Co może się zmienić w umowie zlecenia w 2023 roku?
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2023-01-30
Wprowadzenie pełnego oskładkowania umów zleceń było dyskutowane od wielu lat. W I kwartale 2023 roku planowane jest wprowadzenie rewolucyjnych zmian dotyczących umów cywilnoprawnych. Co może się zmienić i czy ktoś skorzysta na tych zmianach? Sprawdź.
Obowiązkowe oskładkowanie wszystkich umów zleceń spowoduje znaczne zmiany w zarobkach uzyskiwanych na ich podstawie. W praktyce może to jednak oznaczać niższe wynagrodzenie dla zleceniobiorców oraz wyższe koszty dla zleceniodawców.
Główne założenia
Zgodnie z założeniami Krajowego Planu Odbudowy ma dojść do ograniczenia podziału rynku pracy i zwiększenia zabezpieczeń społecznych określonych pracowników poprzez wejście w życie nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.
Główne zmiany ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych zakładają:
- pełne oskładkowanie umów zleceń na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, wypadkowe i z tytułu chorób zawodowych, chorobowe), niezależnie od uzyskiwanych dochodów, z wyjątkiem umów zawieranych ze studentami poniżej 26. roku życia,
- zniesienie zasady, zgodnie z którą w przypadku umów cywilnoprawnych składki na ubezpieczenia społeczne są płacone na podstawie minimalnego wynagrodzenia.
Czytaj także: Planowane zmiany w Kodeksie pracy
Do momentu wejścia w życie tych zmian składki na ubezpieczenie społeczne pobierane są w przypadku, gdy umowa zlecenia jest jedynym tytułem do ubezpieczenia, a w razie przekroczenia kwoty minimalnego wynagrodzenia od umów cywilnoprawnych pobierana jest wyłącznie składka zdrowotna.
Wraz z wejściem w życie nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oskładkowanie drugich i kolejnych umów zleceń (które do tej pory były objęte dobrowolnym ubezpieczeniem) stanie się obowiązkowe.
Ważne! Zmiana ta nie będzie dotyczyć umów zleceń zawieranych ze studentami poniżej 26. roku życia. W takim przypadku nie powstanie obowiązek opłacania odpowiednich składek.
Czytaj także: Czy umowa o pracę i umowa zlecenia muszą być zawarte na piśmie?
Zmiana stawki godzinowej
W 2023 roku dwukrotnie (1 stycznia i 1 lipca) wzrośnie minimalne wynagrodzenie, także w odniesieniu do osób wykonujących pracę na podstawie umowy zlecenia oraz umowy o świadczenie usług na warunkach zlecenia. Od 1 stycznia 2023 roku minimalna stawka godzinowa dla określonych umów cywilnoprawnych wynosić będzie 22,80 zł/brutto. Od 1 lipca 2023 roku ponownie zostanie podwyższona i będzie wynosić 23,50 zł/brutto. Podniesienie minimalnego wynagrodzenia dla tych rodzajów umów cywilnoprawnych także istotnie wpłynie na wysokość wynagrodzeń, zaś wzrost wynagrodzeń będzie jednocześnie oznaczał wyższe składki na ubezpieczenia społeczne.
Katarzyna Sędziak (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Źródło:
Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.
Załącznik do wniosku dotyczącego decyzji wykonawczej Rady w sprawie zatwierdzenia oceny planu odbudowy i zwiększania odporności Polski.
Zobacz podobne artykuły:
Stwórz CV i zdobądź pracę marzeń Jednym z najważniejszych dokumentów potrzebnych w procesie rekrutacji jest CV. Dlatego warto przyłożyć się do jego stworzenia. Zielona Linia, która wspiera osoby poszukujące pracy, udostępniła narzędzie, ułatwiające przygotowanie profesjonalnego CV. Zachęcamy do skorzystania z naszego „Kreatora CV”!
Praca marzeń z aplikacją "Moja Praca" „Moja Praca” to nowoczesne narzędzie, które ułatwia osobom szukającym pracy znalezienie odpowiedniego zatrudnienia. Sercem aplikacji są symulatory rozmów kwalifikacyjnych, które dają możliwość odpowiedzi na najpopularniejsze pytania rekruterów i sprawdzenie wyników. „Moja Praca” umożliwia także rozwiązywanie testów osobowości i predyspozycji, dzięki którym osoba zainteresowana dowie się, jaka praca najlepiej do niej pasuje. W aplikacji dostępne są również, codziennie aktualizowane, oferty pracy. Dodatkowo, „Moja Praca” umożliwia zapisanie w telefonie w schowku CV, które szybko można dołączyć do odpowiedzi na interesujące ogłoszenie. W aplikacji znajduje się także porcja przydatnych i inspirujących informacji i tekstów. Dlaczego warto ją zainstalować? Odpowiadamy.
Jak zatrudnić obywatela Ukrainy? Instrukcja krok po kroku Pracodawca, który planuje zatrudnienie obywatela Ukrainy powinien wiedzieć, że do podpisania umowy nie wystarczy jedynie potwierdzenie obywatelstwa ukraińskiego. Przede wszystkim należy upewnić się, że cudzoziemiec ma tytuł do legalnego pobytu w Polsce. Od czego zacząć? Jak legalnie powierzyć pracę obywatelowi Ukrainy? Wyjaśniamy.
Zezwolenie jednolite - zmiana warunków pracy Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę (tzw. zezwolenie jednolite) legalizuje zarówno pobyt, jak i pracę cudzoziemca w Polsce. Jakie warunki zatrudnienia wskazuje się w decyzji wydanej do takiego zezwolenia? Które z nich można zmienić bez dodatkowych formalności, a które wymagają zmiany lub wydania nowego zezwolenia na pobyt czasowy i pracę? Odpowiadamy.
Cudzoziemcy - praca po zakończeniu ważności zezwolenia na pracę a oczekiwaniem na rejestrację oświadczenia Zdarzają się sytuacje, w których ważność kończy jeden dokument legalizujący pracę cudzoziemca i pracodawca czeka na uzyskanie kolejnego. Co się dzieje w okresie oczekiwania? Jak to wygląda w przypadku zakończenia ważności zezwolenia na pracę, gdy pracodawca czeka na rejestrację oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy? Czy praca w okresie oczekiwania jest legalna? Odpowiadamy.
Czy pracodawca może powierzyć pracę w innym miejscu niż wskazane w umowie? Miejsce lub miejsca wykonywania pracy są wskazane w umowie o pracę. Czy pracodawca może powierzyć pracownikowi pracę w innej lokalizacji niż ta wskazana w umowie? Odpowiadamy.
Jak bezpiecznie szukać ofert pracy w Internecie? Szukając pracy przez Internet warto zachować ostrożność, aby nie paść ofiarą oszustwa. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci uniknąć pułapek.
Kolejna nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Lipiec 2024 r. 1 lipca 2024 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Wydłuża ona legalny pobyt obywateli Ukrainy w RP i wprowadza zmiany w powiadomieniu, które legalizuje ich pracę. Przedstawiamy najważniejsze zmiany dotyczące pobytu i pracy obywateli Ukrainy w RP.
Rynek pracy na co dzień
-
Rodzice w pracy - wyzwania dla pracodawcy
11.09.2024 -
Stwórz CV i zdobądź pracę marzeń
06.09.2024
W prawie
-
Okres uprawniający do zasiłku
13.09.2024 -