Back

Odwołanie się od wypowiedzenia umowy o pracę

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2021-05-14

Otrzymałeś wypowiedzenie umowy o pracę i nie zgadzasz się z decyzją pracodawcy? Pamiętaj, że przysługuje Ci prawo do odwołania od wypowiedzenia. Podpowiadamy, jakich formalności należy dopełnić.

Kodeks pracy przewiduje okoliczności, w których pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi:

  • na urlopie wypoczynkowym, bezpłatnym, szkoleniowym, okolicznościowym,
  • na zwolnieniu lekarskim,
  • na urlopie macierzyńskim, rodzicielskim, tacierzyńskim, wychowawczym,
  • kobietom w ciąży, a w przypadku umowy terminowej, która kończyłaby się w dniu, w którym pracownica jest w 12 tygodniu ciąży, pracodawca jest zobowiązany do przedłużenia umowy do dnia porodu,
  • uprawnionemu do urlopu wychowawczego, który złoży pracodawcy wniosek o zmniejszenie etatu (wymiar etatu nie może być niższy niż ½ etatu). W tej sytuacji takiej osobie nie można wypowiedzieć umowy o pracę przez okres 12 miesięcy od momentu złożenia wniosku o zmniejszenie etatu,
  • któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego,
  • działaczom związkowym.

 

Niezależnie od wymienionych wyżej okoliczności pracodawca zawsze może wypowiedzieć umowę o pracę w przypadku:

  • likwidacji pracodawcy lub ogłoszenia upadłości,
  • uzyskania przez pracownika renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy,
  • ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych, tzw. zwolnienie dyscyplinarne.

 

 

Odwołanie do sądu pracy

Pracownik, który nie zgadza się z wręczonym mu wypowiedzeniem, ma prawo odwołać się od niego do sądu pracy. Ma na to 21 dni od otrzymania pisma od pracodawcy.

Wniesienie przez pracownika odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę nie zmienia jednak jego sytuacji. Każde wypowiedzenie, nawet jeśli nie jest zgodne z prawem lub jest nieuzasadnione, pozostaje skuteczne. Oznacza to, że bez względu na ewentualną wadliwość wypowiedzenia umowa i tak rozwiąże się w określonym w nim terminie. O przywróceniu pracownika do pracy albo przyznaniu mu odszkodowania może zdecydować dopiero sąd pracy.

 

 

Forma odwołania

Pracownik składający odwołanie do sądu pracy powinien uzasadnić swoje odwołanie zarzucając pracodawcy naruszenie przepisów o wypowiadaniu umów lub brak uzasadnienia wypowiedzenia (tylko w przypadku umów na czas nieokreślony).

Pracownik odwołujący się do sądu powinien określić swoje żądania. Może zatem wnieść o:

  • uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne, jeżeli nie upłynął jeszcze okres wypowiedzenia,
  • przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach, jeżeli okres wypowiedzenia już upłynął,
  • odszkodowanie od pracodawcy (o odszkodowanie mogą ubiegać się pracownicy, którym pracodawca wadliwie wypowiedział umowę o pracę na okres próbny lub na czas określony).

 

Katarzyna Sędziak (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Urlop wypoczynkowy – przydatne informacja dla pracowników
    Urlop wypoczynkowy jest prawem pracownika, czyli osoby, która świadczy pracę na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania oraz spółdzielczej umowy o pracę. Nie może on zrzec się tego prawa ani przenieść go na inną osobę. Co jeszcze warto wiedzieć o urlopie wypoczynkowym?

  • Zmiana warunków zatrudnienia na wniosek pracownika
    Pracownicy mają prawo do wnioskowania do pracodawcy o zmianę rodzaju umowy o pracę na umowę na czas nieokreślony. Kiedy takie prawo przysługuje i jakie obowiązki wobec tego ma pracodawca? Podpowiadamy.

  • Czy kobieta w ciąży może wycofać wypowiedzenie umowy o pracę?
    Kodeks pracy przewiduje szczególną ochronę zatrudnienia kobiet w ciąży. Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę takiej pracownicy, a w niektórych przypadkach umowa, która uległaby rozwiązaniu w okresie ciąży, zostaje przedłużona do dnia porodu. Co w przypadku, jeśli to pracownica składa wypowiedzenie? Wyjaśniamy, czy ma prawo je wycofać z powodu ciąży i w jakich przypadkach.

  • Zakładowy staż pracy a okres wypowiedzenia
    Co to jest zakładowy staż pracy? Jak go liczyć? Jaki ma on wpływ na okres wypowiedzenia? Odpowiadamy.

  • Kiedy jest możliwa rezygnacja z urlopu macierzyńskiego?
    Urlop macierzyński przeważnie wykorzystuje matka dziecka. Nie oznacza to jednak, że ojciec nie ma do niego prawa. Sprawdź, jakie warunki muszą być spełnione, aby matka dziecka mogła zrezygnować ze swojej części urlopu macierzyńskiego na rzecz ojca dziecka.

  • Nowe świadectwo pracy – co powinno zawierać?
    Gdy dochodzi do wygaśnięcia lub rozwiązania umowy o pracę, pracodawca ma obowiązek wydać pracownikowi świadectwo pracy. Co powinien zawierać ten dokument? Na co zwrócić uwagę? Co zmieniło się w przepisach dotyczących świadectwa pracy w 2023 r.?

  • Trzy zmiany w świadectwie pracy
    23 maja 2023 r. w świadectwie pracy wprowadzono trzy ważne zmiany. Co się zmieniło? Sprawdź!

  • Zakończyłeś stosunek pracy? Sprawdź, kiedy powinieneś otrzymać świadectwo pracy
    Świadectwo pracy to dokument o ściśle określonej treści, który pracodawca jest obowiązany niezwłocznie wystawić i wydać pracownikowi z chwilą rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Sprawdź, jakie kroki podjąć w przypadku niewywiązania się pracodawcy z tego obowiązku.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy