Назад

Agroturystyka jako forma biznesu

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2020-02-03

A może by tak rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady – kto z nas choć raz o tym nie pomyślał? Planując tę formę biznesu, warto zwrócić uwagę na trendy i reklamę!

Wyjazdy na letniska stały się popularne i modne już przed I wojną światową. Mieszczanie wypoczywali wtedy w domach rolników lub w specjalnie budowanych domach letnich. Szczytowy rozwój turystyki przypada na drugą  połowę XX wieku, a pod koniec stulecia można było zaobserwować rozwój nowo powstałej agroturystyki.

Ciekawostki prawne

Działalność agroturystyczna prowadzona przez rolnika na terenie należącego do niego gospodarstwa rolniczego nie podlega rejestracji. Przysługuje w takim przypadku zwolnienie podatkowe lub preferencyjne formy opodatkowania. Agroturystyka zwolniona jest również ze spełnienia warunków dla organizacji usług turystycznych. Podlega jedynie zgłoszeniu obiektów noclegowych do ewidencji prowadzonej przez gminę. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronie biznes.gov.pl.

Co zrobić, żeby wybić się w gąszczu ofert?

Trendy w agroturystyce

Obecnie sam pokój z pięknym widokiem może nie być wystarczającą atrakcją. Ośrodki wypoczynkowe prześcigają się w atrakcjach dla klientów. Należy jednak pamiętać, przy ustalaniu atrakcji, że prowadzimy agroturystykę i naszymi klientami raczej będą osoby z miasta. Propozycje, które będą dla nich atrakcyjne, będą inne niż dla ludzi mieszkających na wsi.

Nauka jazdy konnej – super, ale ta atrakcja na ogół dostępna jest w większości większych miast. Pomoc w codziennych obowiązkach gospodarskich – raczej żadne miasto nie oferuje takich atrakcji.

Wiejski marketing

Myśląc o tego rodzaju działalności należy zadbać o promocję na szeroką skalę. Zanim klienci docenią naszą markę i zaczną polecać znajomym, muszą do nas przyjechać i przekonać się, że jest to miejsce godne polecenia i odwiedzenia po raz kolejny i kolejny.

Zamieszczenie oferty na portalu, który dedykowany jest rezerwacji pobytu, może okazać się niedostateczne. Warto postawić na nowoczesną stronę internetową i pamiętać o tym, że powinna ona być responsywna, czyli dobrze wyświetlająca się na urządzeniach mobilnych. Budując stronę należy zadbać o zdjęcia, które mogą zachęcić o wiele bardziej niż najlepszy opis. Poza tym ludzie nie lubią czytać długich opisów w internecie.

Facebook to social media minimum. Oprócz konta na facebooku warto założyć również na innych portalach społecznościowych, aby zasięg był większy. Przy czym należy pamiętać o tym, że trzeba dbać o swoich odbiorców. Samo konto i nieprzemyślane wpisy nie przyniosą oczekiwanych korzyści.

Warto pomyśleć również o reklamie w internecie, którą można sprecyzować pod konkretną grupę odbiorców.

 

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 

Źródło: https://www.humanitas.edu.pl/resources/upload/dokumenty/Wydawnictwo/Zarzadzanie_zeszyt/Zarz%201_2013%20podzielone/marcinkiewicz.pdf

 


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • 5 sposobów, aby zauważono Cię w miejscu pracy [INFOGRFAIKA]
    Budowanie własnego wizerunku w pracy jest równie ważne, co posiadana wiedza i umiejętności zawodowe. Twoja reputacja, odpowiednie relacje z pracownikami i pracodawcą mogą okazać się pomocne w osiąganiu kolejnych szczebli kariery. Oto kilka sposobów na to, aby dać się zauważyć w miejscu pracy.

  • Czy pracodawca może powierzyć pracę w innym miejscu niż wskazane w umowie?
    Miejsce lub miejsca wykonywania pracy są wskazane w umowie o pracę. Czy pracodawca może powierzyć pracownikowi pracę w innej lokalizacji niż ta wskazana w umowie? Odpowiadamy.

  • Jak bezpiecznie szukać ofert pracy w Internecie?
    Szukając pracy przez Internet warto zachować ostrożność, aby nie paść ofiarą oszustwa. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci uniknąć pułapek.

  • Kolejna nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Lipiec 2024 r.
    1 lipca 2024 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Wydłuża ona legalny pobyt obywateli Ukrainy w RP i wprowadza zmiany w powiadomieniu, które legalizuje ich pracę. Przedstawiamy najważniejsze zmiany dotyczące pobytu i pracy obywateli Ukrainy w RP.

  • Zezwolenie na pracę - powierzenie pracy o innym charakterze
    W zezwoleniu na pracę określa się m.in. stanowisko lub rodzaj pracy wykonywanej przez cudzoziemca. Powierzenie cudzoziemcowi pracy na innych warunkach lub na innym stanowisku niż określone w zezwoleniu uważa się za nielegalne. Jednak nie zawsze. Przepisy umożliwiają bowiem wykonywanie pracy o innym charakterze lub na innym stanowisku niż określone w zezwoleniu na pracę. W jakich okolicznościach? Odpowiadamy.

  • Nielegalne zatrudnienie lub nielegalna inna praca zarobkowa
    Pojęcie nielegalnej pracy najczęściej kojarzy się z zatrudnianiem cudzoziemców. Dotyczy ono jednak wszystkich pracowników. Co dokładnie oznacza? Odpowiadamy.

  • Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi - wpis i decyzja
    Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi legalizuje pracę obcokrajowców z Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy w Polsce. Gdzie się je uzyskuje? Czy wydawane jest w formie decyzji? Odpowiadamy.

  • Siła pracy zespołowej kluczem do sukcesu [INFOGRAFIKA]
    Praca zespołowa to nie tylko suma indywidualnych umiejętności i wysiłków, ale też synergia, która pozwala na osiąganie wyjątkowych rezultatów. Oto cztery przykłady związane z siłą pracy zespołowej.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy