Back

„Sabbatical”, czyli urlop regeneracyjny

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2022-04-13

Prawo pracy każdemu pracownikowi gwarantuje 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego, w zależności od stażu pracy. Dodatkowo pracownik ma również możliwość wnioskowania o urlop bezpłatny, którego limity czasowe nie są określone przepisami. Okres jego trwania jest uzależniony od wniosku pracownika i zgody pracodawcy. Ciekawym rodzajem urlopu jest urlop sabatyczny. O czym mowa?

Urlop sabatyczny (sabbatical), nazywany też urlopem regeneracyjnym, choć nadal mało znany w Polsce, zyskuje na popularności. Jego celem jest uniknięcie wypalenia zawodowego i poprawa zaangażowania w działania zawodowe.

 

Czym jest urlop sabatyczny?

Przez wiele organizacji urlop sabatyczny traktowany jest jako przerwa w pracy, która ma pomóc w regeneracji zawodowej, podniesieniu kompetencji pracownika i zdobywaniu przez niego nowych doświadczeń. Odpoczynek od firmy docelowo ma prowadzić do zwiększenia motywacji i zaowocować świeżymi pomysłami, wykorzystując nabyte w tym czasie umiejętności.

Kilkutygodniowe lub kilkumiesięczne zwolnienie z pełnienia obowiązków służbowych jest najczęściej płatne. Udzielane jest przeważnie doświadczonym pracownikom, którzy narażeni są na stres wynikający z dużej odpowiedzialności. Dla pracowników to gwarancja, że mają dokąd wrócić, dla pracodawcy - idealne rozwiązanie do utrzymania kluczowych stanowisk bez narażenia stabilności firmy.

 

Czytaj także: Urlop bezpłatny

 

Regulacje prawne

Urlop sabatyczny został uregulowany i dobrze sprawdza się już w takich krajach europejskich, jak Austria, Niemcy, Włochy, Dania i Francja. W Wielkiej Brytanii pracownik ma do niego prawo, jeśli w umowie o pracę znajdzie się odpowiedni zapis. Prekursorem odpoczynku od firmy są Stany Zjednoczone, gdzie możliwość korzystania z dłuższego urlopu regeneracyjnego gwarantuje już ok. 1/5 pracodawców.

W Polsce urlop sabatyczny to raczkujące rozwiązanie i nie regulują go przepisy. Odpowiednikiem tego typu urlopu w polskim prawie pracy jest urlop dla poratowania zdrowia, który opisuje Karta Nauczyciela. Pedagodzy, po spełnieniu określonych w ustawie przesłanek, mogą zrobić sobie roczną przerwę w pracy. Inne zawody zmuszone są radzić sobie innymi metodami. Dlatego pracownicy, którzy czują zbliżające się wypalenie zawodowe korzystają najczęściej ze zwolnień lekarskich. Te rozwiązania są jednak krótkofalowe, ponieważ dłuższa nieobecność w pracy może zwiększać ryzyko utraty stanowiska.

 

Czytaj także: Urlop wypoczynkowy - wymiar urlopu

 

Decyzja pracodawcy

Kodeks pracy gwarantuje pracownikom odpowiedni do stażu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego. Jest to jednak niezbędne minimum. Pracodawca, jeśli dysponuje środkami zakładowymi i widzi taką potrzebę, może udzielić pracownikowi dodatkowego urlopu, np. urlopu regenerującego. Powinno odbywać się to na zasadzie porozumienia stron, w którym ustalone będą szczegółowe kwestie, takie jak długość urlopu, odpłatność i inne warunki. Ważne, aby ustalając kryteria przyznawania takiego urlopu, kierować się zasadą niedyskryminacji pracowników. 

 

Justyna Bilicz (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło:

https://www.pulshr.pl/prawo-pracy/wniosek-o-bezplatny-urlop-czy-pracodawca-moze-odmowic,83350.html

https://www.infor.pl/prawo/praca/urlopy-pracownicze/3619129,Urlop-sabbatical-na-czym-polega-urlop-regeneracyjny.html


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia
    Urlop wypoczynkowy udzielany jest na wniosek pracownika, jednak nie zawsze pracodawca ma obowiązek taki wniosek uwzględnić. Wyjątkową sytuacją jest okres wypowiedzenia pracownika. Co stanowi Kodeks pracy? Podpowiadamy.

  • Czy urlop wypoczynkowy przepada?
    Urlop wypoczynkowy powinien być wykorzystany w roku kalendarzowym, w którym pracownik nabył do niego prawo. Co w przypadku, jeśli pracownik nie wykorzysta należnego mu urlopu? Czy zaległy urlop wypoczynkowy przepada? Sprawdź!

  • Wymiar urlopu wypoczynkowego w niektórych krajach Europy
    Urlop wypoczynkowy jest niezbywalnym prawem każdego pracownika. Jest to czas na odpoczynek od obowiązków służbowych. W Polsce, w zależności od stażu pracy, pracownicy mają prawo do 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego. Sprawdźmy, na jak długi odpoczynek od pracy mogą liczyć pracownicy z innych krajów Europy.

  • 10 kroków w prewencji stresu, czyli co może zrobić pracodawca [INFOGRAFIKA]
    Pracodawco! Sprawdź, jakie działania możesz wdrożyć, aby Twoi pracownicy nie byli zestresowani.

  • Jak złagodzić skutki stresu w pracy?
    Mówi się, że stres jest plagą XXI wieku. Dlatego tak ważne jest, by umieć sobie z nim radzić, a jeszcze lepiej, zapobiegać sytuacjom nadmiernie stresującym. Co może zrobić pracodawca, by złagodzić skutki stresu w miejscu pracy? Jest wiele sposobów. Oto kilka z nich.

  • Pracujesz przy komputerze? Zadbaj o swoje zdrowie! [INFOGRAFIKA]
    Wielogodzinna praca przed komputerem może negatywnie odbijać się na naszym zdrowiu fizycznym. Ból ramion, nadgarstków, ud i pleców są częstymi dolegliwościami pracowników biurowych. Dlatego tak ważne są przerwy od pracy. Podpowiadamy, w jaki sposób można je efektywnie wykorzystać, wykonując kilka prostych ćwiczeń korzystnych dla naszego ciała.

  • Urlop dla poratowania zdrowia
    Urlop dla poratowania zdrowia jest szczególnym rodzajem płatnego urlopu. Przysługuje on określonym grupom pracowników w ściśle określonych przypadkach. Podpowiadamy, kto i w jakich okolicznościach może z niego skorzystać.

  • Plan urlopów a gwarancja dotrzymania terminu
    Dobrze przygotowany plan urlopów to dla firmy gwarancja niezachwianego działania, szczególnie w sezonie wakacyjnym. I choć nie każdy pracodawca jest zobowiązany do jego tworzenia, warto go przygotować. Czy zatwierdzony przez pracodawcę plan urlopów jest dla pracownika gwarancją jego otrzymania? Sprawdziliśmy to.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy