Sprawdź przyszłego pracodawcę
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2021-09-22
Powszechnie stosowaną praktyką w firmach jest sprawdzenie kandydata przed podpisaniem z nim umowy o pracę. Oprócz CV, czy referencji, najwięcej informacji o potencjalnym pracowniku daje rozmowa kwalifikacyjna, ale też badanie jego aktywności w sieci. Co ważne, jako pracownik również masz możliwość zweryfikowania firmy, do której aplikujesz. Gdzie szukać informacji? Podpowiadamy.
Poszukując pracy, powinieneś zwrócić uwagę nie tylko na ofertę zatrudnienia, ale i na firmę, która ją zamieściła. Warto sprawdzić, czy dane przedsiębiorstwo spełnia Twoje oczekiwania, czy ma stabilną pozycję na rynku, jakie pracownicy mają możliwości rozwoju, czy pracodawca dba o zespół oraz o wzajemne relacje. Od czego zacząć?
Strona internetowa
Zacznij od zapoznania się z historią firmy oraz jej struktury organizacyjnej. Nie chodzi o to, by uczyć się jej na pamięć. Warto zwróć jednak uwagę na kilka aspektów, czyli jak długo firma istnieje na rynku, jakich specjalistów zatrudnia i z jakimi firmami współpracuje.
Rejestry podmiotów gospodarczych
Rejestry CEIDG / KRS również mogą okazać się pomocne podczas weryfikacji potencjalnego pracodawcy. Tutaj przynajmniej masz pewność, że informacje dotyczące typu działalności, zarządu, czy kapitału zakładowego są wiarygodne.
Media społecznościowe
Profile firmowe w mediach społecznościowych to nie tylko kopalnia wiedzy o pracodawcy, ale i doskonałe źródło opinii osób, które miały z nim styczność. Aby mieć pewność, w których serwisach firma jest aktywna, sprawdź dostępne na jej stronie www ikony social media.
Informacje branżowe i rankingi
Częstą motywacją kandydatów do ubiegania się o stanowisko w konkretnej firmie jest jej pozycja na rynku. Przeanalizuj zatem najnowsze rankingi pracodawców i sprawdź, którą pozycję zajmuje oraz jakie nagrody otrzymała. Nie należy też zapominać o opiniach podmiotów i osób działających w tej samej branży. Wybieraj serwisy rzetelne, sprawdzone, w których autorzy opinii podpisują się imieniem i nazwiskiem.
Pracownicy
Jeśli znasz byłego lub obecnego pracownika firmy, zapytaj jaką ocenę wystawiliby swojemu pracodawcy. Można powiedzieć, że pracownik to najlepszy ambasador firmy, a jego opinia stanowi najbardziej wiarygodne źródło informacji. Przy okazji warto zwrócić uwagę na zajmowane przez nich stanowiska oraz przebieg kariery w tym przedsiębiorstwie.
Justyna Bilicz (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Źródło:
https://www.praca.pl/poradniki/zmiana-pracy/jak-sprawdzac-przyszlego-pracodawce_pr-1387.html
https://www.skanska.pl/ABCrekrutacji/wskazowki-rekrutacyjne/jak-sprawdzic-pracodawce/
Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.
Zobacz podobne artykuły:

Motywacja, mikro-zmiany i rozwój zespołu W świecie krótkich deadline’ów, rosnących oczekiwań i nieustannych zmian, motywacja pracowników staje się jednym z kluczowych czynników sukcesu każdej organizacji. Ale czy da się ją zbudować w sposób trwały, bez ciągłego sięgania po zewnętrzne motywatory, jak premie, benefity czy akcje integracyjne? Coraz więcej badań i doświadczeń z obszaru HR pokazuje, że skuteczna motywacja to nie wielkie hasła, ale mikro-zmiany, codzienna uważność lidera i psychologia, która działa w rytmie pracy zespołu.

Co napędza rekrutację, a co powoduje redukcję etatów? Dlaczego firmy chcą zatrudniać pracowników? Co skłania przedsiębiorstwa do redukcji etatów? Jakie są przyczyny braku zmian w zatrudnieniu? Na te pytania stara się odpowiedzieć opublikowana niedawno analiza przygotowana przez ManpowerGroup.

Co wpływa na zaangażowanie w pracę pracowników z pokolenia Z Czego od pracodawcy oczekują młodzi pracownicy? Co wpływa na ich zaangażowanie i satysfakcję z pracy? Oto ciekawe wnioski płynące z badania „Work War Z”. Zachęcamy do lektury.

Przygotowanie do rozmowy rekrutacyjnej – klucz do sukcesu zawodowego Rozmowa kwalifikacyjna to jeden z najważniejszych etapów procesu rekrutacyjnego. Właściwe przygotowanie może znacząco zwiększyć szanse na pozytywny rezultat i uzyskanie pracy. Proces ten warto potraktować strategicznie, dzieląc go na kilka etapów.

O sygnalistach, czyli kim jest whistleblower? Sygnalista to dość tajemnicze określenie osoby, która działa w celu eksponowania nieprawidłowości w różnych sferach życia, w tym pracy. Jakie są genezy tego zjawiska i najgłośniejsze przypadki tego typu działań na świecie?

Co działa, a co nie. Co zrobić, jak się nie chce? Zmotywowanie się do działania wbrew niechęci to jedno z najczęstszych wyzwań we współczesnym świecie. Wydawałoby się, że skoro coś „trzeba zrobić”, to wystarczy wola. Ale właśnie w tym miejscu psychologia rozkłada sytuację na czynniki pierwsze i pokazuje: człowiek nie działa jak maszyna. To, że coś „powinno być zrobione”, nie oznacza jeszcze, że pojawi się energia, koncentracja czy zaangażowanie. A więc – co działa, a co nie?

Stres i wypalenie zawodowe – cichy wróg współczesnego pracownika Współczesny rynek pracy niesie za sobą wiele wyzwań. Ciągła presja na efektywność, wysokie tempo życia, rywalizacja, brak stabilności zatrudnienia oraz stale rosnące oczekiwania pracodawców prowadzą do wzmożonego stresu, który – jeśli nie jest właściwie zarządzany – może przerodzić się w wypalenie zawodowe. Ten problem dotyczy coraz większej liczby osób i coraz częściej nie tylko przedstawicieli zawodów wysokiego ryzyka psychicznego, jak lekarze, nauczyciele czy pracownicy socjalni, ale również menedżerów, a nawet freelancerów.

Work-life balance, czyli jak pogodzić pracę z życiem prywatnym? Rosnące tempo życia, natężenie obowiązków zawodowych i rosnąca frustracja wśród pracowników sprawiły, że w ostatnich latach w dyskusji na temat rynku pracy coraz częściej słyszymy o zasadzie work-life balance. Jakie są jej założenia i jak można ją wdrożyć?