Назад

Jeden rachunek zamiast czterech w ZUS

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2017-06-27

Przedsiębiorcy będą mieli łatwiej. Na zmianach skorzysta prawie 7 mln płatników. Sprawdź, co się zmieni!

Osoby prowadzące działalność gospodarczą zobowiązane są, w określonym terminie, przekazywać do ZUS-u należności za składki na ubezpieczenia społeczne oraz Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Wysokość składek uzależniona jest od tego, czy przedsiębiorca korzysta z preferencyjnych zasad czy podlega ogólnym zasadom oraz od zadeklarowanej podstawy wymiaru.

Bez względu na wysokość należności, przedsiębiorców obowiązują te same przepisy dotyczące przekazania środków oraz terminy. Zakład posiada cztery oddzielne rachunki: ubezpieczenia społecznego, zdrowotnego, Funduszu Pracy i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Funduszu Emerytur Pomostowych, na które przedsiębiorcy dokonują płatności. Składki trafiają na wspólny dla danego funduszu rachunek, co w przypadku wpisania błędnego identyfikatora rodzi problemy, wymuszające przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego.

Zmiany w odprowadzaniu składek

Nowelizacja przepisów, wprowadzająca indywidualny rachunek dla każdego przedsiębiorcy, ma na celu wprowadzenie ułatwień. Każdy płatnik otrzyma jeden rachunek, który będzie jego nowym identyfikatorem. Zniweluje to problem ustalenia do kogo należy wpłata. ZUS po otrzymaniu składek rozdysponuje środki między poszczególne fundusze i ich dysponentów, a w finale zaksięguje wyliczone wartości na koncie płatnika.

Zostaną wprowadzone również zmiany zasad zaliczania wpłat na koncie. W pierwszej kolejności będą zaspokajane najstarsze zaległości w składkach.

Nowe przepisy mają wejść w życie 1 października 2017 r. Do końca roku Zakład będzie przekazywał płatnikom nadane numery kont, a od stycznia 2018 r. składki będą opłacane już na jedno konto.

Szczegółowe informacje na temat przepisów obowiązujących przy odprowadzaniu składek, można uzyskać w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

 

Joanna Kuzub  (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: Ustawa z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Wakacje składkowe a zasiłek dla bezrobotnych
    Od listopada 2024 r. przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą mają możliwość korzystania ze zwolnienia ze składek na ubezpieczenia społeczne w ramach tzw. wakacji składkowych. Czy zaliczają się one do okresów, od których zależy prawo do zasiłku dla bezrobotnych? Odpowiadamy.

  • Świadczenie rehabilitacyjne – co warto wiedzieć?
    Pracownika, który pobiera zasiłek chorobowy obowiązuje limit czasowy. Zdarzają się sytuacje, że po jego wykorzystaniu, osoba otrzymująca takie świadczenie nadal, z powodu przedłużającej się choroby, nie może wrócić do pracy. Co wtedy? Rozwiązaniem może być świadczenie rehabilitacyjne. Podpowiadamy, komu ono przysługuje, jaka jest jego wysokość i co należy zrobić, by je otrzymać.

  • Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, czyli wcześniejsza emerytura dla nauczycieli
    Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, czyli emerytura przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, dotyczy nauczyciela, wychowawcy lub innego pracownika pedagogicznego zatrudnionego w placówkach oświatowych, który urodził się po 1948 r. i spełnił określone warunki. Jakie? Co jeszcze warto wiedzieć o takim świadczeniu? Odpowiadamy.

  • Świadczenie honorowe, czyli dodatek specjalny dla stulatków
    Stulatek jest osobą, która ukończyła 100 lat. Po przekroczeniu tej dostojnej granicy wieku, ZUS wypłaca specjalny dodatek, czyli świadczenie honorowe. Co należy zrobić, aby je otrzymać? Czy jest ono jednorazowe? Odpowiadamy.

  • Emerytura – kiedy złożyć wniosek?
    Od 1 października 2017 r. wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Po jego osiągnięciu możliwe jest złożenie wniosku o emeryturę. Warto jednak zastanowić się, kiedy to zrobić. Jest bowiem kilka czynników, które decydują o wysokości świadczenia. Co warto wziąć pod uwagę składając wniosek o emeryturę w ZUS? Odpowiadamy.

  • Odprawa emerytalna i rentowa
    Przechodzisz na rentę lub emeryturę? Sprawdź, czy należy Ci się odprawa i w jakiej wysokości.

  • Waloryzacja rent i emerytur
    1 marca 2024 r. nastąpiła waloryzacja emerytur, rent oraz dodatków wypłacanych przez ZUS. Co ważne, podwyżka nastąpiła automatycznie, bez konieczności wnioskowania o nią. W 2024 r. świadczenia wzrosną o 12,12%.

  • Czy za studenta płaci się ZUS?
    Wakacje to dobry czas na szukanie pracy przez studentów. Studenci do ukończenia 26. roku życia są chętnie zatrudniani na podstawie umowy zlecenia. Wiąże się to ze sporymi oszczędnościami dla zleceniodawcy. Jakimi? Odpowiadamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy