Назад

Dodatkowe wolne sposobem na zatrzymanie specjalistów?

Pracodawcy oferują szeroki wachlarz benefitów. Najpopularniejsze to prywatna opieka zdrowotna lub karnet na siłownię. Służbowy telefon, laptop czy samochód już dawno przestały być magnesem na pracowników. Jak w dobie rynku pracownika utrzymać specjalistów w firmie?

A może by tak zaproponować dodatkowy urlop? Takim rozwiązaniem może być sabbatical.  Jest on na ogół definiowany jako urlop dla profesjonalistów, pracowników z wieloletnim doświadczeniem zawodowym, którzy sprawdzili się na swoim stanowisku, ale z powodu wypalenia bądź zaangażowania we własny rozwój chcą odpocząć od zawodowej codzienności, nie rezygnując przy tym z pracy i wynagrodzenia.

 

Warunki udzielania urlopu i jego wymiar

 

W Polsce ten rodzaj benefitu nie jest jeszcze tak często stosowany. Korzystają z niego zwykle pracownicy branż informatycznych, firm konsultingowych i badawczych.

Wśród warunków uzyskania sabbaticalu kluczową role odgrywa staż pracy. Zazwyczaj wynosi on od 5 do 10 lat ciągłego zatrudnienia. Kolejny warunek, to przedstawienie korzyści, jakie pracodawca odniesie po powrocie pracownika.

Wymiar sabbaticalu zależy od firmy, najczęściej waha się on od 3 do 6 miesięcy. Zdarzają się jednak urlopy znacznie krótsze lub dłuższe. Dopuszczalnym jest również łączenie dodatkowego urlopu z urlopem wypoczynkowym, który przysługuje pracownikowi w danym roku kalendarzowym. O tym, czy w trakcie korzystania z sabbaticalu pracownikowi będzie przysługiwało wynagrodzenie i w jakiej wysokości, decyduje pracodawca.

O sposobie wykorzystania urlopu decyduje pracownik, chociaż niekiedy pracodawca stawia również warunki związane z działalnością na urlopie. Na przykład firmy związane z działalnością społeczną wymagają, aby część urlopu pracownik poświęcił na działalność charytatywną na rzecz wskazanej organizacji.

Pracodawca może również poprosić o podpisanie umowy lojalnościowej, w której pracownik zobowiązuje się do przepracowania w firmie po powrocie określonej liczby miesięcy. Niedotrzymanie warunków umowy zobowiązuje pracownika do zwrotu proporcjonalnie obliczonej części wynagrodzenia za czas urlopu.

 

Korzyści pracodawcy

 

Pracodawcy mogą zapytać: Jakie korzyści będzie miała firma? Pracownik po tak długim urlopie wraca wypoczęty i pełen energii, co wpływa na jego większą wydajność. Ma świeże spojrzenie na wiele rzeczy, co może zwiększyć jego kreatywność. Pracownik, który skorzystał z takiego urlopu, na pewno będzie też bardziej lojalny, bez względu na to, czy podpisał umowę lojalnościową, czy też nie.  Sabbatical to również dobry sposób na zatrzymanie wartościowego pracownika, który pracuje w danej firmie zbyt krótko, aby móc skorzystać z tego rodzaju benefitu. Wizja długiego, płatnego urlopu za kilka lat jest bardzo kusząca.

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: http://gazetapraca.pl/gazetapraca/1,90443,7848178,wagary_od_pracy___urlop_sabbatical.html


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Czy Polacy nadużywają zwolnień lekarskich? [BADANIE]
    Choroba pracownika, potwierdzona zwolnieniem lekarskim, powoduje niezdolność do pracy i tym samym nieobecność w zakładzie pracy. Jak pokazują wyniki badania „Lewe zwolnienia lekarskie”, wielu z nas niewłaściwie wykorzystuje tzw. L4. Okazuje się, że są tacy, którzy symulują chorobę, by uzyskać zwolnienie lekarskie i po prostu odpocząć. Co jeszcze jest powodem brania lewych zwolnień? Jakie mogą być konsekwencje symulowania choroby przez pracownika? Odpowiadamy i prezentujemy najważniejsze wyniki badania.

  • Stampila w paszporcie cudzoziemca – czym jest i do czego uprawnia?
    Po złożeniu kompletnego wniosku o pobyt w Polsce, cudzoziemiec otrzymuje od urzędu wojewódzkiego pieczątkę, tzw. stampilę. Co ona potwierdza i gdzie jej szukać? Dlaczego jest taka ważna, szczególnie dla potencjalnego pracodawcy?

  • Kompetencje przyszłości. Poznaj klucz do sukcesu w dynamicznym świecie zawodowym
    W szybko zmieniającym się środowisku zawodowym, zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności staje się kluczowym elementem sukcesu zawodowego. Kompetencje przyszłości to zestaw umiejętności, które pozwalają nie tylko przetrwać, ale również odnosić sukcesy w erze cyfrowej i globalnej. Sprawdź, jakie kompetencje mogą okazać się kluczowe w kontekście przyszłego rynku pracy.

  • Osoba bezrobotna a podjęcie pracy lub działalności gospodarczej
    Każda osoba bezrobotna, która zarejestruje się w urzędzie pracy ma zarówno prawa, jak i obowiązki wynikające z posiadanego statusu. Jednym z obowiązków jest zawiadomienie urzędu pracy o podjęciu pracy lub rozpoczęciu prowadzenia działalności gospodarczej. Kiedy należy to zrobić? Co warto wiedzieć? Odpowiadamy.

  • Podróż po nieznanych ścieżkach zawodowych, czyli nietypowe zawody na świecie
    Świat zawodów to barwna mozaika, a niektóre z nich wyróżniają się swoją niezwykłością. Oto kilka najbardziej nietypowych zawodów, które z pewnością przyciągają uwagę ze względu na swoją unikalność.

  • Zwolnienie dyscyplinarne a zasiłek dla bezrobotnych
    Prawo do zasiłku dla bezrobotnych przysługuje osobie bezrobotnej, która spełnia określone warunki i zarejestruje się w urzędzie pracy. Czy sposób rozwiązania umowy ma wpływ na przyznanie świadczenia? Jak to wygląda w przypadku rozwiązania przez pracodawcę umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika (tzw. zwolnienie dyscyplinarne)? Odpowiadamy.

  • 5 skutecznych sposobów na znalezienie motywacji do pracy [INFOGRAFIKA]
    Umiejętności i motywacja to kluczowe elementy efektywnej pracy. Motywacja zwiększa produktywność, satysfakcję z wykonywanych zadań i poczucie zawodowego spełnienia. Jednak często czujemy jej spadek. Szukamy wówczas sposobów na wskrzeszenie motywacji. Oto kilka podpowiedzi, jak ją odnaleźć.

  • Równe traktowanie w zatrudnieniu
    Równe traktowanie pracowników jest podstawową zasadą prawa pracy. Kodeks pracy zakazuje wszelkiej dyskryminacji w zatrudnieniu. Podpowiadamy, jakie są przesłanki dyskryminacji oraz kiedy pracownik ma prawo ubiegać się o odszkodowanie.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy