Bon na zasiedlenie – warunki wsparcia
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2021-09-13
Bon na zasiedlenie jest formą wsparcia, oferowaną przez powiatowe urzędy pracy, skierowaną do osób bezrobotnych, które nie ukończyły 30 roku życia. Podstawowym warunkiem ubiegania się o takie wsparcie jest podjęcie zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej poza miejscem dotychczasowego zamieszkania. Opisujemy, jakie jeszcze warunki trzeba spełnić i na co zwrócić uwagę wnioskując o bon na zasiedlenie.
Przepisy dotyczące bonu na zasiedlenie zawarte są w art. 66n ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Czytamy w nim m.in.: na wniosek bezrobotnego do 30 roku życia starosta, na podstawie umowy, może przyznać bon na zasiedlenie w związku z podjęciem przez niego poza miejscem dotychczasowego zamieszkania zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej.
O przyznanie bonu na zasiedlenie wnioskuje więc bezrobotny. Ważne, aby wniosek złożyć przed rozpoczęciem pracy, tak by urząd pracy zdołał go rozpatrzyć i ewentualnie przyznać wsparcie. Jeżeli podjęcie zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej nastąpiło przed przyznaniem bonu na zasiedlenie, to osoba nie ma możliwości ubiegać się o takie świadczenie.
Jeżeli starosta (urząd pracy) przyzna bezrobotnemu bon na zasiedlenie podpisze z nim umowę. W niej zawarte będą szczegółowe warunki dotyczące kwoty (nie wyższej niż 200% przeciętnego wynagrodzenia za pracę), terminów oraz dokumentów niezbędnych do rozliczenia wsparcia.
Terminy po przyznaniu bonu na zasiedlenie
W art. 66n ust. 3 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy czytamy, że bezrobotny, który otrzymał bon na zasiedlenie, jest obowiązany w terminie:
1) do 30 dni od dnia otrzymania bonu na zasiedlenie dostarczyć do powiatowego urzędu pracy dokument potwierdzający podjęcie zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej i oświadczenie o spełnieniu warunku odległości (co najmniej 80 km) od miejsca dotychczasowego zamieszkania do miejscowości, w której bezrobotny zamieszka i podejmie zatrudnienie, inną pracę zarobkową lub działalność gospodarczą.
2) do 7 dni, odpowiednio od dnia utraty zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub zaprzestania wykonywania działalności gospodarczej i od dnia podjęcia nowego zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej, przedstawić powiatowemu urzędowi pracy oświadczenie o utracie zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub zaprzestaniu wykonywania działalności gospodarczej i podjęciu nowego zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej oraz oświadczenie o spełnieniu warunku odległości (co najmniej 80 km) od miejsca dotychczasowego zamieszkania do miejscowości, w której bezrobotny zamieszka i podejmie zatrudnienie, inną pracę zarobkową lub działalność gospodarczą.
3) do 8 miesięcy od dnia otrzymania bonu na zasiedlenie udokumentować pozostawanie w zatrudnieniu, wykonywanie innej pracy zarobkowej lub prowadzenie działalności gospodarczej przez okres 6 miesięcy.
Ten ostatni, trzeci warunek opisany w ustawie, dotyczy zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej, które powinny być wykonywane w okresie 8 miesięcy, przez łączny okres co najmniej 6 miesięcy u jednego lub kilku pracodawców. Przepisy nie zabraniają łączenia zatrudnienia, innej pracy zarobkowej oraz działalność gospodarczej w celu wywiązania się z tego obowiązku.
Praca za granicą
W związku ze swobodą przepływu pracowników oraz swobodą świadczenia usług obowiązującą państwa członkowskie Unii Europejskiej istnieje możliwość podjęcia pracy przez bezrobotnego u pracodawcy spoza terenu Rzeczypospolitej Polskiej. Jednak, sięgając do art. 84 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy czytamy, że podejmowanie pracy za granicą u pracodawców zagranicznych odbywa się w trybie i na zasadach obowiązujących w państwie zatrudnienia oraz określonych w umowach międzynarodowych. Z kolei, ta sama ustawa odwołuje się tylko do polskich regulacji dotyczących minimalnego wynagrodzenia za pracę. Tym samym, chociaż warunek „odległości” może być spełniony, nie można uznać warunku uzyskania minimalnego wynagrodzenia za pracę opisanego dla bonu na zasiedlenie. W związku z tym, osobie bezrobotnej podejmującej pracę za granicą bon na zasiedlenie nie powinien przysługiwać.
Urzędy pracy rozpatrują przyznanie bonu na zasiedlenie w oparciu o złożony wniosek, obowiązujące przepisy oraz wewnętrzny regulamin, który może wprowadzać dodatkowe zasady przyznawania wsparcia.
Wojciech Napora (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Źródło:
Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku – art. 66n.
Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.
Zobacz podobne artykuły:

Work-life balance, czyli jak pogodzić pracę z życiem prywatnym? Rosnące tempo życia, natężenie obowiązków zawodowych i rosnąca frustracja wśród pracowników sprawiły, że w ostatnich latach w dyskusji na temat rynku pracy coraz częściej słyszymy o zasadzie work-life balance. Jakie są jej założenia i jak można ją wdrożyć?

Boom na programistów potrwa do 2030 roku - prognoza ekspertów Polska potrzebuje przynajmniej 12 lat na rozwiązanie problemu z niedoborem specjalistów IT, alarmują eksperci. Tymczasem maleje deficyt programistów w innych krajach Unii Europejskiej. Zgodnie z najnowszymi danymi, do 2020 roku wyniesie on nie 1 mln, a 600 tys. wakatów.

Zezwolenie jednolite a ważne zezwolenie na pracę Jest kilka dokumentów, które legalizują pracę cudzoziemców. W związku z tym, może dojść do sytuacji, w której zostanie wydane zezwolenie na pobyt czasowy i pracę w trakcie ważnego zezwolenia na pracę. Co wówczas? Odpowiadamy.

Legalizacja pobytu i pracy cudzoziemca Jakie dokumenty legalizują pobyt i pracę cudzoziemca?

Cudzoziemcy uprawnieni do wykonywania pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej Co do zasady, aby cudzoziemiec mógł wykonywać pracę w Polsce, potrzebuje tytułu pobytowego umożliwiającego mu podjęcie pracy oraz zezwolenia na pracę. Jakie to tytuły pobytowe?

Wsparcie z urzędu pracy cudzoziemców Z jakich usług i instrumentów rynku pracy mogą korzystać cudzoziemcy zarejestrowani w urzędzie pracy?

Dofinansowanie stanowiska pracy dla spółdzielni socjalnej Spółdzielnia socjalna to przedsiębiorstwo, które realizuje założenia biznesowe, ale przede wszystkim wspiera i aktywizuje osoby zagrożone wykluczeniem społecznym, tj. m.in. osoby bezrobotne i niepełnosprawne. Spółdzielnia socjalna, planująca zatrudnienie pracownika, ma możliwość uzyskania dofinansowania na ten cel z urzędu pracy. Jakie warunki musi spełniać? Podpowiadamy.

Dlaczego nie każdy przedsiębiorca otrzyma zasiłek dla bezrobotnych? Zasiłek dla bezrobotnych to świadczenie przyznawane nie dla wszystkich zarejestrowanych. Jakie warunki musi spełniać przedsiębiorca, żeby otrzymać zasiłek?