Na co zwrócić uwagę podejmując pracę w wakacje?
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2022-07-08
Okres wakacyjny sprzyja wysypowi ofert pracy. Szczególnie młodzi ludzie chętnie podejmują w tym czasie dorywczą pracę. Podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę podejmując zatrudnienie, aby nie paść ofiarą nieuczciwych pracodawców.
Przed podjęciem wakacyjnej pracy warto odpowiednio się do tego przygotować. Nie chodzi tutaj tylko o CV, które jest podstawą przy szukaniu pracy, ale kilka kwestii formalnych, o których warto wiedzieć, aby nie zostać oszukanym.
Jaka to firma?
Znalazłeś interesującą Cię ofertę? Świetnie! Pamiętaj jednak, aby sprawdzić, czy firma istnieje. Wystarczy poszperać chwilę w Internecie. Jednoosobowe firmy posiadają wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, gdzie można sprawdzić historię danego wpisu, podając np. nazwę lub NIP. Spółki mają wpis do Krajowego Rejestru Sądowego. Jeśli masz być zatrudniony przez agencję zatrudnienia, sprawdź, czy agencja posiada wpis do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia.
Oprócz informacji, że firma istnieje, przegląd wpisów może powiedzieć Ci, czy dana firma nie jest np. w stanie upadłości. Może to mieć duże znaczenie dla wypłaty wynagrodzenia.
Wyślij zgłoszenie
Niezbędnym minimum przy wysyłaniu swojego zgłoszenia jest dobrze napisane CV. Jeśli nie masz jeszcze żadnego doświadczenia zawodowego, postaraj się zawrzeć w CV swoje mocne strony, które przyciągną uwagę potencjalnego pracodawcy.
Czytaj także: Najczęściej popełniane błędy podczas pisania CV
Podpisz umowę
Pamiętaj, że każda umowa, czy to o pracę, czy zlecenia, powinna być podpisana przed rozpoczęciem pracy. Nawet jeśli praca ma być wykonywana przed kilka dni, zawarcie pisemnej umowy jest podstawą. Nie bój się zapytać, jeśli któryś zapis umowy jest niezrozumiały. Pamiętaj, aby się upewnić, że proponowane wynagrodzenie lub stawka godzinowa nie będą niższe od obowiązujących w danym roku kalendarzowym.
Czytaj także: Zatrudnienie młodocianego w czasie wakacji
Katarzyna Sędziak (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Zobacz podobne artykuły:

Język korporacji – skróty i pojęcia, które mogą Ci się przydać Planujesz pracę w korporacji? Nie daj się zaskoczyć i sprawdź, co oznaczają najpopularniejsze zwroty „korpomowy”.

Blisko połowa pracowników gotowa zmienić firmę z powodu szefa Atrakcyjne wynagrodzenie nie jest w stanie zatrzymać w firmie pracownika, któremu przeszkadza postawa przełożonego i niełatwe z nim relacje. Mimo że w trudnych ekonomicznie czasach to finanse są głównym motywatorem, ogromny wpływ na zaangażowanie zatrudnionych mają także liderzy. Tymczasem firmy, zatrudniając niewłaściwych, tracą miliony i przegrywają z konkurencją w walce o talenty.

7 pomysłów na pracę dla uzdolnionych kulinarnie [Infografika] Szukasz pomysłu na siebie? Masz zamiłowanie do gotowania i lubisz eksperymentować w kuchni? Skorzystaj z naszych podpowiedzi.

Dokąd zmierzasz rynku pracy Model pracy w ostatnich 20 latach kształtowany był przede wszystkim przez postępującą globalizację i wymóg konkurencyjności. Prowadziło to do stale rosnącego tempa pracy i presji na jej dalszą intensyfikację. Wyznacznikiem wartości pracownika stała się jego efektywność, a model wynagradzania za efekty napędzał pracujących do coraz większego wysiłku. Potem przyszła pandemia, kryzys, ale także zderzenie z mentalnością młodego pokolenia pracowników, dla których praca zawodowa przestała być bezdyskusyjnym priorytetem. Na naszych oczach rynek pracy podlega głębokiej transformacji.

Pierwsza pomoc w poszukiwaniu pracy Aby zmiany w życiu zawodowym przebiegły sprawnie i bezproblemowo, należy się do nich odpowiednio przygotować. Od czego zacząć? Mamy dla Was kilka wskazówek.

Co może się zmienić w umowie zlecenia w 2023 roku? Wprowadzenie pełnego oskładkowania umów zleceń było dyskutowane od wielu lat. W I kwartale 2023 roku planowane jest wprowadzenie rewolucyjnych zmian dotyczących umów cywilnoprawnych. Co może się zmienić i czy ktoś skorzysta na tych zmianach? Sprawdź.

10 kroków w prewencji stresu, czyli co może zrobić pracodawca [INFOGRAFIKA] Pracodawco! Sprawdź, jakie działania możesz wdrożyć, aby Twoi pracownicy nie byli zestresowani.

Polacy a praca za granicą Jeszcze kilka lat temu wydawało się, że trend wyjazdu z Polski w celu poszukiwania zatrudnienia się odwróci i Polacy będą raczej wracać i pracować w ojczyźnie. Wskazywały na to coraz lepsza sytuacja gospodarcza w Polsce, a później pandemia, która uniemożliwiła swobodne przemieszczanie się. Jednak inflacja, niepewność, wojna na Ukrainie sprawiły, że obecnie, znowu, wielu Polaków szuka pracy za granicą, głównie w krajach UE.