Назад

Kiedy cudzoziemiec może uzyskać numer PESEL?

Pracodawcy zatrudniający cudzoziemców często zastanawiają się czy poza zalegalizowaniem zatrudnienia cudzoziemca, mają jeszcze jakieś zobowiązania w stosunku do niego. Czy muszą uzyskać dla niego numer PESEL? Czy też cudzoziemiec sam powinien złożyć wniosek? Czy numer PESEL jest w ogóle niezbędny?

Na te pytania postaramy się odpowiedzieć, opierając się na przepisach Ustawy o ewidencji ludności z dnia 24 września 2010 r., które weszły w życie z początkiem marca tego roku.

Kiedy o numer PESEL dla cudzoziemca wnioskuje urząd?

Obowiązek meldunkowy w Polsce dotyczy również cudzoziemców. Właściwy organ gminy, dokonując meldunku cudzoziemca, z urzędu wnioskuje o numer PESEL. Jednak dotyczy to jedynie cudzoziemców, którzy przebywają w Polsce w związku z:

  • uzyskaniem prawa stałego pobytu przez obywatela państwa UE, EFTA oraz przez członka jego rodziny;
  • udzieleniem zezwolenia na pobyt stały oraz udzieleniem zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej,
  • uzyskaniem statusu uchodźcy, ochrony uzupełniającej, azylu, zgody na pobyt tolerowany, uzyskaniem ochrony czasowej oraz zgody na pobyt ze względów humanitarnych.

Również członkowie rodzin cudzoziemców, którzy uzyskali status uchodźcy lub ochrony uzupełniającej otrzymują w ten sposób numer PESEL.

Kiedy o PESEL powinien wnioskować cudzoziemiec?

W przypadku cudzoziemców przebywających w Polsce na podstawie wizy lub zezwolenia na pobyt czasowy wniosek o numer PESEL nie jest składany z urzędu. Osoba, jeśli potrzebuje numeru PESEL, zobowiązana jest sama wnioskować o jego nadanie. Jedyną trudność w tym przypadku może stanowić wymagane przez przepisy podanie podstawy prawnej – umotywowanie do jakich celów numer PESEL jest tej osobie potrzebny. W tym bowiem przypadku numer PESEL wydawany jest cudzoziemcowi tylko w sytuacji, gdy jest on mu niezbędny w celu załatwienia sprawy życia codziennego.  Przykładem takiej sytuacji jest chociażby wyrobienie prawa jazdy. 

Pracodawca nie może wnioskować o nadanie numeru PESEL dla zatrudnianego cudzoziemca.

Agnieszka Juźwiuk (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródła:

Ustawa z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności

http://biuletynmigracyjny.uw.edu.pl/52-wrzesien-2015/zmiany-w-nadawaniu-numeru-pesel

Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Jak zatrudnić obywatela Ukrainy?
    Podstawowym dokumentem legalizującym pracę cudzoziemca jest zezwolenie na pracę typu A. Obywatel Ukrainy może być też zatrudniony na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy lub powiadomienia.

  • Pracodawco, doceniaj pracowników
    Rywalizacja na rynku pracy o najlepszych pracowników nie słabnie. Dlatego troska o ich pozytywne nastawienie nabiera wymiaru strategicznego. Gdy brakuje uznania, rodzi się frustracja i niechęć do podejmowania wyzwań. Rosną psychologiczne koszty wykonywania pracy, a stąd już bliska droga do wypalenia zawodowego. Dlatego tak ważne jest to, aby doceniać pracowników i zauważać ich sukcesy.

  • Upał a praca. Co czytamy w przepisach?
    „Uff - jak gorąco!”. Wysokie temperatury w okresie letnim mogą być bardzo uciążliwe dla pracowników, zwłaszcza tych pracujących na zewnątrz. Dlatego przepisy prawa pracy (BHP) nakładają na pracodawców pewne obowiązki, które mają poprawić komfort pracy w czasie upałów. Jakie? O co powinni zadbać pracodawcy, gdy słupek rtęci przekracza dopuszczalne normy bezpieczeństwa i higieny pracy?

  • Rozwijanie kompetencji w zmieniającym się rynku pracy w Polsce
    W świecie, który nieustannie ewoluuje pod wpływem cyfryzacji i globalnych trendów, rozwój kompetencji – zarówno zawodowych, jak i osobistych – staje się nieodzownym warunkiem odniesienia sukcesu na współczesnym rynku pracy. Polska, będąc aktywnym uczestnikiem globalnej gospodarki, stoi przed wyzwaniem dostosowania się do tych zmian, co wymaga elastyczności, gotowości do nauki i ciągłego rozwoju ze strony zarówno pracowników, jak i pracodawców.

  • Zgłaszanie oferty pracy do urzędu pracy
    Pracodawca, który poszukuje kandydatów do pracy może skorzystać z jednej z usług powiatowych urzędów pracy, jaką jest pośrednictwo pracy. Jak zgłosić ofertę pracy do urzędu? Pobierz nasz poradnik i dowiedz się więcej.

  • Czterodniowy tydzień pracy – czy to realne?
    Wraz z nastaniem nowego roku wielu z nas sięga po kalendarz i wertuje karty w poszukiwaniu potencjalnych długich weekendów. A co jeśli już niedługo będzie nam przysługiwać prawo do trzech dni wolnych w tygodniu?

  • Praca a benefity. Jak pracodawcy przyciągają pracowników?
    Niedobór kandydatów na rynku i rywalizacja o specjalistów sprawiają, że pracodawcy na różne sposoby pragną przyciągnąć wykwalifikowanych pracowników do siebie. W ogłoszeniach o pracy często napotyka się na wzmianki o różnego rodzaju dodatkowych korzyściach, niekoniecznie materialnych. Jakie benefity stają się powszechne, a jakich poszukują pracownicy w miejscu pracy?

  • Kuchnia fusion, czyli nowe smaki w polskich restauracjach dzięki cudzoziemcom
    Kuchnia fusion to jeden z najciekawszych trendów kulinarnych ostatnich lat, który zdobył serca smakoszy na całym świecie, w tym również w Polsce. Polega ona na łączeniu tradycji kulinarnych różnych kultur, tworzeniu nowych smaków i eksperymentowaniu z nieoczywistymi połączeniami. Trend ten zyskał popularność w naszym kraju przede wszystkim dzięki cudzoziemcom, którzy przybyli do Polski z różnych zakątków świata. Wnosząc swoje kulinarne dziedzictwo, zaczęli nadawać polskiej gastronomii świeży, międzynarodowy wymiar.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy