Назад

Jak długo trzeba prowadzić firmę, żeby dostać wsparcie z urzędu pracy

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2018-06-15

Planujesz rozszerzyć działalność swojej firmy? Chcesz zatrudnić dodatkowych pracowników? Sprawdź, ile musisz prowadzić działalność, aby otrzymać wsparcie z urzędu pracy!

Pracodawcy noszący się z zamiarem zatrudnienia kolejnych pracowników mogą ubiegać się o szereg form wsparcia w urzędzie pracy. Wśród udzielanej pomocy można znaleźć np. formy wsparcia związane z wynagrodzeniem – refundacja części wynagrodzenia oraz składek, jak również otrzymać pieniądze na wyposażenie miejsca pracy. Każda z form wsparcia wymaga spełnienia przez pracodawcę określonych warunków.

 

Brak kryterium stażu

 

Niemal wszystkie formy wsparcia oferowane przez urząd pracy nie zawierają wymogu minimalnego okresu prowadzenia firmy. Pracodawcy z małym stażem mogą więc bez przeszkód wnioskować o stażystę lub o refundację części wynagrodzenia pracownika w ramach wybranej formy wsparcia. 

 

Ponad 25 tys. zł dla firm ze stażem

 

Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy wprowadza wymóg minimalnego okresu prowadzenia firmy tylko dla jednej formy wsparcia. Pracodawca ubiegający się o refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy musi udokumentować prowadzenie działalności przez okres co najmniej sześciu miesięcy. Oczywiście chodzi o sześć miesięcy faktycznego prowadzenia firmy, okres zawieszenia nie jest brany pod uwagę.

O wsparcie na zatrudnienie pracownika mogą ubiegać się również osoby, które środki na działalność otrzymały z urzędu pracy. Nie muszą czekać ze złożeniem wniosku do czasu rozliczenia otrzymanej dotacji. Wniosek mogą złożyć po pół roku prowadzenia firmy.

Wskazane warunki określone są w Ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Urzędy pracy w wewnętrznych regulaminach mogą określać dodatkowe warunki, które należy spełnić, aby otrzymać wsparcie. Przed złożeniem wniosku warto więc zapoznać się z regulaminem obowiązującym we właściwym urzędzie pracy.

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Kuchnia fusion, czyli nowe smaki w polskich restauracjach dzięki cudzoziemcom
    Kuchnia fusion to jeden z najciekawszych trendów kulinarnych ostatnich lat, który zdobył serca smakoszy na całym świecie, w tym również w Polsce. Polega ona na łączeniu tradycji kulinarnych różnych kultur, tworzeniu nowych smaków i eksperymentowaniu z nieoczywistymi połączeniami. Trend ten zyskał popularność w naszym kraju przede wszystkim dzięki cudzoziemcom, którzy przybyli do Polski z różnych zakątków świata. Wnosząc swoje kulinarne dziedzictwo, zaczęli nadawać polskiej gastronomii świeży, międzynarodowy wymiar.

  • Boom na programistów potrwa do 2030 roku - prognoza ekspertów
    Polska potrzebuje przynajmniej 12 lat na rozwiązanie problemu z niedoborem specjalistów IT, alarmują eksperci. Tymczasem maleje deficyt programistów w innych krajach Unii Europejskiej. Zgodnie z najnowszymi danymi, do 2020 roku wyniesie on nie 1 mln, a 600 tys. wakatów.

  • Okresy wpływające na wysokość zasiłku dla bezrobotnych
    Zastanawiasz się, w jakiej wysokości otrzymasz zasiłek dla bezrobotnych? Odpowiedź uzależniona jest od sumy Twoich okresów uprawniających do zasiłku. Sprawdź, w jakiej wysokości świadczenie otrzymasz!

  • Wsparcie z urzędu pracy cudzoziemców
    Z jakich usług i instrumentów rynku pracy mogą korzystać cudzoziemcy zarejestrowani w urzędzie pracy?

  • Świadczenia z urzędu pracy dla cudzoziemców
    Którzy cudzoziemcy mogą korzystać z zasiłku dla bezrobotnych oraz dodatku aktywizacyjnego?

  • Rejestracja cudzoziemca w urzędzie pracy
    Kto spośród cudzoziemców może dokonać rejestracji w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna?

  • Dofinansowanie stanowiska pracy dla spółdzielni socjalnej
    Spółdzielnia socjalna to przedsiębiorstwo, które realizuje założenia biznesowe, ale przede wszystkim wspiera i aktywizuje osoby zagrożone wykluczeniem społecznym, tj. m.in. osoby bezrobotne i niepełnosprawne. Spółdzielnia socjalna, planująca zatrudnienie pracownika, ma możliwość uzyskania dofinansowania na ten cel z urzędu pracy. Jakie warunki musi spełniać? Podpowiadamy.

  • Dlaczego nie każdy przedsiębiorca otrzyma zasiłek dla bezrobotnych?
    Zasiłek dla bezrobotnych to świadczenie przyznawane nie dla wszystkich zarejestrowanych. Jakie warunki musi spełniać przedsiębiorca, żeby otrzymać zasiłek?

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy