Back

Zleceniobiorca czy pracownik

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2021-01-27

Zlecenie od stosunku pracy odróżnia przede wszystkim podstawa prawna. Przepisy regulujące stosunek pracy zawarte są w Kodeksie pracy oraz dodatkowych aktach prawnych z zakresu prawa pracy. Jaka zatem ustawa reguluje umowę zlecenia?

Definicję pracownika określa art. 2 Kodeksu pracy. Stanowi on, że pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Zatem ustawa ta nie odnosi się do osoby będącej zleceniobiorcą.

 

Jakim przepisom podlega zleceniobiorca?

Zleceniobiorca podlega przepisom Kodeksu cywilnego, dlatego nie może on korzystać z przywilejów i świadczeń pracowniczych, jakie gwarantuje pracownikom Kodeks pracy. Chodzi tu głównie o okresy wypowiedzenia, zależne od stażu pracy oraz wynagrodzenia chorobowe, dodatki za pracę w nocy i w godzinach nadliczbowych.

 

Wykonywanie obowiązków na podstawie umowy zlecenia nie gwarantuje również prawa do płatnego urlopu. Strony umowy zlecenia mogą jednak zawrzeć w dokumencie postanowienia zbliżone do zapisów prawa pracy. Dlatego korzystanie z płatnej przerwy w pracy jest możliwe jedynie w przypadku, gdy zleceniobiorca wynegocjuje to w trakcie ustalania warunków umowy.

 

Umowa zlecenia nie wlicza się do stażu pracy i nie zapewnia ciągłości zatrudnienia (także w okresie ciąży). Obie strony mogą w każdej chwili zrezygnować ze współpracy, o ile kwestia okresu wypowiedzenia nie została uregulowana w umowie.

 

Znamiona umowy o pracę

Istnieją przypadki, kiedy pracodawcy starają się zastępować umowę o pracę umową zlecenia. Powinni oni jednak pamiętać o tym, że Kodeks pracy jasno określa warunki zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. Zgodnie z ustawą, aby mógł zaistnieć stosunek pracy, powinny wystąpić następujące przesłanki:

  • pracownik wykonuje określony rodzaj pracy na rzecz pracodawcy,
  • praca wykonywana jest pod kierownictwem pracodawcy,
  • czynności pracownicze muszą być wykonywane w wyznaczonym przez pracodawcę czasie i miejscu,
  • za pracę należy się pracownikowi wynagrodzenie.

 

Jeśli powyższe warunki występują łącznie, jest to zatrudnienie na podstawie stosunku pracy, bez względu na nazwę zawartej przez strony umowy. Przy zachowaniu tych warunków, nie jest dopuszczalne zastąpienie umowy o pracę umową zlecenia czy umową o dzieło.

W sytuacji, gdy zleceniobiorca uważa, że charakter wykonywanych przez niego czynności odpowiada umowie o pracę, powinien złożyć pozew o ustalenie istnienia stosunku pracy do sądu pracy.

 

 

Justyna Bilicz (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (art. 2, art. 22).

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (art. 734-751).

http://adwokatwasilewski.pl/kiedy-umowa-zlecenia-moze-byc-uznana-za-umowe-o-prace/


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Kompetencje przyszłości. Poznaj klucz do sukcesu w dynamicznym świecie zawodowym
    W szybko zmieniającym się środowisku zawodowym, zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności staje się kluczowym elementem sukcesu zawodowego. Kompetencje przyszłości to zestaw umiejętności, które pozwalają nie tylko przetrwać, ale również odnosić sukcesy w erze cyfrowej i globalnej. Sprawdź, jakie kompetencje mogą okazać się kluczowe w kontekście przyszłego rynku pracy.

  • Osoba bezrobotna a podjęcie pracy lub działalności gospodarczej
    Każda osoba bezrobotna, która zarejestruje się w urzędzie pracy ma zarówno prawa, jak i obowiązki wynikające z posiadanego statusu. Jednym z obowiązków jest zawiadomienie urzędu pracy o podjęciu pracy lub rozpoczęciu prowadzenia działalności gospodarczej. Kiedy należy to zrobić? Co warto wiedzieć? Odpowiadamy.

  • Podróż po nieznanych ścieżkach zawodowych, czyli nietypowe zawody na świecie
    Świat zawodów to barwna mozaika, a niektóre z nich wyróżniają się swoją niezwykłością. Oto kilka najbardziej nietypowych zawodów, które z pewnością przyciągają uwagę ze względu na swoją unikalność.

  • Jak zatrudnić obywatela Ukrainy? Instrukcja krok po kroku
    Pracodawca, który planuje zatrudnienie obywatela Ukrainy powinien wiedzieć, że do podpisania umowy nie wystarczy jedynie potwierdzenie obywatelstwa ukraińskiego. Przede wszystkim należy upewnić się, że cudzoziemiec ma tytuł do legalnego pobytu w Polsce. Od czego zacząć? Jak legalnie powierzyć pracę obywatelowi Ukrainy? Wyjaśniamy.

  • 5 skutecznych sposobów na znalezienie motywacji do pracy [INFOGRAFIKA]
    Umiejętności i motywacja to kluczowe elementy efektywnej pracy. Motywacja zwiększa produktywność, satysfakcję z wykonywanych zadań i poczucie zawodowego spełnienia. Jednak często czujemy jej spadek. Szukamy wówczas sposobów na wskrzeszenie motywacji. Oto kilka podpowiedzi, jak ją odnaleźć.

  • Umowa o dzieło a umowa zlecenia – jakie są różnice?
    Wykonując umowę o dzieło nie jesteś objęty ubezpieczeniami społecznymi i ubezpieczeniem zdrowotnym ani obowiązkowo, ani dobrowolnie. Kiedy powierzone Ci zadanie ma faktycznie charakter dzieła, a nie zlecenia? Warto to rozróżnić.

  • Pracownik, czyli kto?
    Nie każde świadczenie pracy, na podstawie podpisanej umowy, sprawia, że mamy do czynienia z pracownikiem. Przepisy określają, kto w świetle prawa nim jest, a kto nie jest.

  • Dodatek aktywizacyjny a podjęcie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej
    Dodatek aktywizacyjny jest świadczeniem przysługującym bezrobotnym posiadającym prawo do zasiłku, którzy podjęli samodzielnie lub w wyniku skierowania przez powiatowy urząd pracy zatrudnienie lub inną pracę zarobkową. Co według przepisów oznacza zatrudnienie i inna praca zarobkowa? Odpowiadamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy