Prawa matki zarejestrowanej w urzędzie pracy
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2020-02-14
Sprawdź, czy zarejestrowana w urzędzie pracy matka, opiekująca się dzieckiem, ma prawo odmówić przyjęcia oferty pracy!
Otrzymujemy zapytania od młodych mam, czy posiadanie dzieci zwalnia je z obowiązku zdolności i gotowości do podjęcia zatrudnienia. Pani Agata pisze, że ma roczne dziecko i jest w drugiej ciąży. Chce zarejestrować się w urzędzie pracy i zastanawia się, czy będzie mogła odmówić przyjęcia skierowania do pracy?
Odpowiedź uzależniona jest od tego, kiedy konkretnie odmowa będzie miała miejsce i na opiekę, nad którym dzieckiem powoła się pani Agata.
Dzieci urodzone przed rejestracją nie są usprawiedliwieniem
Rejestrując się ze statusem osoby bezrobotnej, pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań, poświadcza się o zdolności i gotowości do podjęcia zatrudnienia. Jeśli rejestrujący się ma małe dziecko i wie, że nie będzie mógł podjąć pracy ze względu na obowiązek sprawowania opieki nad potomkiem, która uniemożliwia podjęcie pracy, nie powinien się rejestrować. Oświadczając, że jest zdolny i gotowy podjąć zatrudnienie, oświadcza bowiem nieprawdę. Należy mieć na uwadze, że rejestracja w urzędzie pracy ma na celu poszukiwanie zatrudnienia. Nie można zarejestrować się dla samego ubezpieczenia zdrowotnego.
Jeśli więc osoba bezrobotna, która już w trakcie rejestracji posiadała dziecko, odmówi przyjęcia skierowania do pracy, tłumacząc się posiadaniem małego dziecka, którego nie ma z kim zostawić, straci status osoby bezrobotnej.
Urodzenie dziecka w trakcie figurowania w rejestrze osób bezrobotnych
W przypadku, gdy kobieta urodzi dziecko w trakcie figurowania w rejestrze osób bezrobotnych, jej odmowa przyjęcia skierowania zostanie potraktowana inaczej. Zgodnie z przepisami, w okresie za który przysługiwałby zasiłek macierzyński, starosta nie może pozbawić statusu osoby bezrobotnej ze względu na brak zdolności i gotowości do podjęcia zatrudnienia. Przez rok od porodu kobieta chroniona jest przed wyrejestrowaniem.
Reasumując, usprawiedliwiona przed wyrejestrowaniem z powodu odmowy przyjęcia oferty pracy jest tylko ta kobieta, która urodziła dziecko w trakcie figurowania w rejestrze osób bezrobotnych i tylko przez okres, przez który zgodnie z odrębnymi przepisami, przysługiwałby jej zasiłek macierzyński.
Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Źródło: Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy
Zobacz podobne artykuły:

Profil zaufany na nowych zasadach Profil zaufany to narzędzie, które pomaga załatwić sprawy urzędowe przez Internet bez konieczności wychodzenia z domu. Właśnie weszły zmiany, szczególnie w jego tymczasowej wersji, które mogą Was zainteresować. Sprawdźcie.

Rejestracja rolnika w urzędzie pracy Osoby posiadające nieruchomość rolną również mogą zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy i korzystać z określonych form wsparcia. Rodzaj uzyskanego statusu zależy jednak od wielkości nieruchomości rolnej.

Renta rodzinna a status bezrobotnego Status osoby bezrobotnej może uzyskać osoba, która nie nabyła prawa do emerytury lub renty, w tym renty z tytułu niezdolności do pracy, renty szkoleniowej, renty socjalnej oraz renty rodzinnej w wysokości przekraczającej połowę minimalnego wynagrodzenia za pracę. Podpowiadamy, komu przysługuje renta rodzinna oraz jakie warunki powinna spełnić osoba posiadająca prawo do renty rodzinnej, aby mogła zarejestrować się w urzędzie pracy.

Praca – informacje żądane od kandydata i pracownika Jakich informacji (danych osobowych) może żądać pracodawca od kandydata do pracy, a jakich od pracownika? Odpowiadamy.

Osiąganie przychodu a status osoby bezrobotnej Osoba zarejestrowana w urzędzie pracy ze statusem osoby bezrobotnej, w okresie posiadania tego statusu, nie może osiągać przychodu przekraczającego połowy minimalnego wynagrodzenia za pracę. Podpowiadamy, jak rozumieć pojęcie przychodu oraz w jakich przypadkach możliwe jest zachowanie statusu osoby bezrobotnej, mimo przekroczenia dozwolonego progu przychodu.

Status osoby bezrobotnej a służba w wojsku Osoba nabywająca status bezrobotnego ma obowiązek oświadczenia zdolności i gotowości do podjęcia zatrudnienia, a także musi stawiać się w urzędzie pracy w wyznaczonych terminach. Podpowiadamy, czy osoba bezrobotna, która wstępuje w szeregi rezerwistów może nabyć status osoby bezrobotnej albo go zachować?

Twoje dziecko chodzi do żłobka? Sprawdź, czy możesz otrzymać dofinansowanie Od 1 kwietnia 2022 roku będzie można składać wnioski do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o dofinansowanie na dziecko w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Wysokość wsparcia wyniesie do 400 zł miesięcznie. Podpowiadamy, kto może z niego skorzystać oraz jakie warunki należy spełnić.

Status bezrobotnego a staż pracy Jakie okresy zaliczają się do uprawnień pracowniczych, które z nich można zaliczyć do wysługi lat, nagrody jubileuszowej, emerytury czy urlopu? U nas znajdziesz odpowiedzi na te pytania.