Niebieska Karta UE a zmiana warunków pracy
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2022-11-07
Pod pojęciem Niebieska Karta UE kryje się zezwolenie na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji. Dotyczy ona cudzoziemca, którego celem pobytu w Polsce jest wykonywanie pracy w takim zawodzie. Co powinien zrobić cudzoziemiec, który przebywa i pracuje w Polsce na takim zezwoleniu, gdy chce zmienić pracodawcę lub inne warunki zatrudnienia? Odpowiadamy.
Na wstępie warto wyjaśnić, co to jest zawód wymagający wysokich kwalifikacji. Jest to zawód wymagający od cudzoziemca ukończenia studiów wyższych albo posiadania przez niego co najmniej 5-letniego doświadczenia zawodowego na poziomie porównywalnym z poziomem kwalifikacji uzyskanych w wyniku ukończenia studiów wyższych, które są niezbędne do wykonywania tej pracy.
Ponadto, wysokość minimalnego rocznego wynagrodzenia brutto wymaganego w celu udzielenia takiego zezwolenia nie może być niższa niż równowartość 150% kwoty przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym złożenie wniosku.
Ustawa o cudzoziemcach
Przepisy dotyczące zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji zawarte są, przede wszystkim, w ustawie o cudzoziemcach (rozdział 3, art. 127 – 138).
W art. 137 ww. ustawy czytamy, że w decyzji o udzieleniu cudzoziemcowi takiego zezwolenia określa się okres jego ważności i wskazuje się:
1) podmiot, u którego cudzoziemiec ma wykonywać pracę;
2) stanowisko, na jakim cudzoziemiec ma być zatrudniony;
3) wynagrodzenie;
4) minimalny wymiar czasu pracy i rodzaj umowy, na podstawie której cudzoziemiec ma wykonywać pracę.
Jeżeli cudzoziemiec pracuje w ramach takiego zezwolenia i w jego trakcie nie zmienią się dane zawarte w zezwoleniu, nie musi robić nic. Dopiero gdy skończy się ważność zezwolenia, a dokładnie nie później niż w ostatnim dniu legalnego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, powinien złożyć wniosek o kolejne zezwolenie, jeżeli chce przedłużyć swój pobyt w Polsce.
Sytuacja wygląda inaczej, gdy zmieniają się warunki określone w zezwoleniu. Przede wszystkim, zgodnie z art. 134 ustawy o cudzoziemcach, cudzoziemiec przebywający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie takiego zezwolenia w terminie 15 dni roboczych zawiadamia pisemnie o utracie pracy wojewodę, który udzielił tego zezwolenia.
W przypadku innych zmian danych zawartych w zezwoleniu na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji bardzo ważny jest okres, w którym cudzoziemiec przebywa na tym zezwoleniu.
Okres pierwszych 2 lat pobytu a warunki zatrudnienia
Jeżeli chodzi o zmianę warunków pracy określonych w zezwoleniu cudzoziemca, który przebywa na nim mniej niż 2 lata należy przywołać dwa artykuły z ustawy o cudzoziemcach. W art. 134 ust. 2 czytamy, że jeżeli w okresie pierwszych 2 lat pobytu cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji zmieniły się określone w zezwoleniu warunki pracy dotyczące minimalnego wymiaru czasu pracy i rodzaju umowy, na podstawie której cudzoziemiec ma wykonywać pracę, cudzoziemiec w ciągu 15 dni roboczych powiadamia o tej zmianie wojewodę, który udzielił tego zezwolenia.
Tak więc, w przypadku zmiany minimalnego wymiaru czasu pracy lub rodzaju umowy wystarczy, że cudzoziemiec powiadomi o niej wojewodę, który wydał zezwolenie.
Jeżeli jednak cudzoziemiec ma rozpocząć pracę u innego pracodawcy lub na innym stanowisku lub za niższe wynagrodzenie niż określone w zezwoleniu, powinien złożyć wniosek o zmianę zezwolenia. Czytamy o tym w art. 135 ust. 2 ustawy o cudzoziemcach:
„W okresie pierwszych 2 lat pobytu cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji:
1) cudzoziemiec nie może rozpocząć wykonywania pracy u innego podmiotu niż określony w zezwoleniu,
2) cudzoziemiec nie może zmienić stanowiska, na jakim jest zatrudniony,
3) cudzoziemcowi nie można wypłacać wynagrodzenia niższego niż określone w zezwoleniu
– bez zmiany tego zezwolenia.”
Zmiana zezwolenia nie jest wymagana w przypadku zmiany nazwy lub formy prawnej podmiotu powierzającego cudzoziemcowi wykonywanie pracy, a także w przypadku przejęcia zakładu pracy lub jego części przez inny podmiot.
Pobyt powyżej 2 lat a warunki zatrudnienia
Cudzoziemiec, który przebywa powyżej dwóch lat na zezwoleniu na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji może zmienić więcej warunków wykonywania pracy (określonych w zezwoleniu), jedynie informując wojewodę, który te zezwolenie wydał. I tak (zgodnie z art. 134 ust. 3 ustawy o cudzoziemcach), jeżeli nastąpiła zmiana stanowiska, wynagrodzenia na niższe lub zmiana minimalnego wymiaru czasu pracy i rodzaju umowy, na podstawie której cudzoziemiec wykonuje pracę, cudzoziemiec w ciągu 15 dni roboczych powiadamia o tej zmianie wojewodę.
W przypadku zmiany pracodawcy (podmiotu powierzającego pracę) cudzoziemiec, który przebywa na takim zezwoleniu dłużej niż 2 lata powinien wystąpić o zmianę zezwolenia. Zgodnie z art. 135 ustawy o cudzoziemcach zezwolenie takie może być w każdym czasie, na wniosek cudzoziemca, zmienione przez wojewodę właściwego ze względu na miejsce aktualnego pobytu cudzoziemca, jeżeli cudzoziemiec zamierza rozpocząć wykonywanie pracy u innego podmiotu niż określony w zezwoleniu.
Gdy cudzoziemiec przebywa dłużej niż 2 lata na zezwoleniu na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji jego zmiana również nie jest wymagana w przypadku zmiany nazwy lub formy prawnej podmiotu powierzającego cudzoziemcowi wykonywanie pracy, a także w przypadku przejęcia zakładu pracy lub jego części przez inny podmiot.
Wojciech Napora (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Źródło:
Ustawa z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach.
Zobacz podobne artykuły:

Zezwolenie na pracę a obowiązek informacyjny Zezwolenie na pracę, uzyskiwane w urzędzie wojewódzkim, jest jednym z dokumentów legalizujących pracę cudzoziemca na terenie Polski. Kiedy i w jakich okolicznościach pracodawca, który je otrzymał, powinien poinformować pisemnie wojewodę? Odpowiadamy.

Cudzoziemcy - zezwolenie na pracę. Kiedy nie jest wymagany nowy dokument? Zezwolenie na pracę legalizuje pracę cudzoziemca z kraju trzeciego, którego dokument pobytowy uprawnia do wykonywania pracy w Polsce. Wydaje się je na wniosek pracodawcy dla wskazanego w nim cudzoziemca. W zezwoleniu określa się warunki zatrudnienia. Czy każda ich zmiana wymaga uzyskania nowego zezwolenia na pracę? Odpowiadamy.

Podstawowy obowiązek pracodawcy, który chce zatrudnić cudzoziemca Jeżeli chodzi o zatrudnianie cudzoziemców, podstawowa zasada brzmi: legalna praca to legalny pobyt plus zezwolenie na pracę. O ile cudzoziemiec może być zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę, pobyt zawsze musi mieć legalny. Brak ważnego dokumentu pobytowego w każdej sytuacji wiąże się z nielegalnym zatrudnieniem. Dlatego tak ważne, z punktu widzenia pracodawcy, jest sprawdzenie legalnego pobytu cudzoziemca (jego dokumentu pobytowego), który ma rozpocząć pracę.

Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi – co warto wiedzieć? Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi jest uproszczoną procedurą zatrudniania cudzoziemców z wybranych krajów. Uproszczoną w stosunku do zezwolenia na pracę. Nazywana jest także procedurą oświadczeniową. Obecnie, po wykluczeniu Rosji (w związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie), pracodawcy w Polsce mogą zatrudniać w tym trybie obywateli Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy.

Cudzoziemcy zwolnieni z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę (cz. 2) Co do zasady, cudzoziemcy z państw spoza UE, EOG i Szwajcarii, którzy chcą legalnie pracować w Polsce, muszą mieć zezwolenie na pracę. Od tej zasady są jednak liczne wyjątki, wymienione w ustawie i rozporządzeniu. Których cudzoziemców obejmuje zwolnienie z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę?

Wymiar czasu pracy na oświadczeniu o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy określa zasady, na których pracodawca może powierzyć wykonywanie pracy cudzoziemcowi na podstawie oświadczenia, zarejestrowanego w powiatowym urzędzie pracy. Jedną z nich jest deklarowany wymiar czasu pracy. Jak rozumieć ten zapis ustawy?

Nielegalne powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcowi Zatrudnienie cudzoziemca, zwłaszcza z kraju trzeciego, wymaga spełnienia określonych warunków. W przeciwnym razie może dojść do nielegalnego powierzenia pracy. Co na ten temat czytamy w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy?

Zmiana zezwolenia na pobyt czasowy i pracę Cudzoziemiec, który przebywa w Polsce w ramach zezwolenia na pobyt czasowy i pracę, gdy zmienia warunki zatrudnienia lub pracodawcę, nie zawsze musi składać wniosek o nowe zezwolenie. Może również zmienić te, które ma. Co warto wiedzieć o procedurze zmiany zezwolenia na pobyt czasowy i pracę?
Raporty i wywiady
-
Krew jest bezcennym darem [WYWIAD]
03.03.2023 -
6 wywiadów Zielonej Linii w pigułce
30.12.2022