Roboty publiczne
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2025-03-24
Czym są roboty publiczne?
Roboty publiczne to zatrudnienie bezrobotnego przy wykonywaniu prac organizowanych przez powiaty (z wyłączeniem prac organizowanych w urzędach pracy), gminy, organizacje pozarządowe statutowo zajmujące się problematyką ochrony środowiska, kultury, oświaty, kultury fizycznej i turystyki, opieki zdrowotnej, bezrobocia oraz pomocy społecznej, a także spółki wodne i ich związki, jeżeli prace te są finansowane lub dofinansowywane ze środków samorządu terytorialnego, budżetu państwa, funduszy celowych, organizacji pozarządowych, spółek wodnych i ich związków.
Kto może zostać skierowany na roboty publiczne?
Na roboty publiczne mogą być kierowane wszystkie zarejestrowane osoby bezrobotne.
Jak długo mogą trwać roboty publiczne?
Okres Twojego zatrudnienia w ramach robót publicznych może wynosić do 6 lub do 12 miesięcy.
Co należy zrobić, żeby zostać skierowanym?
Należy zgłosić się do właściwego powiatowego urzędu pracy i zapytać o możliwość skierowania na roboty publiczne. Otrzymanie skierowania uzależnione jest od tego, czy powiatowy urząd pracy dysponuje środkami finansowymi na ten cel oraz od Twojego indywidualnego planu działania.
Dlaczego warto skorzystać ze skierowania na roboty publiczne?
Wykonując roboty publiczne, zostaniesz zatrudniony na podstawie umowy o pracę i przysługiwać Ci będą liczne uprawnienia wynikające z tego tytułu (np. prawo do urlopu wypoczynkowego). Poza tym zdobędziesz nowe doświadczenia zawodowe, co zwiększy Twoje szanse na rynku pracy. Otrzymasz także wynagrodzenie, które nie może być niższe od minimalnego wynagrodzenia za pracę, jeżeli będziesz zatrudniony na pełny etat (sprawdź aktualne kwoty).
Przydatne informacje
Organizatorzy robót publicznych są zobowiązani zatrudniać w pierwszej kolejności bezrobotnych będących dłużnikami alimentacyjnymi.
Bezrobotni będący dłużnikami alimentacyjnymi mogą zostać skierowani przez urząd pracy (na zasadach dotyczących robót publicznych) do wykonywania przez okres do 6 miesięcy pracy niezwiązanej z wyuczonym zawodem, w wymiarze nieprzekraczającym połowy wymiaru czasu pracy, w intytucjach użyteczności publicznej oraz organizacjach zajmujących się problematyką kultury, oświaty, sportu i turystyki, opieki zdrowotnej lub pomocy społecznej.
Informacje dotyczące organizacji robót publicznych znajdziesz TUTAJ.
Podstawa prawna:
Opracowanie: Zespół redakcyjny Zielonej Linii
Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.
Znajdź swój urząd pracy
Wpisz lub wybierz co najmniej jedno kryterium z formularza poniżej. Aplikacja automatycznie podpowie Ci, jakie urzędy pracy znajdują się w wybranej przez Ciebie lokalizacji.