Back

Rozmowa kwalifikacyjna bez tajemnic, czyli…

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2016-03-11

6 zagadnień, które na pewno pojawią się na rozmowie z rekruterem!

Rozmowa kwalifikacyjna to sprawdzian naszej wiedzy i umiejętności przed potencjalnym pracodawcą. Od niej zależy, czy dostaniemy wymarzoną pracę. Co ciekawe, ważniejsze niż sama wiedza, jest postawa, jaką zaprezentujemy w trakcie tej wyjątkowej rozmowy.

Kwalifikacje

Są niezwykle ważne, dają podstawę do tego, aby w  ogóle ubiegać się o wybrane stanowisko pracy.  Rekruter zapyta Cię o wykształcenie, dodatkowo ukończone kursy i doświadczenie na podobnym stanowisku. Warto przypomnieć sobie wszystkie ukończone kursy, a także działania, jakie podejmowaliśmy, również te bezpłatne. Wolontariat ma duże znaczenie, dlatego warto o nim pamiętać.

Inteligencja

Na szczęście pracodawcy w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej nie pytają (zazwyczaj) o iloraz inteligencji. Coraz popularniejsze stają się jednak testy na inteligencję. Niektórzy kandydaci oburzają się, słysząc, że mają je wykonać. W rzeczywistości warto zauważyć, że rodzajów inteligencji jest kilka, a sam wynik testu jest tylko wskazówką , pewnym odniesieniem. Nie powinien on przesądzać o wyniku rozmowy czy decyzji o przyjęciu do pracy. Może natomiast podpowiedzieć pracodawcy, jakie kompetencje ma kandydat i na jakim stanowisku najlepiej by się sprawdził.

Cechy fizyczne

Warto zaznaczyć, że nie chodzi w tym wypadku o wygląd fizyczny, a  ogólne predyspozycje naszego organizmu. Niektóre stanowiska pracy wymagają posiadania szczególnie dobrego stanu zdrowia lub kondycji fizycznej. Pracodawca może więc zapytać o nasz wzrok, ewentualna wadę, która mogłaby uniemożliwić lub znacząco przeszkodzić w wykonywaniu obowiązków służbowych. Wygląd fizyczny w przypadku reprezentatywnych stanowisk też bywa ważny. Nie powinien on przesądzić o wyniku rozmowy, jednak pracodawcy mają prawo mieć określone wymagania, zwłaszcza w przypadku pracy z klientem. Ważna jest dbałość o higienę osobistą i schludny wygląd.

Cechy charakteru

Zdarza się, że to one przesądzają o zatrudnieniu.  Z tego względu pracodawcy niekiedy pozwalają sobie na wykonywanie testów osobowościowych w trakcie rekrutacji. Jakie są Twoje mocne i słabe strony? – odpowiedź na to jedno z najpopularniejszych pytań rekrutacyjnych zdradza wiele na temat naszego charakteru. Rekruterzy poszukują odpowiedzi na pytania, jakimi osobami jesteśmy i czy potrafimy pracować w grupie. A może jesteśmy indywidualistami? Ważne jest to, czy kandydat jest człowiekiem odpowiedzialnym, umie ponosić konsekwencje swoich czynów, czy jest odporny na stres. Z drugiej strony już w trakcie rozmowy można zauważyć, czy rozmawiamy z osobą upartą, pewną siebie, a może wręcz przeciwnie.

Szczególne umiejętności

Co kandydat potrafi ponad to, co jest podane w ogłoszeniu? O to też może zapytać rekruter. Każdy z wymienionych tu elementów jest na wagę złota, bo może zadecydować o naszej przewadze nad innymi kandydatami. W tym miejscu mogą zostać podane różne atuty: wysoki poziom inteligencji emocjonalnej, ponadprzeciętne umiejętności interpersonalne, talent do wystąpień publicznych itd. Ważne jest, aby wymienione atrybuty nawiązywały w pewien sposób do stanowiska, o które się ubiegamy.

Zainteresowania

Często lekceważone, zdarza się, że mogą zadecydować o zatrudnieniu. Są to sytuacje skrajne, jednak, mimo to zawsze warto je mieć, rozwijać i wspomnieć o nich zarówno w dokumentach aplikacyjnych, jak też w trakcie rozmowy, gdy zapyta nas o to rekruter. Nawet, jeśli pracodawcy nie interesuje to, co robimy poza pracą, brak jakiegokolwiek hobby świadczy o nas samych. Negatywnie. Osoby bez zainteresowań postrzegane są jako osoby o niskim poziomie inteligencji, nudne, nieciekawe, pozbawione kreatywności.

Nigdy nie przewidzimy wszystkich pytań, jakie rekruter może nam zadać w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Znając jednak obszary zainteresowań rekruterów, możemy stosunkowo łatwo wybrnąć nawet z najmniej oczekiwanego pytania!

Joanna Niemyjska (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

Pokaż/ukryj panel komentarzy