Back

Urlop młodocianego pracownika

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2017-06-19

Zatrudniasz młodocianych pracowników? Sprawdź, jakie przepisy obowiązują przy udzielaniu urlopu.

Młodocianych pracowników, czyli pracowników poniżej 18. roku życia, dotyczą odrębne przepisy, mówiące o wypoczynku. Młodym przysługuje więcej czasu na odpoczynek dobowy oraz tygodniowy. Inaczej kształtują się również przepisy dotyczące urlopu wypoczynkowego.

Urlop wypoczynkowy młodocianego pracownika

Wymiar urlopu młodocianego, tak jak w przypadku doświadczonego pracownika, zależy od stażu pracy. Tu jednak terminy są znacznie krótsze. Prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 12 dni roboczych młodociany nabywa z upływem 6 miesięcy od rozpoczęcia pierwszej pracy. Mówiąc o pierwszej pracy, mówimy o pierwszym angażu pracowniczym. Po roku pula jego dni urlopowych wzrasta o 26 dni roboczych. Urlop przysługujący po pół roku nie jest wliczany do dni wolnych przysługujących po roku pracy. To oznacza, że młodociany pracownik, który przepracował rok, może w sumie wypoczywać 38 dni roboczych. Jednak w roku kalendarzowym, w którym młodociany pracownik kończy 18 lat, przysługuje mu prawo do urlopu w wymiarze 20 dni, jeżeli prawo do urlopu uzyskał przed ukończeniem 18 lat.

Dodatkowe uprawnienia

Młodocianym pracownikom, uczącym się, przysługuje prawo wypoczynku zbieżnego z wykonywaniem obowiązków szkolnych. Dlatego mają prawo do urlopu w okresie ferii szkolnych (letnich i zimowych). Jeśli nie nabyli jeszcze prawa do urlopu, na wniosek pracownika młodocianego pracodawca może udzielić urlopu w okresie ferii szkolnych zaliczkowo.

Młody pracownik może również wnioskować o urlop bezpłatny w okresie ferii. Łączny wymiar urlopów, bezpłatnego i wypoczynkowego, nie może przekraczać 2 miesięcy.

Okres tego urlopu bezpłatnego wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

W przypadku wątpliwości związanych z przepisami dotyczącymi zatrudniania młodocianych należy kontaktować się z Państwową Inspekcją Pracy.

 

Joanna Kuzub  (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Brak wynagrodzenia a rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia
    Czy niewypłacanie pracownikowi wynagrodzenia na czas może być powodem rozwiązania umowy przez pracownika bez wypowiedzenia? Na co zwrócić uwagę i jakie przepisy Kodeksu pracy mają w tym przypadku zastosowanie? Odpowiadamy.

  • Czym jest plan urlopów?
    Urlop wypoczynkowy jest prawem pracownika, a więc osoby świadczącej pracę na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania oraz spółdzielczej umowy o pracę. Aby czas wolny wszystkich zatrudnionych nadmiernie nie zaburzał funkcjonowania zakładu pracy, potrzebny jest plan. Już pod koniec jednego lub na początku kolejnego roku określa się w nim kto i kiedy skorzysta z przysługującego mu urlopu. Co warto wiedzieć o planie urlopowym?

  • Okresy wpływające na wymiar urlopu
    Urlop wypoczynkowy jest jednym z uprawnień pracownika, czyli osoby zatrudnionej na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Wymiar urlopu zależy od stażu pracy i wykształcenia pracownika. Jakie okresy wpływają na ilość (20 czy 26) wolnych dni? Odpowiadamy.

  • Dni wolne od pracy i niedziele handlowe w 2025 r.
    Pracownicy mają prawo do urlopu w wymiarze 20 lub 26 dni. Aby dobrze i efektywnie zaplanować odpoczynek, warto skorzystać z kalendarza dni wolnych od pracy na 2025 r. Dzięki niemu można tak rozdysponować urlop, by częściej, niż tylko raz w roku, cieszyć się dłuższym wypoczynkiem. Warto też wiedzieć, w które niedziele 2025 r. będzie możliwość zrobienia zakupów. Przedstawiamy przydatne informacje i daty.

  • Urlop na żądanie – wątpliwości
    Urlop na żądanie od samego początku sprawiał problemy z interpretacją przepisów zarówno pracownikom, jak i pracodawcom. Najczęściej kłopoty dotyczą rozumienia wymiaru urlopu na żądanie. Niektórzy myślą, że to dodatkowe dni wolne, liczone poza limitem 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego. Inne nieporozumienie dotyczy sposobu udzielania urlopu na żądanie. Istnieje przekonanie, że wystarczy samo zgłoszenie chęci wzięcia takiego dnia wolnego do pracodawcy. Postaramy się rozwiać te wątpliwości.

  • Urlop wypoczynkowy a przedawnienie
    Zarówno pracownicy, jak i pracodawcy mają wiele wątpliwości dotyczących przepisów o urlopie wypoczynkowym, zawartych w Kodeksie pracy. Kilka z nich, dotyczących przedawnienia urlopu rozwiewa Marta Piernikowska, specjalista z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Bydgoszczy. Zachęcamy do lektury części artykułu ekspertki.

  • Czy można podpisać umowę o pracę w trakcie zwolnienia lekarskiego?
    Zwolnienie lekarskie pracownika to szczególny czas, w którym np. pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę. Stanowi o tym art. 41 Kodeksu pracy. Co w sytuacji, gdy pracownik chce podpisać umowę o pracę w trakcie choroby? Czy ma do tego prawo? Odpowiadamy.

  • Zagubione świadectwo pracy
    Nie masz świadectwa pracy? Sprawdź, kto może Ci pomóc!

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy