Back

Nieważny paszport cudzoziemca a legalna praca

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2024-10-25

W ostatnim czasie pojawia się dużo pytań o to, czy cudzoziemiec, którego paszport utracił ważność może legalnie pracować w Polsce. Wątpliwości biorą się w dużej mierze stąd, że wielu obywateli Białorusi i Ukrainy ma problem z uzyskaniem nowego dokumentu podróży. Warto zatem przytoczyć stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy oraz informacje Straży Granicznej dotyczące cudzoziemców z nieważnym paszportem.

Art. 288 z części „Kontrola legalności pobytu cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej” ustawy o cudzoziemcach stanowi:

„Cudzoziemiec w okresie pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest obowiązany posiadać ważny dokument podróży oraz dokumenty uprawniające go do pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli są wymagane.”

 

Czytaj także: Zatrudnianie obywateli Ukrainy [Q&A - Pytania i odpowiedzi]

 

W związku z powyższym pojawiły się wątpliwości, czy cudzoziemiec (w tym obywatel Ukrainy), który przebywa w Polsce bez ważnego paszportu (dokumentu podróży) może legalnie pracować.

Stanowisko w tej sprawie zajęła Państwowa Inspekcja Pracy. W wyjaśnieniach zamieszczonych na stronie internetowej PIP czytamy:

„Z punktu widzenia kontroli prowadzonych przez PIP posiadanie przez cudzoziemca ważnego dokumentu pobytowego, np.:

  • wizy,
  • zezwolenia na pobyt czasowy (karty pobytu) oraz
  • pobytu w ramach ruchu bezwizowego

(również w przypadku, gdy obywatel Ukrainy korzysta z przedłużenia legalności pobytu na terytorium Polski z mocy prawa – do 30 września 2025 r.)

lub dokumentów potwierdzających, że obywatel Ukrainy przybył na terytorium Polski z Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa, tj.:

  • umieszczonej przez funkcjonariusza Straży Granicznej w trakcie kontroli granicznej pieczęci w paszporcie, potwierdzającej przekroczenie granicy RP w okresie od 24 lutego 2022 r.,
  • numeru PESEL ze statusem UKR;
  • dokumentu elektronicznego diia.pl w aplikacji mobilnej mObywatel

oraz jednocześnie powiadomienia, oświadczenia lub zezwolenia na pracę

– stanowi wystarczającą podstawę do uznania pracy wykonywanej przez cudzoziemca, jak również powierzenia pracy cudzoziemcowi – za legalne. W naszej ocenie, upływ ważności paszportu nie ma wpływu na sytuację prawną cudzoziemca w zakresie legalności jego pracy.

Należy jednak zwrócić uwagę, że kwestia posiadania przez cudzoziemca paszportu, którego okres ważności upłynął, nie jest bezpośrednio objęta kompetencjami Państwowej Inspekcji Pracy – jako instytucji powołanej do sprawowania nadzoru i kontroli przestrzegania prawa pracy oraz przepisów dotyczących legalności zatrudnienia i innej pracy zarobkowej.”

 

Czytaj także: Cudzoziemiec a zgubiony paszport z ważną wizą. Co należy zrobić?

 

Informacje Straży Granicznej

Drugą instytucją, która prowadzi kontrole legalności pobytu oraz wykonywania pracy przez cudzoziemców jest Straż Graniczna. Dlatego warto przytoczyć informacje z Komendy Głównej Straży Granicznej, dotyczące dokumentu podróży (paszportu) obcokrajowców przebywających w RP:

„Zgodnie z art. 288 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach w okresie pobytu na terytorium RP cudzoziemiec jest obowiązany posiadać ważny dokument podróży (zazwyczaj jest to paszport zagraniczny) oraz dokumenty uprawniające go do pobytu na terytorium Polski, jeżeli są wymagane. Karta pobytu, jako dokument pobytowy, nie zastępuje paszportu.

W związku z powyższym cudzoziemiec, przed upływem okresu ważności dokumentu podróży (paszportu), zobowiązany jest opuścić terytorium RP lub złożyć w placówce dyplomatycznej swojego kraju pochodzenia w Polsce (ambasadzie, konsulacie) wniosek o przedłużenie dokumentu podróży lub wydanie nowego, w tym tzw. dokumentu na wyjazd („biały paszport”). Taki dokument jest, co do zasady, zgodnie z przepisami konsularnymi wydawany nawet w dniu złożenia wniosku.

Jeżeli w momencie kontroli na terytorium RP cudzoziemiec nie przedstawi co najmniej zaświadczenia, że złożył w placówce dyplomatycznej kraju pochodzenia wniosek o wydanie lub przedłużenie ważności dokumentu podróży, możliwe jest nałożenie na niego mandatu karnego w wysokości do 500 zł.”

 

Szczegółowych informacji na temat zatrudniania cudzoziemców udzielają konsultanci Zielonej Linii pod numerem telefonu 19 524.

 

 

Wojciech Napora (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 

Źródło:

Ustawa z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach.

Państwowa Inspekcja Pracy.

Straż Graniczna.


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Boom na programistów potrwa do 2030 roku - prognoza ekspertów
    Polska potrzebuje przynajmniej 12 lat na rozwiązanie problemu z niedoborem specjalistów IT, alarmują eksperci. Tymczasem maleje deficyt programistów w innych krajach Unii Europejskiej. Zgodnie z najnowszymi danymi, do 2020 roku wyniesie on nie 1 mln, a 600 tys. wakatów.

  • Zezwolenie jednolite a ważne zezwolenie na pracę
    Jest kilka dokumentów, które legalizują pracę cudzoziemców. W związku z tym, może dojść do sytuacji, w której zostanie wydane zezwolenie na pobyt czasowy i pracę w trakcie ważnego zezwolenia na pracę. Co wówczas? Odpowiadamy.

  • Legalizacja pobytu i pracy cudzoziemca
    Jakie dokumenty legalizują pobyt i pracę cudzoziemca?

  • Cudzoziemcy uprawnieni do wykonywania pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
    Co do zasady, aby cudzoziemiec mógł wykonywać pracę w Polsce, potrzebuje tytułu pobytowego umożliwiającego mu podjęcie pracy oraz zezwolenia na pracę. Jakie to tytuły pobytowe?

  • Jak pracować w czasie świątecznych przygotowań i nie zwariować?
    Do Świąt jeszcze kilka dni, a ty już masz dość? Irytuje cię świąteczna lista utworów w radiu? Na myśl o pracowniczej wigilii, najchętniej udałbyś się na L4? Oto kilka porad, jak poradzić sobie z frustracją w szczycie świątecznych przygotowań.

  • Urlop szkoleniowy, czyli sposób na pogodzenie pracy z nauką
    Raz uzyskane kwalifikacje zawodowe oraz zdobyte dzięki nim zatrudnienie nie zapewnią nam pracy do emerytury. W obecnych czasach musimy na bieżąco poszerzać swój zakres wiedzy, aby nie wypaść z rynku. Tylko jak pogodzić pracę z nauką? Rozwiązanie wskazuje Kodeks pracy.

  • Staż pracy a służba wojskowa, w tym pełniona za granicą
    Czy okres pełnienia służby wojskowej wlicza się do stażu pracy? Jak to wygląda w przypadku odbywania służby wojskowej za granicą?

  • Jak hobby pomaga w karierze zawodowej?
    Na pierwszy rzut oka, wydawać się może, że hobby przeszkadza w pracy, bo odciąga uwagę od codziennych obowiązków. Tymczasem jest zupełnie odwrotnie. Ludzie bez pasji słabiej pracują.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy