Back

Zasiłek dla bezrobotnych również dla opiekuna

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2016-11-09

Prawo do zasiłku dla bezrobotnych przysługuje nie tylko osobom, które w ostatnim czasie pracowały. Pobieranie niektórych świadczeń z ZUS-u pozwala na uzyskanie wsparcia finansowego z urzędu pracy. Już za niespełna dwa miesiące grupa osób uprawnionych do zasiłku zwiększy się o tych, którzy musieli zawiesić czynności zawodowe na rzecz sprawowania opieki nad bliskim.

Zgodnie z nowelizacją, prawo do zasiłku dla bezrobotnych będą mogły uzyskać również osoby, które opiekowały się bliskimi i w związku z tym otrzymywały świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy lub zasiłek dla opiekuna.

Zasadność wprowadzenia zmian, jak podaje Ministerstwo w uzasadnieniu do projektu ustawy, podyktowana jest tym, że okres sprawowania opieki nad osobą niepełnosprawną powinno się traktować analogicznie do okresu zatrudnienia. Świadczenia przyznawane są z tytułu zakończenia aktywności zawodowej z powodu konieczności sprawowania opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny. Dlatego uzasadnionym jest traktowanie tej formy aktywności podobnie do zatrudnienia, w przypadku przyznawania prawa do zasiłku dla bezrobotnych.

Warunki przyznania zasiłku dla bezrobotnych

Warunkiem przyznania zasiłku z urzędu pracy będzie, tak jak w przypadku pozostałych osób bezrobotnych, pobieranie świadczenia przez okres 365 dni w ciągu 18 miesięcy poprzedzających rejestrację. W tym przypadku wysokość pobieranego świadczenia nie będzie miała znaczenia. Warunek co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę, jak w przypadku innych świadczeń z ZUS, nie obowiązuje.

Aby otrzymać zasiłek dla osób bezrobotnych, utrata prawa do świadczenia z tytułu opieki powinna być spowodowana śmiercią osoby, nad którą była sprawowana.

A po zasiłku… świadczenie przedemerytalne

Osoby uzyskujące z tego tytułu prawo do zasiłku dla bezrobotnych po 180 dniach jego pobierania będą również mogły ubiegać się o świadczenie przedemerytalne. Warunkiem jego uzyskania jest pobieranie świadczeń z tytułu opieki przez okres 365 dni – bez przerw, utrata świadczenia z powodu śmierci osoby, nad którą była sprawowana opieka oraz rejestracja w ciągu 60 dni od ustania świadczenia w urzędzie pracy.

Świadczenie przedemerytalne może być przyznane tylko osobom, które spełniają kryterium określonego wieku i stażu pracy. Do dnia, w którym ustało prawo do świadczenia, kobieta powinna mieć ukończone 55 lat i co najmniej 20-letni staż pracy, a mężczyzna 60 lat i 25-letni staż.

Nowe przepisy mają wejść w życie po 1 stycznia 2017 r.

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: Projekt Ustawy o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz ustawy o świadczeniach przedemerytalnych


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Wsparcie z urzędu pracy cudzoziemców
    Z jakich usług i instrumentów rynku pracy mogą korzystać cudzoziemcy zarejestrowani w urzędzie pracy?

  • Dlaczego nie każdy przedsiębiorca otrzyma zasiłek dla bezrobotnych?
    Zasiłek dla bezrobotnych to świadczenie przyznawane nie dla wszystkich zarejestrowanych. Jakie warunki musi spełniać przedsiębiorca, żeby otrzymać zasiłek?

  • Wsparcie z ZUS dla przedsiębiorców poszkodowanych przez powódź
    ZUS oferuje przedsiębiorcom z terenów objętych tegoroczną powodzią specjalne formy wsparcia. W samym województwie opolskim do 23 października 2024 r. wpłynęło niemal 500 wniosków o ulgi w opłacaniu składek oraz 259 wniosków o wypłatę świadczenia interwencyjnego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wypłatę świadczeń.

  • Zwolnienie dyscyplinarne a zasiłek dla bezrobotnych
    Prawo do zasiłku dla bezrobotnych przysługuje osobie bezrobotnej, która spełnia określone warunki i zarejestruje się w urzędzie pracy. Czy sposób rozwiązania umowy ma wpływ na przyznanie świadczenia? Jak to wygląda w przypadku rozwiązania przez pracodawcę umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika (tzw. zwolnienie dyscyplinarne)? Odpowiadamy.

  • Terminy wpływające na zasiłek dla bezrobotnych [INFOGRAFIKA]
    Jeśli planujesz rejestrację w urzędzie pracy i zastanawiasz się, czy zostanie Ci przyznany zasiłek dla bezrobotnych, zwrócić szczególną uwagę na poniższe terminy.

  • Karta pobytu z adnotacją "dostęp do rynku pracy"
    Cudzoziemcy, którzy uzyskują pozytywną decyzję wojewody i zezwolenie na pobyt np. czasowy odbierają kartę pobytu, na której najczęściej widnieje adnotacja „dostęp do rynku pracy”. Co ona oznacza? Wyjaśniamy.

  • Zmiany w przepisach BHP na stanowisku pracy wyposażonym w monitor ekranowy
    Postęp technologiczny, a wraz z nim zmiany, które zaszły w ostatnich 25 latach, stały się powodem nowelizacji przepisów dotyczących stanowiska pracy wyposażonego w monitor ekranowy. Co się zmieniło? Ile czasu mają pracodawcy na dostosowanie miejsca pracy do nowych regulacji? Odpowiadamy.

  • Ponad 20 tysięcy złotych na szkolenie dla osoby bezrobotnej
    Chcesz otrzymać środki na szkolenie indywidualne? Sprawdź, co należy zrobić, aby urząd pracy zrefundował koszty szkolenia!

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy