Jak pogodzić pracę zdalną z opieką nad dziećmi?
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2020-12-25
W ostatnim czasie wielu pracodawców kieruje swoich pracowników na pracę zdalną. Rozwiązanie wydaje się idealne w czasie pandemii, jednak co zrobić, gdy w domu są również dzieci, ponieważ szkoły pracują zdalnie? Jak pogodzić obowiązki służbowe, zdalne nauczanie i opiekę nad energicznym przedszkolakiem?
Obecnie wiele rodzin zadaje sobie to pytanie. Jak być dobrym pracownikiem, nauczycielem, przedszkolanką i rodzicem jednocześnie? Praca zdalna jest niewątpliwie sporym ułatwieniem, jednak wymaga dużo samodyscypliny i organizacji. Wielu rodziców, którzy mieli okazję się o tym przekonać, wie, że dzieci mogą zburzyć nawet najbardziej misterny plan. Nikt nie pokusi się również o podanie uniwersalnej recepty, ale wiele porad może okazać się przydatnych.
Jak zmienić przyzwyczajenia?
Dzieci, przyzwyczajone do stałego schematu dnia, wiedzą, że one idą do szkoły lub przedszkola, a rodzice do pracy. Nauczyły się, że kiedy są w domu, to jest to czas wolny od szkoły i od pracy. Jak wytłumaczyć dzieciom, że rodzic, mimo tego, że jest w domu, to tak naprawdę pracuje?
Dobrą metodą jest ustalenie harmonogramu dnia. W takim planie można ustalić godziny pracy, przerw czy wspólnych posiłków. Godziny pracy powinny być dostosowane do wieku dzieci, ich rytmu dnia i potrzeb. Dobrze więc zacząć pracę wcześnie rano, jeszcze przed pobudką domowników. Oczywiście nie każdy ma pełną dowolność w ustalaniu godzin pracy. Warto jednak jakąś część popołudnia poświęcić rodzinie i ich potrzebom.
Kilkuletniemu dziecku ciężko jest wytłumaczyć, że rodzic pracuje i nie powinno się mu przeszkadzać. Początki na pewno będą ciężkie, jednak powtarzalny harmonogram dnia sprawia, że dziecko wie, czego może spodziewać się po śniadaniu czy obiedzie i kiedy rodzic będzie tylko dla niego. Chodzenie cały dzień w szlafroku raczej nie pokaże Twoim dzieciom, że jesteś w pracy. Ubierz się więc i uczesz tak, jak do pracy.
Biuro w domu
Niektórym rodzicom ciężko jest zorganizować sobie przestrzeń wolną od domowych rozpraszaczy, tym bardziej, jeśli musi mieć oczy dookoła głowy, bo w domu są małe dzieci. Warto jednak poszukać przestrzeni najmniej zawładniętej przez dzieci i ich akcesoria, dzięki czemu łatwiej będzie oddzielić rolę pracownika od rodzica i zwiększyć swoją koncentrację. Wszelkie grające i śpiewające zabawki warto na ten czas schować do szafy. Pomocne okażą się za to zabawki, którymi dziecko będzie umiało się bawić bez pomocy rodzica.
Obowiązki domowe
Pracując stacjonarnie w biurze nie masz możliwości zajęcia się obowiązkami domowymi. Tak samo potraktuj pracę zdalną, a więc pranie możesz wstawić po „powrocie” z pracy. Przerwy pomiędzy obowiązkami służbowymi wykorzystaj lepiej na zabawę z dziećmi, krótki spacer czy pomoc w lekcjach starszym dzieciom.
Plan B
Harmonogram dnia warto przygotować z odpowiednim wyprzedzeniem, aby w razie czego mieć czas go skorygować. Niestety nastroju małego dziecka nie przewidzi nawet najlepszy harmonogram. W takiej sytuacji dobrze jest mieć jakiegoś asa w rękawie, np. nową zabawkę czy książkę, która może go zainteresować. Ważne, aby ewentualne niepowodzenia planu dnia i nagromadzenie się zaległości nie powodowało u Ciebie frustracji. Pamiętaj, że są sytuacje, na które nie masz wpływu, dlatego nie wpędzaj się w poczucie winy, jeśli coś pójdzie nie tak.
Katarzyna Sędziak (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.
Zobacz podobne artykuły:

Pilotaż skróconego czasu pracy w Polsce Polska dołącza do grona państw badających wpływ skróconego wymiaru czasu pracy. Jego testowanie rozpocznie się 1 stycznia 2026 r. i potrwa do końca 2026 roku. Już w sierpniu 2025 r. ruszają nabory wniosków do programu. Co o nim wiemy?

Naukowcy w potrzebie – nowa propozycja NAWA Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) została powołana m.in. w celu umiędzynarodowienia polskiej nauki i wzmocnienia w jej ramach współpracy międzynarodowej. Niedawno agencja ogłosiła nowy program – Naukowcy w potrzebie. Na czym polega i do kogo jest skierowany?

Czterodniowy tydzień pracy – czy to realne? Wraz z nastaniem nowego roku wielu z nas sięga po kalendarz i wertuje karty w poszukiwaniu potencjalnych długich weekendów. A co jeśli już niedługo będzie nam przysługiwać prawo do trzech dni wolnych w tygodniu?

Praca a benefity. Jak pracodawcy przyciągają pracowników? Niedobór kandydatów na rynku i rywalizacja o specjalistów sprawiają, że pracodawcy na różne sposoby pragną przyciągnąć wykwalifikowanych pracowników do siebie. W ogłoszeniach o pracy często napotyka się na wzmianki o różnego rodzaju dodatkowych korzyściach, niekoniecznie materialnych. Jakie benefity stają się powszechne, a jakich poszukują pracownicy w miejscu pracy?

Przerwy w pracy Od czego zależy długość i ilość przerw w pracy? Czy czas odpoczynku zawsze wlicza się do wymiaru czasu pracy? Kto może skorzystać z dodatkowej przerwy? Odpowiadamy.

Praca zdalna – czy pracodawca musi wyrazić na nią zgodę? O możliwość wykonywania pracy zdalnie musi zawnioskować pracownik oraz otrzymać zgodę pracodawcy. W jakich przypadkach pracodawca może nie wyrazić zgody i odrzucić wniosek pracownika? Sprawdź!

Zmiana wymiaru czasu pracy lub ilości godzin cudzoziemca Czy pracodawca może powierzyć wykonywanie pracy cudzoziemcowi w wyższym wymiarze czasu pracy lub w większej liczbie godzin niż określona w dokumencie legalizującym wykonywanie pracy? To pytanie, które często zadają osoby zatrudniające cudzoziemców. Odpowiadamy i wyjaśniamy.

Praca zdalna – przydatne informacje dla pracowników i pracodawców Przepisy dotyczące pracy zdalnej, zawarte w Kodeksie pracy, weszły w życie na początku kwietnia 2023 r. Ze względu na ich nowy charakter, wymagają wyjaśnienia. Odpowiadamy na niektóre wątpliwości dotyczące pracy zdalnej. Powinny one zainteresować zarówno pracodawców, jak i pracowników.