Członek zarządu fundacji a rejestracja w urzędzie pracy
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2021-07-26
Osoba, która chce zarejestrować się w urzędzie pracy i uzyskać status bezrobotnego musi spełnić szereg warunków. Opisuje je ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Czy osoba będąca członkiem zarządu fundacji może zarejestrować się w urzędzie pracy i otrzymać status osoby bezrobotnej? Odpowiadamy.
Art. 1 ustawy o fundacjach stanowi: Fundacja może być ustanowiona dla realizacji zgodnych z podstawowymi interesami Rzeczypospolitej Polskiej celów społecznie lub gospodarczo użytecznych, w szczególności takich, jak: ochrona zdrowia, rozwój gospodarki i nauki, oświata i wychowanie, kultura i sztuka, opieka i pomoc społeczna, ochrona środowiska oraz opieka nad zabytkami.
Zdarza się, że wśród osób zakładających fundacje lub będących członkami ich zarządu są także takie, które chcą się zarejestrować w urzędzie pracy jako bezrobotni. Z punktu widzenia urzędu fakt bycia członkiem zarządu fundacji nie jest bez znaczenia. Chodzi tu o badanie zdolności i gotowości do podjęcia zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej (jednego z głównych warunków nabycia statusu osoby bezrobotnej). Zarząd fundacji, zgodnie z art. 10 ustawy o fundacjach kieruje jej działalnością oraz reprezentuje fundację na zewnątrz.
Jednak biorąc pod uwagę cel w jakim tworzona jest fundacja, bycie członkiem zarządu nie przekreśla możliwości nabycia lub posiadania statusu bezrobotnego, tak jak w przypadku bycia członkiem zarządu spółki prawa handlowego.
Jeżeli osoba będąca członkiem zarządu fundacji nie osiąga z tego tytułu żadnego przychodu i nie podlega ubezpieczeniom społecznym oraz oświadcza, że jest zdolna i gotowa do podjęcia zatrudnienia, może uzyskać status osoby bezrobotnej, o ile spełnia pozostałe warunki określone w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o promocji zatrudnienia (opisujemy je tu: https://zielonalinia.gov.pl/web/zielona-linia/-/warunki-nabycia-statusu-osoby-bezrobotnej-41682).
Oznacza to, że jeżeli osoba będąca członkiem zarządu fundacji zarejestruje się w urzędzie pracy i uzyska status bezrobotnego nie będzie mogła usprawiedliwić swojego braku gotowości do podjęcia zatrudnienia działaniami prowadzonymi w ramach fundacji.
Wojciech Napora (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Źródło:
Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Ustawa z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach.
Zobacz podobne artykuły:

Profil zaufany – najwyższy czas, aby go założyć Profil zaufany powstał po to, aby umożliwić załatwienie spraw urzędowych bez wychodzenia z domu. Dla przedsiębiorców, jak i osób prywatnych, które często kontaktują się z instytucjami publicznymi, profil zaufany to idealne narzędzie. W jaki sposób się go zakłada? Jak długo jest ważny? Podpowiadamy.

Ponaglenie w sprawie urzędowej – sprawdź, kiedy nie jest skuteczne Jeśli sprawa urzędowa nie została załatwiona w terminie lub postępowanie jest prowadzone dłużej niż jest to niezbędne, masz prawo wnieść ponaglenie. Jeśli natomiast procedura dotyczy urzędu pracy lub urzędu wojewódzkiego, upewnij się wcześniej, że ponaglenie będzie skuteczne.

Bezrobotny bez kwalifikacji zawodowych W ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy znajduje się określenie „bezrobotny bez kwalifikacji zawodowych”. Co ono oznacza? Jakie wsparcie jest skierowane szczególnie do bezrobotnych bez kwalifikacji zawodowych? Odpowiadamy.

Bezrobotny długotrwale Długotrwałe bezrobocie jest ważnym problemem i wyzwaniem dla rynku pracy. Bezrobotni, zaliczani do tego grona, są jedną z najtrudniejszych grup pod względem aktywizacji zawodowej. Jak określa się zjawisko długotrwałego bezrobocia i bezrobotnych długotrwale? Jakie są najważniejsze problemy z tym związane? Odpowiadamy.

Zwrot nienależnie pobranego zasiłku dla bezrobotnych Otrzymałeś od urzędu pracy decyzję o nienależnie pobranym zasiłku dla bezrobotnych? Zastanawiasz się, co mogło być przyczyną? Wyjaśniamy, w jakich sytuacjach bezrobotny zostaje wezwany do zwrotu pobranego świadczenia, o jaką kwotę upomina się urząd i w jakim terminie powinien nastąpić zwrot pobranych środków.

Profil zaufany na nowych zasadach Profil zaufany to narzędzie, które pomaga załatwić sprawy urzędowe przez Internet bez konieczności wychodzenia z domu. Właśnie weszły zmiany, szczególnie w jego tymczasowej wersji, które mogą Was zainteresować. Sprawdźcie.

Rejestracja rolnika w urzędzie pracy Osoby posiadające nieruchomość rolną również mogą zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy i korzystać z określonych form wsparcia. Rodzaj uzyskanego statusu zależy jednak od wielkości nieruchomości rolnej.

Renta rodzinna a status bezrobotnego Status osoby bezrobotnej może uzyskać osoba, która nie nabyła prawa do emerytury lub renty, w tym renty z tytułu niezdolności do pracy, renty szkoleniowej, renty socjalnej oraz renty rodzinnej w wysokości przekraczającej połowę minimalnego wynagrodzenia za pracę. Podpowiadamy, komu przysługuje renta rodzinna oraz jakie warunki powinna spełnić osoba posiadająca prawo do renty rodzinnej, aby mogła zarejestrować się w urzędzie pracy.