Rodzaje CV – wybierz najlepsze dla siebie
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2022-02-25
Nie ma czegoś takiego, jak uniwersalne CV. Dlatego wysyłanie tego dokumentu w niezmienionej formie na różne stanowiska może nie przynieść zadowalających rezultatów. Aby zwrócić uwagę potencjalnego pracodawcy i przekonać go, że nie zmarnuje cennego czasu, kandydat powinien szczegółowo dopracować treść CV. Jednak pierwszym krokiem przy tworzeniu tego dokumentu będzie wybór odpowiedniej formy. A jest ich kilka.
Dla kandydata ubiegającego się o pracę CV to nic innego jak jego wizytówka. Pracodawca, który dokona analizy dokumentu, będzie poszukiwał umiejętności i doświadczeń zawodowych, niezbędnych do pracy na nowym stanowisku. Dlatego też wybór odpowiedniej formy dokumentu pomoże uwydatnić pożądane cechy kandydata, co przełoży się na zwiększenie skuteczności CV.
Chronologiczne
Forma chronologiczna CV jest najbardziej popularna. Kandydat podaje w niej informacje o wykształceniu i doświadczeniu zawodowym w odwrotnym porządku chronologicznym, zaczynając od ostatnio ukończonej szkoły/ostatniego miejsca zatrudnienia. Umieszcza też szczegóły dotyczące miejsca zatrudnienia oraz opisy obowiązków. Ta wersja życiorysu jest odpowiednia, kiedy stanowisko, o które ubiega się kandydat, jest podobne do zajmowanych przez niego wcześniej.
Funkcjonalne
Funkcjonalna forma CV kładzie nacisk na rodzaj i zakres kwalifikacji, a nie na tempo ich zdobywania. Należy zatem skoncentrować się na najważniejszych umiejętnościach i osiągnięciach. Forma ta polecana jest osobom, które przez długi okres pozostawały bez pracy bądź często zmieniały miejsce zatrudnienia.
Niekonwencjonalne
Jeśli kandydat ubiega się o stanowisko, gdzie jednym z najważniejszych wymogów jest kreatywność, najlepszym dla niego rozwiązaniem jest CV w formie niekonwencjonalnej (twórczej). Jedyną regułą przy sporządzaniu takiego życiorysu jest jego oryginalność. Taką innowacyjną formą autoprezentacji jest np. VideoCV, czyli krótki dwuminutowy film ukazujący profil kandydata, jego doświadczenie i pasje.
Europejskie
Kandydaci, którzy szukają pracy poza granicami Polski powinni rozważyć formę europejską. Ujednolicony szablon, zaproponowany przez Komisję Europejską, ma za zadanie ulepszyć proces rekrutacji oraz aplikowania w całej Unii Europejskiej. Kandydat na stronie internetowej https://europa.eu/europass/pl ma do dyspozycji kreator CV, który po uzupełnieniu swoimi danymi, stworzy odpowiedni dokument.
Czytaj także: Najczęściej popełniane błędy podczas pisania CV.
Justyna Bilicz (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Źródło:
Zobacz podobne artykuły:
Stwórz CV i zdobądź pracę marzeń Jednym z najważniejszych dokumentów potrzebnych w procesie rekrutacji jest CV. Dlatego warto przyłożyć się do jego stworzenia. Zielona Linia, która wspiera osoby poszukujące pracy, udostępniła narzędzie, ułatwiające przygotowanie profesjonalnego CV. Zachęcamy do skorzystania z naszego „Kreatora CV”!
10 kroków, które przybliżą Cię do zdobycia pracy [INFOGRAFIKA] Nadszedł czas na zawodową zmianę? A może dopiero stawiasz pierwsze kroki w swojej karierze? Oto 10 wskazówek, które pomogą Ci znaleźć lub zmienić pracę.
Jak bezpiecznie szukać ofert pracy w Internecie? Szukając pracy przez Internet warto zachować ostrożność, aby nie paść ofiarą oszustwa. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci uniknąć pułapek.
List motywacyjny – na co zwrócić uwagę? Jest on często określany jako dokument pomocniczy, dołączany do CV. I chociaż CV zawiera najważniejsze informacje o kandydacie, potwierdzając jego kwalifikacje i umiejętności, nie zawsze jest wystarczające. Czym jest list motywacyjny i na co zwrócić uwagę podczas jego tworzenia? Podpowiadamy.
Pierwsza pomoc w poszukiwaniu pracy Aby zmiany w życiu zawodowym przebiegły sprawnie i bezproblemowo, należy się do nich odpowiednio przygotować. Od czego zacząć? Mamy dla Was kilka wskazówek.
5 pytań, które nie powinny paść na rozmowie kwalifikacyjnej [Infografika] W Internecie można znaleźć wiele porad dotyczących rozmowy kwalifikacyjnej. W jaki sposób wywrzeć dobre wrażenie? Jak wyglądać? O co zapytać rekrutera? Jak błyskotliwie odpowiadać na pytania? W naszej infografice podpowiemy Ci, jakich pytań nie powinien zadać rekruter podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
Na co zwrócić uwagę podejmując pracę w wakacje? Okres wakacyjny sprzyja wysypowi ofert pracy. Szczególnie młodzi ludzie chętnie podejmują w tym czasie dorywczą pracę. Podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę podejmując zatrudnienie, aby nie paść ofiarą nieuczciwych pracodawców.
Praca w służbie cywilnej Istotą funkcjonowania służby cywilnej jest zapewnienie zawodowego, rzetelnego, bezstronnego i politycznie neutralnego wykonywania zadań państwowych, niezależnie od sytuacji politycznej. Kandydaci na urzędników administracji rządowej muszą zmierzyć się podczas rekrutacji z warunkami, jakie stawia przed nimi ustawa o służbie cywilnej. Jakie to warunki? Gdzie szukać takich ofert? Sprawdziliśmy to.
Rynek pracy w prawie
-
Cudzoziemcy w urzędzie pracy
14.10.2024 -
Powódź 2024 r. - wsparcie dla pracodawców
11.10.2024