Powrót

Dodatek za pracę w nocy

Pracujesz w porze nocnej? Sprawdź, w jakiej wysokości przysługuje Ci dodatek!

Pora nocna, choć z zasady powinna być przeznaczona na odpoczynek, dla niektórych jednak jest czasem pracy. W związku z uciążliwością świadczenia pracy o tej porze, pracownikom przysługują dodatkowe uprawnienia!

 

Pracujesz w porze nocnej, jeśli…

 

Pora nocna obejmuje 8 godzin przypadających między godziną 21.00 a 7.00 rano. Wyboru przedziału czasowego dokonuje pracodawca.

Osobą pracującą w porze nocnej jest pracownik, którego rozkład czasu pracy obejmuje w każdej dobie co najmniej 3 godziny pracy lub którego co najmniej 1/4 czasu pracy w okresie rozliczeniowym przypada na porę nocną.

 

Pracującym w porze nocnej przysługuje dodatek

 

Pracujący w porze nocnej mają prawo do dodatku do wynagrodzenia. Dodatek przysługuje za każdą godzinę pracy w czasie przypadającym na porę nocną, w wysokości 20 proc. stawki godzinowej, wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Aby obliczyć dodatek, należy obowiązujące minimalne wynagrodzenie za pracę podzielić przez liczbę godzin pracy przepracowanych w danym miesiącu, a następnie otrzymaną godzinową stawkę dodatku pomnożyć przez liczbę godzin przepracowanych przez pracownika w nocy, w danym miesiącu.

Miesiąc Wymiar czasu pracy Wysokość dodatku za 1h pracy w porze nocnej (dla pracowników pracujących w podstawowym systemie czasu pracy od poniedziałku do piątku w pełnym wymiarze czasu pracy)
Styczeń 2250 / 176 x 20% 2,52 zł
Luty 2250 / 160 x 20% 2,76 zł
Marzec 2250 / 168 x 20% 2,64 zł
Kwiecień 2250 / 168 x 20% 2,64 zł
Maj 2250 / 168 x 20% 2,64 zł
Czerwiec 2250 / 152 x 20% 2,92 zł
Lipiec 2250 / 184 x 20% 2,41 zł
Sierpień 2250 / 168 x 20% 2,64 zł
Wrzesień 2250 / 168 x 20% 2,64 zł
Październik 2250 / 184 x 20% 2,41 zł
Listopad 2250 / 152 x 20% 2,92 zł
Grudzień 2250 / 160 x 20% 2,76 zł

Podana wysokość dodatku jest wielkością minimalną, którą pracownik musi otrzymać. Pracodawca może w regulaminach zakładowych lub w umowie o pracę zagwarantować pracownikom dodatek na wyższym poziomie.

Pamiętaj! Pracodawca nie może obniżyć wysokości dodatku za pracę w nocy poniżej ustawowej wysokości. Nie może również całkowicie pozbawić pracowników prawa do niego.

 

Joanna Kuzub  (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Zielona Linia - informacje dla osób poszkodowanych w wyniku powodzi
    Zielona Linia, jako Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia, udziela informacji o wsparciu dla osób poszkodowanych w wyniku powodzi w południowej Polsce. Z konsultantami można się skontaktować dzwoniąc pod numer 19524, pisząc na czacie lub Messengerze, wysyłając pytanie mailem na adres: kontakt@zielonalinia.gov.pl. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje o wsparciu z urzędów pracy oraz ośrodków pomocy społecznej.

  • Stwórz CV i zdobądź pracę marzeń
    Jednym z najważniejszych dokumentów potrzebnych w procesie rekrutacji jest CV. Dlatego warto przyłożyć się do jego stworzenia. Zielona Linia, która wspiera osoby poszukujące pracy, udostępniła narzędzie, ułatwiające przygotowanie profesjonalnego CV. Zachęcamy do skorzystania z naszego „Kreatora CV”!

  • Urlop na żądanie – wątpliwości
    Urlop na żądanie od samego początku sprawiał problemy z interpretacją przepisów zarówno pracownikom, jak i pracodawcom. Najczęściej kłopoty dotyczą rozumienia wymiaru urlopu na żądanie. Niektórzy myślą, że to dodatkowe dni wolne, liczone poza limitem 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego. Inne nieporozumienie dotyczy sposobu udzielania urlopu na żądanie. Istnieje przekonanie, że wystarczy samo zgłoszenie chęci wzięcia takiego dnia wolnego do pracodawcy. Postaramy się rozwiać te wątpliwości.

  • Praca marzeń z aplikacją "Moja Praca"
    „Moja Praca” to nowoczesne narzędzie, które ułatwia osobom szukającym pracy znalezienie odpowiedniego zatrudnienia. Sercem aplikacji są symulatory rozmów kwalifikacyjnych, które dają możliwość odpowiedzi na najpopularniejsze pytania rekruterów i sprawdzenie wyników. „Moja Praca” umożliwia także rozwiązywanie testów osobowości i predyspozycji, dzięki którym osoba zainteresowana dowie się, jaka praca najlepiej do niej pasuje. W aplikacji dostępne są również, codziennie aktualizowane, oferty pracy. Dodatkowo, „Moja Praca” umożliwia zapisanie w telefonie w schowku CV, które szybko można dołączyć do odpowiedzi na interesujące ogłoszenie. W aplikacji znajduje się także porcja przydatnych i inspirujących informacji i tekstów. Dlaczego warto ją zainstalować? Odpowiadamy.

  • Urlop wypoczynkowy a przedawnienie
    Zarówno pracownicy, jak i pracodawcy mają wiele wątpliwości dotyczących przepisów o urlopie wypoczynkowym, zawartych w Kodeksie pracy. Kilka z nich, dotyczących przedawnienia urlopu rozwiewa Marta Piernikowska, specjalista z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Bydgoszczy. Zachęcamy do lektury części artykułu ekspertki.

  • Jak zatrudnić obywatela Ukrainy? Instrukcja krok po kroku
    Pracodawca, który planuje zatrudnienie obywatela Ukrainy powinien wiedzieć, że do podpisania umowy nie wystarczy jedynie potwierdzenie obywatelstwa ukraińskiego. Przede wszystkim należy upewnić się, że cudzoziemiec ma tytuł do legalnego pobytu w Polsce. Od czego zacząć? Jak legalnie powierzyć pracę obywatelowi Ukrainy? Wyjaśniamy.

  • Zezwolenie jednolite - zmiana warunków pracy
    Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę (tzw. zezwolenie jednolite) legalizuje zarówno pobyt, jak i pracę cudzoziemca w Polsce. Jakie warunki zatrudnienia wskazuje się w decyzji wydanej do takiego zezwolenia? Które z nich można zmienić bez dodatkowych formalności, a które wymagają zmiany lub wydania nowego zezwolenia na pobyt czasowy i pracę? Odpowiadamy.

  • Wypowiedzenie umowy pracownicy w ciąży
    Czy pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę pracownicy w ciąży? Zgodnie z przepisami, nie. Pracownica taka jest chroniona od pierwszego dnia ciąży. Są jednak sytuacje, w których może dojść do zakończenia pracy takiej pracownicy. Jakie to przypadki? Odpowiadamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy