Bezrobotni 50+na rynku pracy
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2016-09-21
Od kilkunastu miesięcy obserwujemy spadek bezrobocia w kraju. Zmianę można również zauważyć wśród osób należących do grup bezrobotnych znajdujących się w szczególnej sytuacji na rynku pracy, czyli m.in. bezrobotnych powyżej 50. roku życia.
W raporcie dotyczącym osób powyżej 50. roku życia na rynku pracy Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej wskazuje, że w ubiegłym roku odnotowano 429,8 tys. zarejestrowanych osób bezrobotnych we wskazanym wieku. W porównaniu z 2014 r. było to o 45,1 tys. osób mniej.
Zarejestrowani bezrobotni 50+
Najwięcej zarejestrowanych osób bezrobotnych po pięćdziesiątce odnotowano w urzędach pracy w województwach: mazowieckim, śląskim i łódzkim, najmniejsze w: opolskim, lubuskim i podlaskim.
W przypadku podziału ze względu na obszar miejski i wiejski, wśród zarejestrowanych bezrobotnych przeważały osoby zamieszkałe w mieście.
Klasyfikacja ze względna na płeć wskazała, że wśród bezrobotnych powyżej 50. roku życia dominują mężczyźni. Stanowią 60,1 proc. bezrobotnych w danej grupie.
50+ bardziej aktywni czy bardziej bierni zawodowo
Na drodze aktywności zawodowej często, oprócz problemów ze znalezieniem pracy, stają także otrzymywane świadczenia, np. w postaci emerytury, choroba czy niepełnosprawność, jak również obowiązki rodzinne i związane z prowadzeniem domu. Pomimo ewentualnych przeszkód, zgodnie z raportem Ministerstwa w 2015 r. dało się zauważyć powolny, ale systematyczny poziom wzrostu aktywności zawodowej i zatrudnienia osób po 50. roku życia. W IV kwartale aktywnych zawodowo było 4 786 tys. osób, w porównaniu z 2014 rokiem o 87 tys. osób więcej. Zmniejszyła się także liczba biernych zawodowo o 89 tys. osób w porównaniu z rokiem 2014.
W porównaniu do krajów UE, aktywność zawodowa Polaków jest niższa o ponad 9 p.p. Niższą aktywność od naszej odnotowano na Malcie, w Rumunii, Chorwacji, Grecji, Luksemburgu oraz Słowenii.
Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.
Zobacz podobne artykuły:

Pełnienie roli w zarządzie spółki a rejestracja w urzędzie pracy Pozostawanie w stosunku pracy, wykonywanie innej pracy zarobkowej lub prowadzenie działalności gospodarczej wykluczają rejestrację w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Pełnienie funkcji w zarządzie spółki nie wlicza się w żaden z tych przypadków. Czy zatem nabycie statusu osoby bezrobotnej w tej sytuacji będzie możliwe? Podpowiadamy.

Profil zaufany – najwyższy czas, aby go założyć Profil zaufany powstał po to, aby umożliwić załatwienie spraw urzędowych bez wychodzenia z domu. Dla przedsiębiorców, jak i osób prywatnych, które często kontaktują się z instytucjami publicznymi, profil zaufany to idealne narzędzie. W jaki sposób się go zakłada? Jak długo jest ważny? Podpowiadamy.

Bezrobocie w Polsce. Raport z ostatniej dekady Bezrobocie, zwłaszcza gdy osiąga wysoki poziom, jest negatywnym zjawiskiem społecznym. Niektórzy psychologowie stawiają je na równi z destrukcyjnym wpływem narkomanii. Nie ulega wątpliwości, że brak pracy, dla osoby która chce pracować, negatywnie wpływa na jej samopoczucie i bywa frustrujący. Na szczęście, patrząc na ostatnią dekadę i wskaźnik bezrobocia w Polsce możemy mówić o pozytywnych trendach i stabilizacji, zaburzonej nieco przez pandemię.

Świadczenia pieniężne z urzędu pracy Osoby bezrobotne rejestrując się w powiatowych urzędach pracy, mogą liczyć na świadczenia pieniężne, które są finansowane ze środków Funduszu Pracy. Zasiłek dla bezrobotnych, dodatek aktywizacyjny, stypendium i świadczenie dla rolników zwalnianych z pracy są wsparciem pieniężnym oferowanym przez urzędy pracy osobom bezrobotnym.

Staż pracy a wysokość zasiłku dla bezrobotnych Wysokość zasiłku dla bezrobotnych uzależniona jest od stażu pracy osoby bezrobotnej. Sprawdź, jakie okresy wpływają na wysokość świadczenia.

Rejestracja w urzędzie pracy osoby z zawieszoną działalnością gospodarczą Czy osoba, która zawiesiła działalność gospodarczą może zarejestrować się w urzędzie pracy jako bezrobotny? Czy przysługuje jej prawo do zasiłku? Jakie dokumenty powinna przygotować w związku z zawieszeniem działalności? Odpowiadamy.

Brak gotowości do podjęcia pracy przez bezrobotnego Rejestracja w urzędzie pracy jest dobrowolna. Status osoby bezrobotnej niesie jednak za sobą pewne obowiązki. Jednym z nich jest stawiennictwo w wyznaczonych przez urząd pracy terminach. Co w przypadku braku stawienia się na obowiązkowej wizycie?

Jak napisać skuteczny biznesplan? Planujesz rozpoczęcie działalności gospodarczej? Sam pomysł na biznes, to dopiero początek drogi. Okazuje się, że skuteczny biznesplan to połowa sukcesu. Sprawdź, jak go stworzyć!