Prowadziłeś działalność gospodarczą? Sprawdź, czy otrzymasz zasiłek dla bezrobotnych
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2023-04-24
Nie każdy były przedsiębiorca otrzyma zasiłek dla bezrobotnych po zamknięciu lub zawieszeniu działalności gospodarczej. Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać prawo do zasiłku? Jaki wpływ na zasiłek ma zamknięcie lub zawieszenie działalności? Odpowiadamy.
Podstawowym warunkiem otrzymania zasiłku dla bezrobotnych jest osiąganie co najmniej minimalnego wynagrodzenia w okresie przynajmniej 365 dni z ostatnich 18 miesięcy (bezpośrednio poprzedzających rejestrację w urzędzie pracy), od którego były odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy. W przypadku przedsiębiorców nie możemy mówić o wysokości wynagrodzenia ani o wysokości osiąganego przychodu. Kluczowe znaczenie będzie miała zadeklarowana podstawa, od której odprowadzane były składki do ZUS i na Fundusz Pracy. Wystarczy, że jeden z tych warunków nie będzie spełniony, a zasiłek dla bezrobotnych nie będzie przyznany po zakończonej działalności.
Preferencyjne składki ZUS i zwolnienie z opłacania składek
Przedsiębiorcy, którzy na początku swojej działalności skorzystali ze zwolnienia z opłacania składek ZUS, w przypadku zamknięcia lub zawieszenia firmy nie otrzymają prawa do zasiłku dla bezrobotnych.
Sytuacja wygląda podobnie w przypadku przedsiębiorców opłacających preferencyjne składki ZUS. Podstawę wymiaru składek preferencyjnych stanowi 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia, a więc jest to zbyt niska podstawa do nabycia prawa do zasiłku dla bezrobotnych. Ponadto opłacanie preferencyjnych składek ZUS nie niesie za sobą obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy.
Czytaj także: Zasiłek dla bezrobotnych a zmiana miejsca zamieszkania
Podstawa wymiaru składek niezbędna do nabycia prawa do zasiłku dla bezrobotnych
Prawo do zasiłku otrzymają tylko ci przedsiębiorcy, którzy odprowadzali (przez co najmniej 365 dni w ciągu 18 miesięcy poprzedzających rejestrację w urzędzie pracy) pełne składki ZUS, a więc naliczane od co najmniej 60% przeciętnego wynagrodzenia. Stanowią one minimalną kwotę składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe niezbędną do nabycia prawa do zasiłku dla bezrobotnych. Opłacając pełny ZUS, przedsiębiorca opłacał również składki na Fundusz Pracy.
Czytaj także: Prawo do zasiłku dla bezrobotnych – na co zwrócić uwagę?
Kiedy otrzymasz zasiłek?
Jeśli były przedsiębiorca spełnia warunki do otrzymania zasiłku dla bezrobotnych, to znaczenie ma jeszcze fakt, czy działalność gospodarcza została zamknięta, czy zawieszona. Zamknięcie działalności gospodarczej pozwoli na nabycie prawa do zasiłku dla bezrobotnych od dnia zarejestrowania się. Natomiast zawieszenie działalności spowoduje wypłatę świadczenia dopiero po 90 dniach od rejestracji.
Katarzyna Sędziak (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Źródło:
Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Zobacz podobne artykuły:

Co wpływa na wysokość zasiłku dla bezrobotnych? Suma okresów uprawniających do zasiłku dla bezrobotnych wpływa na wysokość tego zasiłku. Sprawdź, jakie to okresy.

Czy za studenta płaci się ZUS? Wakacje to dobry czas na szukanie pracy przez studentów. Studenci do ukończenia 26. roku życia są chętnie zatrudniani na podstawie umowy zlecenia. Wiąże się to ze sporymi oszczędnościami dla zleceniodawcy. Jakimi? Odpowiadamy.

Ponowna rejestracja a prawo do zasiłku Jak wygląda sytuacja osoby zarejestrowanej w urzędzie pracy jako bezrobotna z prawem do zasiłku, gdy wyrejestruje się z urzędu pracy na krócej niż 365 dni i potem ponownie zarejestruje? Co z zasiłkiem? Odpowiadamy.

Jak dostać zasiłek dla bezrobotnych? Rejestracja w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna nie zawsze wiąże się z otrzymaniem prawa do zasiłku dla bezrobotnych, potocznie zwanego kuroniówką. Aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych należy spełnić określone warunki. Jakie to warunki i jaka jest wysokość „kuroniówki” w 2023 roku? Podpowiadamy.

Masz zaległości w opłacaniu składek do ZUS? Sprawdź, jak możesz sobie pomóc Układ ratalny z ZUS to jeden ze sposobów na wyjście z zadłużenia z powodu nieopłacania składek. Podpowiadamy, jak zawrzeć z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych układ ratalny w spłacaniu należności.

Jaką rolę pełni Fundusz Pracy? Fundusz Pracy (FP) jest państwowym funduszem, w ramach którego gromadzone są środki na cele wskazane w ustawie o promocji zatrudnienia. Jakie to cele i jakie znaczenie ma Fundusz Pracy? Sprawdź!

Plusy i minusy B2B [INFOGRAFIKA] Business to business (B2B) - sprawdź jakie plusy i minusy płyną z takiej współpracy.

Skrócony okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych W przepisach czytamy, że okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych ulega skróceniu m.in. o okres zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych, robót publicznych oraz o okres odbywania stażu, szkolenia lub przygotowania zawodowego dorosłych przypadających na okres, w którym przysługiwałby zasiłek. Jak rozumieć ten zapis? Wyjaśniamy.