Co się kryje pod pojęciem "inna praca zarobkowa"?
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2023-02-15
Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy wprowadza rozróżnienie między „zatrudnieniem” a „inną pracą zarobkową”. Na czym polega różnica i co się kryje pod pojęciem „inna praca zarobkowa”? Odpowiadamy.
W definicji zawartej w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy przeczytamy, że zatrudnienie oznacza wykonywanie pracy na podstawie stosunku pracy, stosunku służbowego oraz umowy o pracę nakładczą.
W związku z tym, w przypadku zatrudnienia mamy do czynienia z:
- umowami zawartymi na mocy Kodeksu pracy (np. stosunek pracy na podstawie umowy o pracę),
- nawiązania stosunku służbowego w służbach mundurowych (np. Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Biurze Ochrony Rządu, Służbie Więziennej, Służbie Celnej) lub w administracji publicznej (np. powołanie, mianowanie),
- wykonywaniem pracy na mocy rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie uprawnień pracowniczych osób wykonujących pracę nakładczą, na podstawie umowy o pracę nakładczą.
Inna praca zarobkowa
Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy zawiera również definicję „innej pracy zarobkowej”. Czytamy w niej, że inna praca zarobkowa oznacza wykonywanie pracy lub świadczenie usług na podstawie umów cywilnoprawnych, w tym umowy agencyjnej, umowy zlecenia, umowy o dzieło lub umowy o pomocy przy zbiorach w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników albo wykonywanie pracy w okresie członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej, spółdzielni kółek rolniczych lub spółdzielni usług rolniczych.
Czytaj także: Stosunek pracy a umowy cywilnoprawne
Przepisy dotyczące umowy o pomocy przy zbiorach zawarte są w rozdziale 7a (Umowa o pomocy przy zbiorach) ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników.
Jeżeli chodzi o umowy cywilnoprawne, regulują je przepisy Kodeksu cywilnego. Jak czytamy w wyjaśnieniach Departamentu Rynku Pracy, w definicji zawartej w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy katalog umów jest katalogiem otwartym i zawiera przykłady umów cywilnoprawnych. Tak więc, np. umowa o współpracy handlowej, chociaż nie wymieniona w tym przepisie ustawy, jest również umową cywilnoprawną, która zawiera się w katalogu wymienionym w definicji „innej pracy zarobkowej”.
Podpisanie takiej umowy uniemożliwia zatem posiadanie statusu osoby bezrobotnej.
Warto zwrócić uwagę, że umowa uaktywniająca, o której mowa w ustawie o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, nie wlicza się do katalogu ujętego w definicji „inna praca zarobkowa”. Jak czytamy w wyjaśnieniach DRP:
„W ustawie o promocji zatrudnienia ustawodawca odrębnie posługuje się pojęciem „inna praca zarobkowa” oraz „umowa uaktywniająca”, co oznacza, że nie jest to pojęcie tożsame.”
Tak więc, np. osoba bezrobotna pobierająca zasiłek, która podejmie pracę na podstawie umowy uaktywniającej nie otrzyma dodatku aktywizacyjnego, który przysługuje w przypadku podjęcia zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej.
Czytaj także: Prawo do zasiłku dla bezrobotnych – na co zwrócić uwagę?
Ponadto, jak czytamy w wyjaśnieniach DRP:
„Do okresu uprawniającego do zasiłku dla bezrobotnych nie jest zaliczany okres pobierania zasiłku macierzyńskiego przypadający po okresie świadczenia usług na podstawie umowy uaktywniającej, o której mowa w art. 50 ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3.”
Wojciech Napora (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Źródło:
Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.
Ustawa z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3.
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 31 grudnia 1975 r. w sprawie uprawnień pracowniczych osób wykonujących pracę nakładczą.
Zobacz podobne artykuły:
Urlop szkoleniowy, czyli sposób na pogodzenie pracy z nauką Raz uzyskane kwalifikacje zawodowe oraz zdobyte dzięki nim zatrudnienie nie zapewnią nam pracy do emerytury. W obecnych czasach musimy na bieżąco poszerzać swój zakres wiedzy, aby nie wypaść z rynku. Tylko jak pogodzić pracę z nauką? Rozwiązanie wskazuje Kodeks pracy.
Urlop na żądanie – wątpliwości Urlop na żądanie od samego początku sprawiał problemy z interpretacją przepisów zarówno pracownikom, jak i pracodawcom. Najczęściej kłopoty dotyczą rozumienia wymiaru urlopu na żądanie. Niektórzy myślą, że to dodatkowe dni wolne, liczone poza limitem 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego. Inne nieporozumienie dotyczy sposobu udzielania urlopu na żądanie. Istnieje przekonanie, że wystarczy samo zgłoszenie chęci wzięcia takiego dnia wolnego do pracodawcy. Postaramy się rozwiać te wątpliwości.
Urlop wypoczynkowy a przedawnienie Zarówno pracownicy, jak i pracodawcy mają wiele wątpliwości dotyczących przepisów o urlopie wypoczynkowym, zawartych w Kodeksie pracy. Kilka z nich, dotyczących przedawnienia urlopu rozwiewa Marta Piernikowska, specjalista z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Bydgoszczy. Zachęcamy do lektury części artykułu ekspertki.
Wypowiedzenie umowy pracownicy w ciąży Czy pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę pracownicy w ciąży? Zgodnie z przepisami, nie. Pracownica taka jest chroniona od pierwszego dnia ciąży. Są jednak sytuacje, w których może dojść do zakończenia pracy takiej pracownicy. Jakie to przypadki? Odpowiadamy.
Praca w godzinach nadliczbowych. Kto nie może jej wykonywać, a kto może jej odmówić? Praca w godzinach nadliczbowych jest możliwa w określonych przypadkach. Są jednak grupy pracowników, którym nie można jej powierzyć w ogóle. Kto się do nich zalicza? Są też grupy pracowników, którzy mogą odmówić pracy w godzinach nadliczbowych. Kto może nie wyrazić zgody na taką pracę? Odpowiadamy.
Czy pracodawca może powierzyć pracę w innym miejscu niż wskazane w umowie? Miejsce lub miejsca wykonywania pracy są wskazane w umowie o pracę. Czy pracodawca może powierzyć pracownikowi pracę w innej lokalizacji niż ta wskazana w umowie? Odpowiadamy.
Dokumentacja pracownicza a zlikwidowany zakład pracy Dokumenty potwierdzające zatrudnienie i okresy składkowe są bardzo ważne. Nie zawsze jednak o nich pamiętamy lub nawet zdarza nam się je zgubić. Co w sytuacji, gdy zakład pracy, w którym kiedyś pracowaliśmy został zlikwidowany, a my nie mamy świadectwa pracy lub zaświadczenia o okresach odprowadzanych składek. Gdzie szukać pomocy? Odpowiadamy.
Czy można podpisać umowę o pracę w trakcie zwolnienia lekarskiego? Zwolnienie lekarskie pracownika to szczególny czas, w którym np. pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę. Stanowi o tym art. 41 Kodeksu pracy. Co w sytuacji, gdy pracownik chce podpisać umowę o pracę w trakcie choroby? Czy ma do tego prawo? Odpowiadamy.