Назад

Kiedy cudzoziemiec może uzyskać numer PESEL?

Pracodawcy zatrudniający cudzoziemców często zastanawiają się czy poza zalegalizowaniem zatrudnienia cudzoziemca, mają jeszcze jakieś zobowiązania w stosunku do niego. Czy muszą uzyskać dla niego numer PESEL? Czy też cudzoziemiec sam powinien złożyć wniosek? Czy numer PESEL jest w ogóle niezbędny?

Na te pytania postaramy się odpowiedzieć, opierając się na przepisach Ustawy o ewidencji ludności z dnia 24 września 2010 r., które weszły w życie z początkiem marca tego roku.

Kiedy o numer PESEL dla cudzoziemca wnioskuje urząd?

Obowiązek meldunkowy w Polsce dotyczy również cudzoziemców. Właściwy organ gminy, dokonując meldunku cudzoziemca, z urzędu wnioskuje o numer PESEL. Jednak dotyczy to jedynie cudzoziemców, którzy przebywają w Polsce w związku z:

  • uzyskaniem prawa stałego pobytu przez obywatela państwa UE, EFTA oraz przez członka jego rodziny;
  • udzieleniem zezwolenia na pobyt stały oraz udzieleniem zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej,
  • uzyskaniem statusu uchodźcy, ochrony uzupełniającej, azylu, zgody na pobyt tolerowany, uzyskaniem ochrony czasowej oraz zgody na pobyt ze względów humanitarnych.

Również członkowie rodzin cudzoziemców, którzy uzyskali status uchodźcy lub ochrony uzupełniającej otrzymują w ten sposób numer PESEL.

Kiedy o PESEL powinien wnioskować cudzoziemiec?

W przypadku cudzoziemców przebywających w Polsce na podstawie wizy lub zezwolenia na pobyt czasowy wniosek o numer PESEL nie jest składany z urzędu. Osoba, jeśli potrzebuje numeru PESEL, zobowiązana jest sama wnioskować o jego nadanie. Jedyną trudność w tym przypadku może stanowić wymagane przez przepisy podanie podstawy prawnej – umotywowanie do jakich celów numer PESEL jest tej osobie potrzebny. W tym bowiem przypadku numer PESEL wydawany jest cudzoziemcowi tylko w sytuacji, gdy jest on mu niezbędny w celu załatwienia sprawy życia codziennego.  Przykładem takiej sytuacji jest chociażby wyrobienie prawa jazdy. 

Pracodawca nie może wnioskować o nadanie numeru PESEL dla zatrudnianego cudzoziemca.

Agnieszka Juźwiuk (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródła:

Ustawa z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności

http://biuletynmigracyjny.uw.edu.pl/52-wrzesien-2015/zmiany-w-nadawaniu-numeru-pesel

Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Zatrudnianie cudzoziemców – wnioski tylko elektronicznie
    1 czerwca 2025 r. weszła w życie ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z przepisami zawartymi w tym akcie prawnym, od dnia jego obowiązywania, o dokumenty legalizujące pracę cudzoziemców (zezwolenia na pracę, oświadczenie o powierzeniu pracy) można wnioskować jedynie elektronicznie. Ponadto każdy dołączany dokument powinien być podpisany elektronicznie.

  • Jak stworzyć CV, które pomoże w znalezieniu wymarzonej pracy?
    Współczesny rynek pracy jest niezwykle konkurencyjny, dlatego stworzenie wyróżniającego się CV to pierwszy krok do zdobycia wymarzonej posady. Dobrze przygotowany życiorys nie tylko przyciąga uwagę rekrutera lub przyszłego pracodawcy, ale też pozwala zaprezentować się jako kandydat świadomy swoich mocnych stron i celów zawodowych. Jak więc napisać CV, które nie zginie w tłumie? W poniższym artykule podpowiadamy.

  • Pilotaż skróconego czasu pracy w Polsce
    Polska dołącza do grona państw badających wpływ skróconego wymiaru czasu pracy. Jego testowanie rozpocznie się 1 stycznia 2026 r. i potrwa do końca 2026 roku. Już w sierpniu 2025 r. ruszają nabory wniosków do programu. Co o nim wiemy?

  • Motywacja, mikro-zmiany i rozwój zespołu
    W świecie krótkich deadline’ów, rosnących oczekiwań i nieustannych zmian, motywacja pracowników staje się jednym z kluczowych czynników sukcesu każdej organizacji. Ale czy da się ją zbudować w sposób trwały, bez ciągłego sięgania po zewnętrzne motywatory, jak premie, benefity czy akcje integracyjne? Coraz więcej badań i doświadczeń z obszaru HR pokazuje, że skuteczna motywacja to nie wielkie hasła, ale mikro-zmiany, codzienna uważność lidera i psychologia, która działa w rytmie pracy zespołu.

  • Nauka da się lubić [WYWIAD]
    „Fizyka daje narzędzia do tego, by jak najwięcej świata zrozumieć” – mówi dr Tomasz Rożek, z wykształcenia fizyk, ale z zawodu dziennikarz naukowy. Ze znanym popularyzatorem nauki rozmawialiśmy m.in. o nauce, agencjach kosmicznych, systemie edukacji, Fundacji „Nauka. To lubię”, zagrożeniach płynących z sieci oraz filmie „Oppenheimer”. Zachęcamy do lektury.

  • Już jutro (1 lipca) będzie wprowadzona możliwość przesyłania do urzędów pracy kopii umów zawartych z cudzoziemcami
    Nowe przepisy, które weszły w życie 1 czerwca, nakładają na pracodawców zatrudniających cudzoziemców na podstawie oświadczeń o powierzeniu pracy oraz zezwoleń na pracę obowiązek przesyłania kopii umów zawartych z cudzoziemcami. Od 1 lipca podmioty powierzające pracę cudzoziemcom na podstawie oświadczeń lub zezwoleń na pracę sezonową będą miały możliwość, za pośrednictwem praca.gov.pl, wypełnić ten obowiązek.

  • Zmiany w przepisach dotyczących polskiego rynku pracy
    1 czerwca 2025 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące polskiego rynku pracy. Swoim zakresem obejmują one m.in. bezrobotnych. Zmienia się wiele w zasadach rejestracji, kontaktu z urzędem pracy, jak i warunkach przyznawanych wsparć. Ponadto wprowadzone zostały nowe zasady powierzania pracy cudzoziemcom. W tym przypadku, również mamy do czynienia z ważnymi zmianami.

  • Uczenie się celowe – klucz do rozwoju zawodowego
    Współczesny rynek pracy zmienia się niezwykle dynamicznie. Automatyzacja, rozwój nowych technologii, zanik tradycyjnych zawodów oraz rosnące znaczenie kompetencji miękkich sprawiają, że ciągłe uczenie się staje się nie tyle opcją, co koniecznością. W tym kontekście coraz większe znaczenie ma uczenie się celowe – świadomy, zaplanowany proces zdobywania wiedzy i umiejętności, który służy konkretnym celom zawodowym.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy