Back

Kary z urzędu pracy

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2018-09-07

Nie tylko wyrejestrowanie na pewien czas, ale również obowiązek zwrotu poniesionych przez urząd kosztów, a nawet kary grzywny – to grozi osobom, które nie stosują się do regulaminu urzędu pracy!

Wiadomym jest, że niestawienie się na wyznaczoną wizytę lub odmowa wsparcia ze strony urzędu niesie za sobą konsekwencje w postaci wyrejestrowania i karencji na ponowną rejestrację. Jednak niedopełnienie niektórych obowiązków względem urzędu pracy może nieść także konsekwencje finansowe.

500 i więcej

Zarejestrowane osoby bezrobotne, które po podjęciu zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub założeniu działalności nie powiadomiły w wymaganym terminie urzędu pracy podlegają karze grzywny w wysokości nie niższej niż 500 zł.

Karze nie będą podlegały jedynie osoby, które przed dokonaniem kontroli powiadomiły urząd pracy o podjęciu aktywności zawodowej.

Kilka tysięcy złotych

Środki, które należy zwrócić do urzędu mogą być znacznie wyższe w przypadku osób, które nie poinformowały urzędu o sytuacji powodującej utratę statusu i pobierały z urzędu świadczenia: zasiłek lub stypendium.

Nienależnie pobrane świadczenie należy zwrócić, a termin zwrotu może wydawać się krótki - ustawa przewiduje bowiem na to 14 dni od daty doręczenia decyzji. Kwota do zwrotu, to nie tylko pobrane świadczenie, ale również przekazana od niego zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz składka na ubezpieczenie zdrowotne.

Krótkotrwała, niezgłoszona praca przed rozpoczęciem formy wsparcia również może skutkować koniecznością zwrotu świadczenia. Urząd, uzyskując informację o zatajonej działalności zarobkowej, pozbawia statusu osoby bezrobotnej z datą podjęcia zatrudnienia, innej pracy zarobkowej i nie przywraca go automatycznie po ich ustaniu. W związku z czym, bezrobotny korzystający ze wsparcia urzędu nie był uprawniony do posiadania statusu oraz korzystania z pomocy. Musi więc zwrócić nienależnie pobrane pieniądze.

Pamiętaj, że umowę o dzieło również należy zgłosić do urzędu i się wyrejestrować – nawet jeśli wynagrodzenie to tylko kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych.

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Okresy wpływające na wysokość zasiłku dla bezrobotnych
    Zastanawiasz się, w jakiej wysokości otrzymasz zasiłek dla bezrobotnych? Odpowiedź uzależniona jest od sumy Twoich okresów uprawniających do zasiłku. Sprawdź, w jakiej wysokości świadczenie otrzymasz!

  • Choroba na bezrobociu
    Choroba bezrobotnego

  • Dlaczego nie każdy przedsiębiorca otrzyma zasiłek dla bezrobotnych?
    Zasiłek dla bezrobotnych to świadczenie przyznawane nie dla wszystkich zarejestrowanych. Jakie warunki musi spełniać przedsiębiorca, żeby otrzymać zasiłek?

  • Przychody osoby bezrobotnej
    Osoba bezrobotna (zarejestrowana w urzędzie pracy) to m.in. taka, która nie jest zatrudniona i nie wykonuje innej pracy zarobkowej. Ponadto zdolna i gotowa do podjęcia pracy. Czy taka osoba może osiągać przychód z innego tytułu niż praca? Odpowiadamy.

  • Pełnienie roli w zarządzie spółki a rejestracja w urzędzie pracy
    Pozostawanie w stosunku pracy, wykonywanie innej pracy zarobkowej lub prowadzenie działalności gospodarczej wykluczają rejestrację w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Pełnienie funkcji w zarządzie spółki nie wlicza się w żaden z tych przypadków. Czy zatem nabycie statusu osoby bezrobotnej w tej sytuacji będzie możliwe? Podpowiadamy.

  • Informowanie urzędu o podjęciu pracy
    Kto informuje urząd pracy o podjęciu pracy przez bezrobotnego, pracodawca czy bezrobotny? W jakim terminie należy wysłać informację do urzędu? Co grozi za niedopełnienie tego obowiązku? Wyjaśniamy.

  • Odmowa podjęcia pracy a status osoby bezrobotnej
    Jednym z obowiązków osoby zarejestrowanej w urzędzie pracy jako bezrobotna jest przyjmowanie propozycji odpowiedniej pracy lub innej formy pomocy określonej w ustawie. Co się kryje pod pojęciem odpowiedniej pracy i co się stanie, gdy bezrobotny nie przyjmie oferty takiego zatrudnienia? Odpowiadamy.

  • Kiedy przychód nie wpływa na status osoby bezrobotnej
    Zarejestrowany bezrobotny nie może mieć dochodów, ale może mieć przychód. W jakiej wysokości?

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy