Back

Nowy rok, nowe cele. Jak zadbać o swój rozwój?

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2024-12-30

Koniec roku to tradycyjnie czas podsumowań, jak i tworzenia planów na następne 12 miesięcy. Wielu z nas stawia sobie cele, które zamierza zrealizować. Co zrobić, aby plany nie pozostały jedynie na papierze?

Nowy rok przynosi nowe nadzieje. Gdy strzelają korki od szampana, składamy sobie życzenia z myślą, że kolejne miesiące będą lepsze. Kilka następnych dni przynosi dyskusje o noworocznych postanowieniach. Słyszymy o nich w mediach, na ulicy, w miejscu pracy i nie tylko. Zdarza się, że to właśnie na skutek presji otoczenia, a nie wewnętrznej potrzeby, decydujemy się podjąć noworoczne wyzwanie. Co zrobić, aby nasze plany nie pozostały jedynie marzeniami?

 

Zastanówmy się co chcemy zmienić

Niekiedy łatwiej jest „gonić króliczka” niż go złapać. Aby nie zabrakło nam motywacji, nasze postanowienia powinny mieć konkretny cel i być realistyczne. Warto poświęcić czas, aby rozpoznać samego siebie, swoje otoczenie i dojrzeć do podejmowanej decyzji.
Nie podejmujmy jej jednak zbyt pochopnie i pod wpływem emocji. Pamiętajmy, że dobrze wyznaczony cel powinien motywować do jego realizacji, a nie wywoływać frustrację.

 

Czytaj także: Jak hobby pomaga w karierze zawodowej?

 

Dobierzmy odpowiednie środki

Pomyślmy o tym, jak możemy zrealizować swoje plany. Jeśli zastanawiamy się nad zmianą pracy, zorientujmy się w sytuacji na rynku pracy, sprawdźmy jakich kwalifikacji oczekują pracodawcy. Pomyślmy o tym, co byłoby w niej dla nas najważniejsze. Jeśli oferty, które nam się podobają wymagają znajomości języków obcych, może warto zacząć się ich uczyć. W jaki sposób, to już zależy od nas i naszych predyspozycji. Jeśli jesteśmy osobami, które lubią się same uczyć, możemy pracować z podręcznikami czy oglądać/wysłuchiwać obcojęzycznych treści. Jeśli potrzebujemy nadzoru, dobrą opcją jest zapisanie się na kurs językowy. Jeżeli nie czujemy się pewnie w grupie, pamiętajmy, że można wykupić indywidualne lekcje. W naszej miejscowości nie ma lektora z danego języka? Istnieje coraz więcej aplikacji czy opcji nauki online, dzięki którym możemy nauczyć się niemal każdego języka.

Pamiętajmy, że to tylko przykłady. W Internecie możemy znaleźć wiele poradników, które mogą być pomocne w przyswajaniu nowej wiedzy. Warto sięgnąć także do platform szkoleniowych. Wiele z nich oferuje dostęp do darmowych treści. Ich zakres i tematyka potrafi być bardzo szeroka: coś dla siebie znajdą zarówno informatycy i programiści, ale
i pracownicy biurowi czy specjaliści.

Także urząd pracy posiada instrumenty przydatne w celu doskonalenia zawodowego. Mogą to być m.in. szkolenia, finansowanie egzaminów i licencji czy pożyczka szkoleniowa. Pomocą do znalezienia odpowiedniego kursu czy szkolenia służyć może Rejestr Instytucji Szkoleniowych.

 

Nie narzucajmy sobie nierealnych celów

Brak właściwie określonego celu i tego, czemu ma służyć nasze postanowienie może jedynie zniechęcić do jego realizacji i wywoływać frustrację. Jeśli chcemy opanować nowy język, nie narzucajmy terminu, do kiedy chcemy osiągnąć zamierzony poziom. Skupmy się na pozytywnej presji i tym, że chcemy się go uczyć.

Podobnie z innymi celami. Stosujmy optymistyczne podejście i metodę „krok po kroku”.
Z reguły najtrudniejszy jest ten pierwszy. Jeśli już go wykonamy, jesteśmy na dobrej drodze do jego realizacji.

 

Czytaj także: Pokolenie Z a rynek pracy

 

Dążmy systematycznie do celu i nie zniechęcajmy się

Ważne, aby nie zatrzymać się w pół drogi. Wiele spraw i codziennych obowiązków będzie nas rozpraszało. Dlatego odpowiednia motywacja stanowi klucz do osiągnięcia celu. Jeśli noworoczne (i nie tylko) postanowienie zostało na nas niejako wymuszone, wielce prawdopodobne jest, że porzucimy je przy pierwszej okazji. Z kolei dobrze przemyślany, skonkretyzowany plan będzie służył jak drogowskaz. Nawet wówczas, gdy zrobimy sobie przerwę w jego realizacji. O wiele łatwiej będzie odnaleźć motywację do jego wznowienia.

Mamy nadzieję, że nasze porady okażą się pomocne przy planowaniu swojego samorozwoju. Niezależnie jakiej sfery życia dotyczą, kluczem zawsze jest odpowiednia motywacja. Warto zawczasu rozpoznać, czy cele, które przed sobą stawiamy są realistyczne i czy wynikają z naszej wewnętrznej potrzeby. Jeśli nie, chyba lepiej w ogóle z tych planów zrezygnować. Natomiast każdemu, kto wyznaczy sobie cel na przyszły rok, już teraz życzymy powodzenia i wytrwałości w jego realizacji.

 

 

Adam Utko (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Jak pracować w czasie świątecznych przygotowań i nie zwariować?
    Do Świąt jeszcze kilka dni, a ty już masz dość? Irytuje cię świąteczna lista utworów w radiu? Na myśl o pracowniczej wigilii, najchętniej udałbyś się na L4? Oto kilka porad, jak poradzić sobie z frustracją w szczycie świątecznych przygotowań.

  • Jak zapobiegać wypaleniu zawodowemu? [RAPORT]
    „W przeciwieństwie do zwykłego zmęczenia, w którym wypoczynek przynosi ulgę, wypalenie zawodowe to stan chroniczny – bez względu na to, czy jesteśmy po weekendzie, czy po długim urlopie, wracamy do pracy i dopada nas zespół trzech objawów – wyczerpanie psychoruchowe, negatywne ocenianie swoich kompetencji i przyszłości oraz depersonalizacja innych, czyli postrzeganie ich jako szarej, irytującej masy, wobec której brak nam już empatii i cierpliwości” – mówi dr Beata Rajba, psycholog z WSKZ. Manpower zapytał pracowników, w jaki sposób pracodawcy mogliby zapobiegać zjawisku wypalenia zawodowego. Oto, co odpowiedzieli.

  • 10 kroków, które przybliżą Cię do zdobycia pracy [INFOGRAFIKA]
    Nadszedł czas na zawodową zmianę? A może dopiero stawiasz pierwsze kroki w swojej karierze? Oto 10 wskazówek, które pomogą Ci znaleźć lub zmienić pracę.

  • 5 sposobów, aby zauważono Cię w miejscu pracy [INFOGRFAIKA]
    Budowanie własnego wizerunku w pracy jest równie ważne, co posiadana wiedza i umiejętności zawodowe. Twoja reputacja, odpowiednie relacje z pracownikami i pracodawcą mogą okazać się pomocne w osiąganiu kolejnych szczebli kariery. Oto kilka sposobów na to, aby dać się zauważyć w miejscu pracy.

  • Jak bezpiecznie szukać ofert pracy w Internecie?
    Szukając pracy przez Internet warto zachować ostrożność, aby nie paść ofiarą oszustwa. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci uniknąć pułapek.

  • Zakaz konkurencji
    Zakaz konkurencji, umieszczony w odrębnej umowie lub zawarty bezpośrednio w umowie o pracę, ma celu ochronę wiedzy, pomysłu, doświadczenia i baz danych pracodawców przed pracownikami, którzy chcieliby wykorzystać to do celów własnej lub innej działalności. Co o zakazie konkurencji stanowią przepisy?

  • Doradca zawodowy pomaga podjąć dobre decyzje [WYWIAD]
    „Młode osoby zapominają o tym, że na początku ich kariery to nie doświadczenie zawodowe jest kluczowe, bo nie mają go za dużo i pracodawca nie tego będzie od nich oczekiwał, tylko kompetencje miękkie. Warto o nich mówić, popierając je przykładami z życia szkolnego lub uczestnictwa w wolontariacie” – mówi Jolanta Drobiszewska, doradca zawodowy CEiPM OHP w Elblągu. W naszej rozmowie poruszyliśmy m.in. tematy dokumentów aplikacyjnych, rozmowy kwalifikacyjnej, roli doradcy zawodowego oraz pracy za granicą. Zapraszamy do lektury.

  • Mentoring w firmie
    Nie musi ograniczać się do przepływu informacji tylko w jedną stronę. Świetnie sprawdza się w działaniu w obie strony.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy