Potrzebujesz pracownika? Zgłoś ofertę pracy do urzędu
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2021-12-31
Pracodawca, który poszukuje kandydatów do pracy może skorzystać z jednej z usług powiatowych urzędów pracy, jaką jest pośrednictwo pracy. Zgłasza on ofertę pracy, w której szczegółowo określa warunki stanowiskowe oraz preferencje kandydata. Ofertę kieruje do urzędu właściwego ze względu na swoją siedzibę lub miejsce wykonywania pracy albo do innego, wybranego przez siebie urzędu. Usługa ta jest bezpłatna.
Zgłaszając ofertę pracy, pracodawca decyduje, czy ma być ona dostępna wyłącznie dla zarejestrowanych osób bezrobotnych, czy też podana do informacji publicznej, umożliwiająca jego identyfikację przez osoby niezarejestrowane. Oferty pracy upowszechniane są zarówno w siedzibach urzędów, jak i poprzez Centralną Bazę Ofert Pracy. Bezrobotni mają do nich dostęp również na swoich smartfonach, po zainstalowaniu aplikacji ePraca.
Zobacz również:
Centralna Baza Ofert Pracy (CBOP)
ePraca – Aplikacja dla poszukujących pracy
Powiatowe urzędy pracy pozyskują oferty pracy spośród ofert zgłaszonych przez pracodawców, którzy prowadzą działalność gospodarczą w Polsce. W przypadku pracodawców, którzy oferują pracę na terenie Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego, wsparcia udzielają Europejskie Służby Zatrudnienia EURES.
Warunki formalne pracodawcy
Powiatowy urząd pracy nie może przyjąć oferty pracy, jeżeli pracodawca zawarł w ofercie pracy wymagania, które naruszają zasadę równego traktowania w zatrudnieniu w rozumieniu przepisów prawa pracy i mogą dyskryminować kandydatów do pracy, w szczególności ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie lub orientację seksualną.
Ponadto, powiatowy urząd pracy może nie przyjąć oferty pracy, jeżeli pracodawca w okresie 365 dni przed dniem zgłoszenia oferty pracy został ukarany lub skazany prawomocnym wyrokiem za naruszenie przepisów prawa pracy albo jest objęty postępowaniem dotyczącym naruszenia przepisów prawa pracy.
Odmowa przyjęcia oferty pracy przez powiatowy urząd pracy wymaga pisemnego uzasadnienia. W przypadku gdy powiatowy urząd pracy odmówi przyjęcia do realizacji oferty pracy, przepisy nie przewidują trybu odwoławczego.
Formy zgłoszenia
Ofertę pracy można zgłosić podczas osobistej wizyty w urzędzie pracy, przez wysłanie jej pocztą tradycyjną na adres urzędu lub przez elektroniczny formularz na stronie praca.gov.pl. Powiatowe urzędy pracy mogą dodatkowo wskazać inne dostępne możliwości dokonana zgłoszenia, np. fax, mail, e-formularz dostępny na stronie danego PUP czy rozmowę telefoniczną.
Zobacz również:
Praca.gov.pl – od czego zacząć?
Po otrzymaniu oferty pracy, urząd dokonuje jej weryfikacji pod katem poprawności i kompletności.
Przyjętą do realizacji ofertę upowszechnia się w siedzibie urzędu, w Centralnej Bazie Ofert Pracy (oraz bazie EURES), ewentualnie na stronie internetowej lub portalach społecznościowych urzędu, o ile istnieje taka możliwość. Oferta pracy może być również przekazana do innych, wybranych wcześniej przez pracodawcę urzędów pracy.
Informacji na temat zgłoszenia oferty pracy do urzędu pracy udzielają konsultanci Zielonej Linii pod numerem telefonu 19524.
Justyna Bilicz (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Źródło:
Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (art. 36).
Zobacz podobne artykuły:
Jak bezpiecznie szukać ofert pracy w Internecie? Szukając pracy przez Internet warto zachować ostrożność, aby nie paść ofiarą oszustwa. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci uniknąć pułapek.
List motywacyjny – na co zwrócić uwagę? Jest on często określany jako dokument pomocniczy, dołączany do CV. I chociaż CV zawiera najważniejsze informacje o kandydacie, potwierdzając jego kwalifikacje i umiejętności, nie zawsze jest wystarczające. Czym jest list motywacyjny i na co zwrócić uwagę podczas jego tworzenia? Podpowiadamy.
Zwolnienie na poszukiwanie pracy Utrata pracy jest przykrym doświadczeniem. Zwłaszcza w sytuacji, gdy mamy stałe zobowiązania finansowe i szybko musimy znaleźć nowe zatrudnienie. W przepisach prawa pracy znajduje się zapis o dniach wolnych na poszukiwanie pracy, które przysługują pracownikowi w okresie wypowiedzenia. Czas ten ma pomóc w znalezieniu kolejnego zatrudnienia i płynnym przejściu do nowego pracodawcy.
Pierwsza pomoc w poszukiwaniu pracy Aby zmiany w życiu zawodowym przebiegły sprawnie i bezproblemowo, należy się do nich odpowiednio przygotować. Od czego zacząć? Mamy dla Was kilka wskazówek.
Dostęp do europejskiego rynku pracy [WYWIAD] Od 2004 roku Polska jest członkiem Unii Europejskiej. W związku z tym polscy obywatele mogą swobodnie pracować w krajach członkowskich i kilku innych. Również pracodawcy z Polski mogą zatrudniać bez przeszkód obywateli UE. O wsparciu w szukaniu pracy i pracowników, sieci EURES oraz zmianach w europejskim rynku pracy po Brexicie i w czasie pandemii rozmawialiśmy z Martą Maternią, doradcą EURES w OHP Zielona Góra.
Potrzebujemy na świecie więcej społeczników [WYWIAD] „Leżenie na kanapie nie sprawi, że odkryjemy w sobie nową pasję. Obracanie się od lat w zamkniętym, ciągle tym samym środowisku nie odkryje w nas rzeczy, których być może jeszcze sami o sobie nie wiemy” – mówi Dagmara Sobczak, socjolog zasobów ludzkich i karier zawodowych, autorka bloga socjopatka.pl. W rozmowie ze „Szczęśliwym socjologiem” poruszyliśmy wiele tematów, dotyczących edukacji, rozwoju, budzenia w sobie chęci do działania, czytania książek, „slow life” i miłości do zwierząt. Zapraszamy do lektury.
Znaleźć pracę, znaleźć pomysł na siebie [WYWIAD] Na rozmowie kwalifikacyjnej, odpowiadając na pytania, opowiadasz o sobie, o swoich kompetencjach, doświadczeniach, tym, co możesz wnieść do organizacji. Jeśli pracodawca uzna, że to wszystko, cały Twój potencjał będzie przydatny do rozwoju jego firmy, że pomożesz w rozwiązaniu bolączek przedsiębiorstwa, dogadacie się co do stawki i jednocześnie jest między Wami nić porozumienia, to sukces rekrutacyjny gwarantowany - mówi Klaudia Jarych, która razem z Łukaszem Jarychem, tworzy portal dookolapracy.pl. Oboje pomagają kandydatom na każdym etapie szukania pracy.
Jak znaleźć pracę marzeń? [WYWIAD] O pracy marzeń, pracy jako przykrym obowiązku, błędach podczas rozmów kwalifikacyjnych, nowym rynku pracy, otwarciu własnej firmy. O tym i wielu innych zagadnieniach związanych z rynkiem pracy rozmawialiśmy z Izabellą Wojtaszek, trenerką biznesu z wieloletnim doświadczeniem zawodowym w branży zdobywania dopasowanej pracy.
Informacje z regionów
-
PUP w Mławie - LG Electronics
07.09.2024 -
PUP Bytów - Ankieta dla pracodawców
06.09.2024