłaszcza tych pracujących na zewnątrz. Dlatego przepisy prawa pracy (BHP) nakładają na pracodawców pewne obowiązki, które mają poprawić komfort pracy w czasie upałów. Jakie? O co powinni zadbać pracodawcy, gdy słupek rtęci przekracza dopuszczalne normy bezpieczeństwa i higieny pracy?

Rozwijanie kompetencji w zmieniającym się rynku pracy w Polsce W świecie, który nieustannie ewoluuje pod wpływem cyfryzacji i globalnych trendów, rozwój kompetencji – zarówno zawodowych, jak i osobistych – staje się nieodzownym warunkiem odniesienia sukcesu na współczesnym rynku pracy. Polska, będąc aktywnym uczestnikiem globalnej gospodarki, stoi przed wyzwaniem dostosowania się do tych zmian, co wymaga elastyczności, gotowości do nauki i ciągłego rozwoju ze strony zarówno pracowników, jak i pracodawców.

Zgłaszanie oferty pracy do urzędu pracy Pracodawca, który poszukuje kandydatów do pracy może skorzystać z jednej z usług powiatowych urzędów pracy, jaką jest pośrednictwo pracy. Jak zgłosić ofertę pracy do urzędu? Pobierz nasz poradnik i dowiedz się więcej.

Czterodniowy tydzień pracy – czy to realne? Wraz z nastaniem nowego roku wielu z nas sięga po kalendarz i wertuje karty w poszukiwaniu potencjalnych długich weekendów. A co jeśli już niedługo będzie nam przysługiwać prawo do trzech dni wolnych w tygodniu?

Praca a benefity. Jak pracodawcy przyciągają pracowników? Niedobór kandydatów na rynku i rywalizacja o specjalistów sprawiają, że pracodawcy na różne sposoby pragną przyciągnąć wykwalifikowanych pracowników do siebie. W ogłoszeniach o pracy często napotyka się na wzmianki o różnego rodzaju dodatkowych korzyściach, niekoniecznie materialnych. Jakie benefity stają się powszechne, a jakich poszukują pracownicy w miejscu pracy?

Kuchnia fusion, czyli nowe smaki w polskich restauracjach dzięki cudzoziemcom Kuchnia fusion to jeden z najciekawszych trendów kulinarnych ostatnich lat, który zdobył serca smakoszy na całym świecie, w tym również w Polsce. Polega ona na łączeniu tradycji kulinarnych różnych kultur, tworzeniu nowych smaków i eksperymentowaniu z nieoczywistymi połączeniami. Trend ten zyskał popularność w naszym kraju przede wszystkim dzięki cudzoziemcom, którzy przybyli do Polski z różnych zakątków świata. Wnosząc swoje kulinarne dziedzictwo, zaczęli nadawać polskiej gastronomii świeży, międzynarodowy wymiar.

Work-life balance, czyli jak pogodzić pracę z życiem prywatnym? Rosnące tempo życia, natężenie obowiązków zawodowych i rosnąca frustracja wśród pracowników sprawiły, że w ostatnich latach w dyskusji na temat rynku pracy coraz częściej słyszymy o zasadzie work-life balance. Jakie są jej założenia i jak można ją wdrożyć?
W prawie
-
Zgłaszanie oferty pracy do urzędu pracy
09.05.2025 -
Upał a praca. Co czytamy w przepisach?
14.04.2025