Powrót

Sprawdź przyszłego pracodawcę

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2021-09-22

Powszechnie stosowaną praktyką w firmach jest sprawdzenie kandydata przed podpisaniem z nim umowy o pracę. Oprócz CV, czy referencji, najwięcej informacji o potencjalnym pracowniku daje rozmowa kwalifikacyjna, ale też badanie jego aktywności w sieci. Co ważne, jako pracownik również masz możliwość zweryfikowania firmy, do której aplikujesz. Gdzie szukać informacji? Podpowiadamy.

Poszukując pracy, powinieneś zwrócić uwagę nie tylko na ofertę zatrudnienia, ale i na firmę, która ją zamieściła. Warto sprawdzić, czy dane przedsiębiorstwo spełnia Twoje oczekiwania, czy ma stabilną pozycję na rynku, jakie pracownicy mają możliwości rozwoju, czy pracodawca dba o zespół oraz o wzajemne relacje. Od czego zacząć?

 

Strona internetowa

Zacznij od zapoznania się z historią firmy oraz jej struktury organizacyjnej. Nie chodzi o to, by uczyć się jej na pamięć. Warto zwróć jednak uwagę na kilka aspektów, czyli jak długo firma istnieje na rynku, jakich specjalistów zatrudnia i z jakimi firmami współpracuje.

 

Rejestry podmiotów gospodarczych

Rejestry CEIDG / KRS również mogą okazać się pomocne podczas weryfikacji potencjalnego pracodawcy. Tutaj przynajmniej masz pewność, że informacje dotyczące typu działalności, zarządu, czy kapitału zakładowego są wiarygodne.

 

Media społecznościowe

Profile firmowe w mediach społecznościowych to nie tylko kopalnia wiedzy o pracodawcy, ale i doskonałe źródło opinii osób, które miały z nim styczność. Aby mieć pewność, w których serwisach firma jest aktywna, sprawdź dostępne na jej stronie www ikony social media.

 

Informacje branżowe i rankingi

Częstą motywacją kandydatów do ubiegania się o stanowisko w konkretnej firmie jest jej pozycja na rynku. Przeanalizuj zatem najnowsze rankingi pracodawców i sprawdź, którą pozycję zajmuje oraz jakie nagrody otrzymała. Nie należy też zapominać o opiniach podmiotów i osób działających w tej samej branży. Wybieraj serwisy rzetelne, sprawdzone, w których autorzy opinii podpisują się imieniem i nazwiskiem.

 

Pracownicy

Jeśli znasz byłego lub obecnego pracownika firmy, zapytaj jaką ocenę wystawiliby swojemu pracodawcy. Można powiedzieć, że pracownik to najlepszy ambasador firmy, a jego opinia stanowi najbardziej wiarygodne źródło informacji. Przy okazji warto zwrócić uwagę na zajmowane przez nich stanowiska oraz przebieg kariery w tym przedsiębiorstwie.

 

Justyna Bilicz (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło:

https://www.praca.pl/poradniki/zmiana-pracy/jak-sprawdzac-przyszlego-pracodawce_pr-1387.html

https://www.skanska.pl/ABCrekrutacji/wskazowki-rekrutacyjne/jak-sprawdzic-pracodawce/


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Jak pracować w czasie świątecznych przygotowań i nie zwariować?
    Do Świąt jeszcze kilka dni, a ty już masz dość? Irytuje cię świąteczna lista utworów w radiu? Na myśl o pracowniczej wigilii, najchętniej udałbyś się na L4? Oto kilka porad, jak poradzić sobie z frustracją w szczycie świątecznych przygotowań.

  • Rynek pracy – perspektywy na 2025 r.
    Jak w najbliższych miesiącach będzie wyglądał polski rynek pracy pod względem rekrutacji? Na to pytanie starają się odpowiedzieć twórcy raportu „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”. Przedstawiamy wybrane dane z tej publikacji, które ilustrują nastroje polskich pracodawców.

  • Jak hobby pomaga w karierze zawodowej?
    Na pierwszy rzut oka, wydawać się może, że hobby przeszkadza w pracy, bo odciąga uwagę od codziennych obowiązków. Tymczasem jest zupełnie odwrotnie. Ludzie bez pasji słabiej pracują.

  • Pozytywna i stabilna sytuacja na polskim rynku pracy
    Sytuacja na polskim rynku pracy wydaje się być stabilna i daje powody do optymizmu. Na co powinni zwracać uwagę pracodawcy, by było lepiej i poziom satysfakcji pracowników się zwiększał? Poniżej kilka sugestii.

  • Jak zapobiegać wypaleniu zawodowemu? [RAPORT]
    „W przeciwieństwie do zwykłego zmęczenia, w którym wypoczynek przynosi ulgę, wypalenie zawodowe to stan chroniczny – bez względu na to, czy jesteśmy po weekendzie, czy po długim urlopie, wracamy do pracy i dopada nas zespół trzech objawów – wyczerpanie psychoruchowe, negatywne ocenianie swoich kompetencji i przyszłości oraz depersonalizacja innych, czyli postrzeganie ich jako szarej, irytującej masy, wobec której brak nam już empatii i cierpliwości” – mówi dr Beata Rajba, psycholog z WSKZ. Manpower zapytał pracowników, w jaki sposób pracodawcy mogliby zapobiegać zjawisku wypalenia zawodowego. Oto, co odpowiedzieli.

  • Dobry szef, czyli jaki?
    Z pewnością nie istnieje jeden złoty model zarządzania firmą. Są jednak cechy, które określają dobrego szefa. Sprawiają, że pracownicy mu ufają i mówią o nim z uznaniem. Jakie to cechy? Czy istnieje szef idealny? Zapraszamy do lektury.

  • Wsparcie z ZUS dla przedsiębiorców poszkodowanych przez powódź
    ZUS oferuje przedsiębiorcom z terenów objętych tegoroczną powodzią specjalne formy wsparcia. W samym województwie opolskim do 23 października 2024 r. wpłynęło niemal 500 wniosków o ulgi w opłacaniu składek oraz 259 wniosków o wypłatę świadczenia interwencyjnego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wypłatę świadczeń.

  • Stwórz CV i zdobądź pracę marzeń
    Jednym z najważniejszych dokumentów potrzebnych w procesie rekrutacji jest CV. Dlatego warto przyłożyć się do jego stworzenia. Zielona Linia, która wspiera osoby poszukujące pracy, udostępniła narzędzie, ułatwiające przygotowanie profesjonalnego CV. Zachęcamy do skorzystania z naszego „Kreatora CV”!

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy