Nowe świadectwo pracy – co powinno zawierać?
Gdy dochodzi do wygaśnięcia lub rozwiązania umowy o pracę, pracodawca ma obowiązek wydać pracownikowi świadectwo pracy. Co powinien zawierać ten dokument? Na co zwrócić uwagę? Co zmieniło się w przepisach dotyczących świadectwa pracy w 2023 r.?
W świadectwie pracy zamieszcza się informacje niezbędne do ustalenia uprawnień ze stosunku pracy oraz uprawnień z ubezpieczeń społecznych.
Dokument ten zawiera przede wszystkim dane o okresie zatrudnienia, wymiarze czasu pracy, rodzajach wykonywanej pracy, zajmowanych stanowiskach czy pełnionych funkcjach. Dowiemy się z niego, w jaki sposób umowa została rozwiązana i z czyjej inicjatywy to nastąpiło. A jeśli pracodawca zakończył umowę z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji, znajdzie się w nim również wzmianka o okresie za jaki pracownik otrzymał odszkodowanie w związku ze skróceniem okresu wypowiedzenia.
W świadectwie pracy nie powinno też zabraknąć informacji o urlopach, na jakich pracownik przebywał. Czyli o urlopie:
- wypoczynkowym,
- bezpłatnym,
- ojcowskim,
- rodzicielskim,
- wychowawczym (w tym o okresie ochrony przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem umowy o pracę pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego),
- dodatkowym urlopie przewidzianym przepisami prawa pracy.
Analogicznie uwzględniany jest też wykorzystany przez pracownika okres zwolnienia od pracy w celu opieki nad dzieckiem do lat 14.
Czytaj także: Zakończyłeś stosunek pracy? Sprawdź, kiedy powinieneś otrzymać świadectwo pracy
Czego jeszcze nie powinno zabraknąć w świadectwie pracy?
Świadectwo pracy to również potwierdzenie okresów:
- nieskładkowych przypadających w okresie zatrudnienia,
- odbytej służby wojskowej,
- wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze,
- otrzymywania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby, wypadku w drodze do pracy lub z pracy, badań i zabiegów przewidzianych dla dawców komórek i narządów,
oraz aspektów finansowych w postaci:
- zajęć komorniczych,
- należnościach ze stosunku pracy uznanych i niezaspokojonych przez pracodawcę do dnia ustania stosunku pracy z powodu braku środków finansowych.
Zmiany w świadectwie pracy od maja 2023 r.
Za sprawą unijnej dyrektywy „Work Life Balance”, rok 2023 przyniósł poważne zmiany w Kodeksie pracy. Wpłynęło to na zmiany w dokumentacji pracowniczej. Nowy wzór świadectwa pracy stał się bogatszy o kilka dodatkowych informacji.
Dotyczy to w szczególności pracowników korzystających z nowych rozwiązań, czyli:
- zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych (art. 148(1) Kodeksu pracy),
- urlopu opiekuńczego udzielanego dla zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia członkowi rodziny wymagającemu opieki z poważnych względów medycznych (art. 173(1) Kodeksu pracy),
- pracy zdalnej wykonywanej okazjonalnie (art. 67(33) Kodeksu pracy).
Pamiętaj! Na żądanie pracownika w świadectwie pracy mogą być też umieszczone informacje o wysokości i składnikach wynagrodzenia oraz uzyskanych kwalifikacjach.
Czytaj także: Nowość w Kodeksie pracy! Zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej
Szczegółowych informacji w zakresie prawa pracy udziela Państwowa Inspekcja Pracy.
Justyna Bilicz (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Źródło:
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.
Rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy.
Rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 11 maja 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadectwa pracy.
Zobacz podobne artykuły:
Urlop na żądanie – wątpliwości Urlop na żądanie od samego początku sprawiał problemy z interpretacją przepisów zarówno pracownikom, jak i pracodawcom. Najczęściej kłopoty dotyczą rozumienia wymiaru urlopu na żądanie. Niektórzy myślą, że to dodatkowe dni wolne, liczone poza limitem 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego. Inne nieporozumienie dotyczy sposobu udzielania urlopu na żądanie. Istnieje przekonanie, że wystarczy samo zgłoszenie chęci wzięcia takiego dnia wolnego do pracodawcy. Postaramy się rozwiać te wątpliwości.
Urlop wypoczynkowy a przedawnienie Zarówno pracownicy, jak i pracodawcy mają wiele wątpliwości dotyczących przepisów o urlopie wypoczynkowym, zawartych w Kodeksie pracy. Kilka z nich, dotyczących przedawnienia urlopu rozwiewa Marta Piernikowska, specjalista z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Bydgoszczy. Zachęcamy do lektury części artykułu ekspertki.
Wypowiedzenie umowy pracownicy w ciąży Czy pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę pracownicy w ciąży? Zgodnie z przepisami, nie. Pracownica taka jest chroniona od pierwszego dnia ciąży. Są jednak sytuacje, w których może dojść do zakończenia pracy takiej pracownicy. Jakie to przypadki? Odpowiadamy.
Praca w godzinach nadliczbowych. Kto nie może jej wykonywać, a kto może jej odmówić? Praca w godzinach nadliczbowych jest możliwa w określonych przypadkach. Są jednak grupy pracowników, którym nie można jej powierzyć w ogóle. Kto się do nich zalicza? Są też grupy pracowników, którzy mogą odmówić pracy w godzinach nadliczbowych. Kto może nie wyrazić zgody na taką pracę? Odpowiadamy.
Czy pracodawca może powierzyć pracę w innym miejscu niż wskazane w umowie? Miejsce lub miejsca wykonywania pracy są wskazane w umowie o pracę. Czy pracodawca może powierzyć pracownikowi pracę w innej lokalizacji niż ta wskazana w umowie? Odpowiadamy.
Dokumentacja pracownicza a zlikwidowany zakład pracy Dokumenty potwierdzające zatrudnienie i okresy składkowe są bardzo ważne. Nie zawsze jednak o nich pamiętamy lub nawet zdarza nam się je zgubić. Co w sytuacji, gdy zakład pracy, w którym kiedyś pracowaliśmy został zlikwidowany, a my nie mamy świadectwa pracy lub zaświadczenia o okresach odprowadzanych składek. Gdzie szukać pomocy? Odpowiadamy.
Czy można podpisać umowę o pracę w trakcie zwolnienia lekarskiego? Zwolnienie lekarskie pracownika to szczególny czas, w którym np. pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę. Stanowi o tym art. 41 Kodeksu pracy. Co w sytuacji, gdy pracownik chce podpisać umowę o pracę w trakcie choroby? Czy ma do tego prawo? Odpowiadamy.
Zagubione świadectwo pracy Nie masz świadectwa pracy? Sprawdź, kto może Ci pomóc!
Informacje z regionów
-
PUP w Mławie - LG Electronics
07.09.2024 -
PUP Bytów - Ankieta dla pracodawców
06.09.2024