Dokumenty potrzebne do rejestracji osoby poszukującej pracy
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2023-01-11
Jakie dokumenty będą Ci potrzebne do rejestracji?
Niezbędne dokumenty:
- dowód osobisty;
- dyplom, świadectwo ukończenia szkoły oraz zaświadczenia o ukończeniu kursów lub szkoleń;
- świadectwo pracy oraz inne dokumenty niezbędne do ustalenia uprawnień;
- dokument o przeciwwskazaniach do wykonywania określonych prac, jeśli taki dokument osoba rejestrująca się jako poszukująca pracy posiada;
- dokument stwierdzający stopień niepełnosprawności (dotyczy osób niepełnosprawnych);
- dokument, na podstawie którego odmówiono przyznania statusu osoby bezrobotnej (np. decyzja o pobieraniu renty z tytułu niezdolności do pracy).
Przydatne informacje
- Rejestracja zostanie dokonana z dniem, w którym zgłosisz się do powiatowego urzędu pracy oraz poświadczysz własnoręcznym podpisem przekazane dane i złożysz, w obecności pracownika powiatowego urzędu pracy i pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań, oświadczenie o prawdziwości przekazanych danych oraz o zapoznaniu się z warunkami zachowania statusu w brzmieniu: „Świadomy odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań, oświadczam, iż wszystkie podane przeze mnie w trakcie rejestracji dane są zgodne ze stanem faktycznym oraz zostałem pouczony o warunkach zachowania statusu poszukującego pracy”.
- Jesteś zobowiązany do informowania w terminie 7 dni urzędu pracy o wszelkich zmianach danych zamieszczonych w karcie rejestracyjnej.
- Możesz być zarejestrowany jako poszukujący pracy w więcej niż jednym urzędzie pracy.
- Nie będziesz mógł uzyskać statusu poszukującego pracy w urzędzie pracy, w którym jesteś zarejestrowany jako osoba bezrobotna.
Osoba ubiegająca się o zarejestrowanie jako poszukująca pracy ma możliwość uprzedniego przekazania do właściwego urzędu pracy wymaganych danych, za pośrednictwem elektronicznego systemu rejestracji, który dostępny jest na stronie www.praca.gov.pl. Wówczas urząd pracy wyznacza termin stawiennictwa, nie dłuższy niż 7 dni roboczych od dnia przekazania danych, w celu dostarczenia wszystkich wymaganych na potrzeby rejestracji dokumentów i dokonania rejestracji. Ta procedura umożliwia osobie chcącej się zarejestrować wcześniejszą rezerwację terminu rejestracji.
Pełnej rejestracji jako osoba poszukująca pracy za pośrednictwem elektronicznego systemu rejestracji, można dokonać na stronie www.praca.gov.pl.
Z pełnej rejestracji w urzędzie pracy jako osoba poszukująca pracy, za pośrednictwem Internetu, mogą skorzystać osoby dysponujące:
- bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu, z zachowaniem zasad przewidzianych w przepisach o podpisie elektronicznym, albo
- potwierdzonym profilem zaufanym elektronicznej platformy usług administracji publicznej.
W celu dokonania rejestracji osoba ubiegająca się o zarejestrowanie jako poszukująca pracy może wypełnić wniosek o dokonanie rejestracji za pośrednictwem elektronicznego systemu rejestracji, który dostępny jest na stronie www.praca.gov.pl. W takim przypadku wymagane do rejestracji dokumenty muszą zostać zeskanowane, a wniosek opatrzony jednym z powyżej opisanych bezpiecznych podpisów. Ta procedura nie wymaga osobistej wizyty w urzędzie w celu rejestracji.
Prerejestracja w trakcie epidemii - przepisy czasowe
Nowe rozporządzenie określa szczególny sposób działania związane z prerejestracją osób bezrobotnych oraz poszukujących pracy. Działania te będą miały charakter czasowy, czyli znajdą zastosowanie tylko podczas trwania epidemii, która zawiesiła lub znacząco ograniczyła działania powiatowych urzędów pracy.
Po wyznaczeniu wizyty w urzędzie za pomocą systemu praca.gov.pl (tzw. „prerejestracja”), zamiast osobistej wizyty w urzędzie, osoba ubiegająca się o nabycie statusu osoby bezrobotnej lub poszukującej pracy odbędzie rozmowę telefoniczną z pracownikiem urzędu, który potwierdzi dane z elektronicznie przesłanego wniosku, który nie został potwierdzony profilem zaufanym ePUAP czy kwalifikowanym podpisem elektronicznym.
W trakcie rozmowy będzie istniała możliwość wyjaśnienia wątpliwości związanych z rejestracją, wypełnianiem elektronicznego wniosku, czy kwestią obowiązkowych załączników.
Rejestracja w powiatowym urzędzie pracy będzie odbywać się na podstawie danych zawartych w formularzu prerejestracji, dokumentów do niego załączonych, danych dostępnych w rejestrach oraz danych, jakie zostaną przekazane pracownikowi urzędu podczas rozmowy telefonicznej.
Przy prerejestracji status osoby bezrobotnej lub osoby poszukującej pracy będzie przyznawany od dnia przeprowadzenia rozmowy telefonicznej z pracownikiem powiatowego urzędu pracy.
Z tego rozwiązania będą mogły również skorzystać osoby, które złożyły formularz jeszcze przed dniem wejścia w życie nowych przepisów. Wtedy w przypadku braku niezbędnej do ustalenia statusu dokumentacji, osoby te zostaną wezwane do ich uzupełnienia.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy
Opracowanie: Zespół redakcyjny Zielonej Linii
Znajdź swój urząd pracy
Wpisz lub wybierz co najmniej jedno kryterium z formularza poniżej. Aplikacja automatycznie podpowie Ci, jakie urzędy pracy znajdują się w wybranej przez Ciebie lokalizacji.