Gdy Twój brak gotowości do podjęcia zatrudnienia przekracza 10 dni kalendarzowych, najlepiej wyrejestrować się z urzędu pracy. Po powrocie będziesz mógł zarejestrować się ponownie.
Kwota zasiłku będzie niższa, ponieważ w trakcie zgłoszonego do urzędu pracy braku gotowości zasiłek dla bezrobotnych nie przysługuje.
Po zarejestrowaniu jako bezrobotny pozostajesz do dyspozycji powiatowego urzędu pracy. Możesz jednak zgłosić brak gotowości do podjęcia zatrudnienia, na przykład z powodu planowanego wyjazdu za granicę.
Pisemną informację możesz wysłać online, przekazać osobiście w siedzibie urzędu lub przesłać ją pocztą tradycyjną.
Dodatek aktywizacyjny przyznany bezrobotnemu, który z własnej inicjatywy podejmuje zatrudnienie podlega corocznej waloryzacji.
W jaki sposób urząd pracy naliczy mi dodatek aktywizacyjny, jeśli zawnioskuję o niego w połowie miesiąca?
Urząd pracy rozpoczyna naliczanie świadczenia od dnia złożenia wniosku.
Świadczenie naliczone w tym miesiącu zostanie wypłacone w następnym miesiącu. Termin przelewu ustala urząd pracy, ale nie może być on późniejszy niż 14-ty dzień kolejnego miesiąca.
Jeśli podjąłeś pracę z własnej inicjatywy, urząd pracy przyzna Ci dodatek aktywizacyjny w wysokości do 50% podstawowej kwoty zasiłku dla bezrobotnych.
Dziś podpowiemy, kiedy decyzja w sprawie przyznania tego świadczenia będzie negatywna.
Okres pobierania dodatku aktywizacyjnego ma ścisły związek z okresem pobierania zasiłku dla bezrobotnych.
Aby ubiegać się o dodatek aktywizacyjny, powinieneś złożyć wniosek w powiatowym urzędzie pracy, w którym byłeś zarejestrowany.