Co może się zmienić w umowie zlecenia w 2023 roku?
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2023-01-30
Wprowadzenie pełnego oskładkowania umów zleceń było dyskutowane od wielu lat. W I kwartale 2023 roku planowane jest wprowadzenie rewolucyjnych zmian dotyczących umów cywilnoprawnych. Co może się zmienić i czy ktoś skorzysta na tych zmianach? Sprawdź.
Obowiązkowe oskładkowanie wszystkich umów zleceń spowoduje znaczne zmiany w zarobkach uzyskiwanych na ich podstawie. W praktyce może to jednak oznaczać niższe wynagrodzenie dla zleceniobiorców oraz wyższe koszty dla zleceniodawców.
Główne założenia
Zgodnie z założeniami Krajowego Planu Odbudowy ma dojść do ograniczenia podziału rynku pracy i zwiększenia zabezpieczeń społecznych określonych pracowników poprzez wejście w życie nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.
Główne zmiany ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych zakładają:
- pełne oskładkowanie umów zleceń na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, wypadkowe i z tytułu chorób zawodowych, chorobowe), niezależnie od uzyskiwanych dochodów, z wyjątkiem umów zawieranych ze studentami poniżej 26. roku życia,
- zniesienie zasady, zgodnie z którą w przypadku umów cywilnoprawnych składki na ubezpieczenia społeczne są płacone na podstawie minimalnego wynagrodzenia.
Czytaj także: Planowane zmiany w Kodeksie pracy
Do momentu wejścia w życie tych zmian składki na ubezpieczenie społeczne pobierane są w przypadku, gdy umowa zlecenia jest jedynym tytułem do ubezpieczenia, a w razie przekroczenia kwoty minimalnego wynagrodzenia od umów cywilnoprawnych pobierana jest wyłącznie składka zdrowotna.
Wraz z wejściem w życie nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oskładkowanie drugich i kolejnych umów zleceń (które do tej pory były objęte dobrowolnym ubezpieczeniem) stanie się obowiązkowe.
Ważne! Zmiana ta nie będzie dotyczyć umów zleceń zawieranych ze studentami poniżej 26. roku życia. W takim przypadku nie powstanie obowiązek opłacania odpowiednich składek.
Czytaj także: Czy umowa o pracę i umowa zlecenia muszą być zawarte na piśmie?
Zmiana stawki godzinowej
W 2023 roku dwukrotnie (1 stycznia i 1 lipca) wzrośnie minimalne wynagrodzenie, także w odniesieniu do osób wykonujących pracę na podstawie umowy zlecenia oraz umowy o świadczenie usług na warunkach zlecenia. Od 1 stycznia 2023 roku minimalna stawka godzinowa dla określonych umów cywilnoprawnych wynosić będzie 22,80 zł/brutto. Od 1 lipca 2023 roku ponownie zostanie podwyższona i będzie wynosić 23,50 zł/brutto. Podniesienie minimalnego wynagrodzenia dla tych rodzajów umów cywilnoprawnych także istotnie wpłynie na wysokość wynagrodzeń, zaś wzrost wynagrodzeń będzie jednocześnie oznaczał wyższe składki na ubezpieczenia społeczne.
Katarzyna Sędziak (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Źródło:
Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.
Załącznik do wniosku dotyczącego decyzji wykonawczej Rady w sprawie zatwierdzenia oceny planu odbudowy i zwiększania odporności Polski.
Zobacz podobne artykuły:

Czy za studenta płaci się ZUS? Wakacje to dobry czas na szukanie pracy przez studentów. Studenci do ukończenia 26. roku życia są chętnie zatrudniani na podstawie umowy zlecenia. Wiąże się to ze sporymi oszczędnościami dla zleceniodawcy. Jakimi? Odpowiadamy.

Dodatek aktywizacyjny a podjęcie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej Dodatek aktywizacyjny jest świadczeniem przysługującym bezrobotnym posiadającym prawo do zasiłku, którzy podjęli samodzielnie lub w wyniku skierowania przez powiatowy urząd pracy zatrudnienie lub inną pracę zarobkową. Co według przepisów oznacza zatrudnienie i inna praca zarobkowa? Odpowiadamy.

Praca marzeń z aplikacją "Moja Praca" „Moja Praca” to nowoczesne narzędzie, które ułatwia osobom szukającym pracy znalezienie odpowiedniego zatrudnienia. Sercem aplikacji są symulatory rozmów kwalifikacyjnych, które dają możliwość odpowiedzi na najpopularniejsze pytania rekruterów i sprawdzenie wyników. „Moja Praca” umożliwia także rozwiązywanie testów osobowości i predyspozycji, dzięki którym osoba zainteresowana dowie się, jaka praca najlepiej do niej pasuje. W aplikacji dostępne są również, codziennie aktualizowane, oferty pracy. Dodatkowo, „Moja Praca” umożliwia zapisanie w telefonie w schowku CV, które szybko można dołączyć do odpowiedzi na interesujące ogłoszenie. W aplikacji znajduje się także porcja przydatnych i inspirujących informacji i tekstów. Dlaczego warto ją zainstalować? Odpowiadamy.

Język korporacji – skróty i pojęcia, które mogą Ci się przydać Planujesz pracę w korporacji? Nie daj się zaskoczyć i sprawdź, co oznaczają najpopularniejsze zwroty „korpomowy”.

Co się kryje pod pojęciem "inna praca zarobkowa"? Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy wprowadza rozróżnienie między „zatrudnieniem” a „inną pracą zarobkową”. Na czym polega różnica i co się kryje pod pojęciem „inna praca zarobkowa”? Odpowiadamy.

Stres w pracy – standardy pracodawców Warunki pracy oraz zasady, którymi powinni kierować się pracodawcy i pracownicy określa prawo pracy. Jednak oprócz przepisów, pracodawcy mogą stosować dodatkowe standardy, poprawiające komfort pracy i zmniejszające poziom stresu wśród zatrudnionych. Przedstawiamy 24 zasady, którymi warto się kierować, prowadząc firmę.

Jak Grzesiek został strażakiem [WYWIAD] O tym jak zostać strażakiem, o zaletach i wadach tego zawodu, o strażackiej edukacji oraz najczęstszych przyczynach pożarów rozmawialiśmy z Grzegorzem Lisowskim, strażakiem z wieloletnim doświadczeniem. Zapraszamy do lektury.

Doradca zawodowy pomaga podjąć dobre decyzje [WYWIAD] „Młode osoby zapominają o tym, że na początku ich kariery to nie doświadczenie zawodowe jest kluczowe, bo nie mają go za dużo i pracodawca nie tego będzie od nich oczekiwał, tylko kompetencje miękkie. Warto o nich mówić, popierając je przykładami z życia szkolnego lub uczestnictwa w wolontariacie” – mówi Jolanta Drobiszewska, doradca zawodowy CEiPM OHP w Elblągu. W naszej rozmowie poruszyliśmy m.in. tematy dokumentów aplikacyjnych, rozmowy kwalifikacyjnej, roli doradcy zawodowego oraz pracy za granicą. Zapraszamy do lektury.