Back

Staż pracy a służba wojskowa, w tym pełniona za granicą

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2024-12-09

Czy okres pełnienia służby wojskowej wlicza się do stażu pracy? Jak to wygląda w przypadku odbywania służby wojskowej za granicą?

Przepisów dotyczących stażu pracy, od którego zależy m.in. wymiar urlopu należy szukać przede wszystkim w Kodeksie pracy. To w tej ustawie czytamy, że do okresu zatrudnienia, od którego zależy prawo do urlopu i wymiar urlopu, wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia, bez względu na przerwy w zatrudnieniu oraz sposób ustania stosunku pracy (art. 1541).

W innym artykule Kodeksu pracy (155) czytamy o okresach nauki, które zaliczają się do stażu pracy. Np. z tytułu ukończenia szkoły wyższej, pracodawca zalicza pracownikowi 8 lat do stażu pracy, od którego zależy wymiar urlopu. Dyplom średniej szkoły ogólnokształcącej to 4 lata do takiego stażu. Okresy te się nie sumują. Bierze się pod uwagę szkołę najkorzystniejszą dla pracownika.

 

Co ze służbą wojskową?

W art. 302 Kodeksu pracy czytamy:

„Do okresu zatrudnienia wlicza się okres służby w Policji, Urzędzie Ochrony Państwa, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, Służbie Wywiadu Wojskowego, Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, Biurze Ochrony Rządu, Służbie Ochrony Państwa, Służbie Więziennej, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej w zakresie i na zasadach przewidzianych odrębnymi przepisami.”

Są tu wymienione inne okresy, które nie są okresami zatrudnienia, jednak traktuje się je jako równorzędne. Nie ma tu jednak służby wojskowej.

 

Czytaj także: Płaca minimalna i stawka godzinowa w 2025 r.

 

Przepisów dotyczących zaliczania okresu służby wojskowej do stażu pracy należy szukać w ustawie o obronie Ojczyzny (przede wszystkim w art. 237 oraz art. 313).

Art. 237 tego dokumentu stanowi:

„Okres pełnienia zawodowej służby wojskowej wlicza się pracownikowi do okresu zatrudnienia w zakresie wszystkich uprawnień związanych z tym zatrudnieniem, z zastrzeżeniem art. 458 ust. 7.

(art. 458 ust. 7: Okresu pełnienia zawodowej służby wojskowej nie wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależy prawo do odprawy pieniężnej w związku z przejściem na rentę lub emeryturę przysługującej na podstawie przepisów prawa pracy.)

Żołnierz zawodowy zwolniony ze służby wojskowej, który podjął pracę w roku kalendarzowym, w którym nastąpiło jego zwolnienie z zawodowej służby wojskowej, nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego w następnym roku kalendarzowym.”

 

Praca za granicą. Służba wojskowa za granicą

W ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (art. 86) czytamy:

„Udokumentowane okresy zatrudnienia, przebyte za granicą u pracodawcy zagranicznego, są zaliczane do okresów pracy w Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie uprawnień pracowniczych.”

Przepis ten daje możliwość zaliczenia okresów pracy za granicą do stażu pracy, od którego zależy m.in. wymiar urlopu w Polsce. Więcej na ten temat w wywiadzie z Piotrem Kalbronem, Okręgowym Inspektorem Pracy w Katowicach.

Jak potwierdzają wyjaśnienia Państwowej Inspekcji Pracy, przepis ten, jak również żaden inny, nie daje możliwości zaliczenia służby wojskowej odbytej za granicą do stażu pracy, od którego zależy m.in. wymiar urlopu w Polsce. Na stronie internetowej PIP czytamy: 

„Literalne brzmienie przepisu wskazuje na to, że ustawodawca wyposażył polskiego pracodawcę w możliwość zaliczenia zatrudnianemu pracownikowi do stażu pracy wyłącznie okresów pracy odbytych za granicą m.in. na Białorusi. Powyższy przepis nie daje jednak uprawnienia do wliczania do stażu pracy służby wojskowej odbytej za granicą. Nie sposób nie spostrzec, że aby służba wojskowa mogła być zrównana ze stażem pracy w zakresie uzyskania uprawnień pracowniczych – w tym w zakresie ustalenia wymiaru urlopu - niezbędne jest istnienie szczególnej regulacji prawnej w tym zakresie. W polskim ustawodawstwie nie ma jednak przepisu prawnego – analogicznego do przepisów zawartych w ustawie o obronie Ojczyzny - pozwalającego na uwzględnienie w pracowniczym stażu pracy, służby wojskowej odbywanej poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.”

 

Szczegółowych informacji na temat zaliczania różnych okresów do stażu pracy w Polsce udziela Państwowa Inspekcja Pracy.

 

 

Wojciech Napora (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 

Źródło:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.

Ustawa z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny.

Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Państwowa Inspekcja Pracy.


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Jak hobby pomaga w karierze zawodowej?
    Na pierwszy rzut oka, wydawać się może, że hobby przeszkadza w pracy, bo odciąga uwagę od codziennych obowiązków. Tymczasem jest zupełnie odwrotnie. Ludzie bez pasji słabiej pracują.

  • Praca między jednym a drugim zezwoleniem jednolitym
    Cudzoziemcy, którzy posiadają zezwolenie na pobyt czasowy i pracę (tzw. zezwolenie jednolite) i ich pracodawcy w okresie oczekiwania na wydanie kolejnego takiego zezwolenia mogą skorzystać z przepisów „pomostowych”. Dzięki nim, w tym czasie, nie trzeba legalizować pobytu, jak i pracy obcokrajowca, który nie ma przecież ważnego dokumentu (zezwolenia jednolitego). Należy jednak spełnić określone warunki. Jakie? Odpowiadamy.

  • Zasiłek dla bezrobotnych – jak długo należy pracować, aby go otrzymać?
    Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych? Czy urząd pracy może skrócić okres jego pobierania? Wyjaśniamy.

  • Zatrudnianie cudzoziemców absolwentów polskich szkół policealnych
    Do legalnego zatrudnienia cudzoziemca, co do zasady, potrzebne są odpowiedni tytuł pobytowy oraz zezwolenie na pracę. Od tej zasady istnieją wyjątki. Są bowiem cudzoziemcy, którzy mogą wykonywać pracę bez zezwolenia na pracę. Czy do tej grupy zaliczają się absolwenci szkół policealnych? Odpowiadamy.

  • Nieważny paszport cudzoziemca a legalna praca
    W ostatnim czasie pojawia się dużo pytań o to, czy cudzoziemiec, którego paszport utracił ważność może legalnie pracować w Polsce. Wątpliwości biorą się w dużej mierze stąd, że wielu obywateli Białorusi i Ukrainy ma problem z uzyskaniem nowego dokumentu podróży. Warto zatem przytoczyć stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy oraz informacje Straży Granicznej dotyczące cudzoziemców z nieważnym paszportem.

  • Zatrudnienie obywateli Ukrainy. Kiedy nowe powiadomienie
    Powiadomienie o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy jest najprostszą formą legalizacji pracy cudzoziemców z krajów trzecich w RP. To opcja bezpłatna, umożliwiająca zatrudnienie i dopełnienie formalności później, w ciągu 7 dni od powierzenia pracy. Przepisy ustawy specjalnej o pomocy obywatelom Ukrainy przewidują okoliczności, które wpływają na konieczność wysłania kolejnego powiadomienia. Jakie to okoliczności? Odpowiadamy.

  • Stwórz CV i zdobądź pracę marzeń
    Jednym z najważniejszych dokumentów potrzebnych w procesie rekrutacji jest CV. Dlatego warto przyłożyć się do jego stworzenia. Zielona Linia, która wspiera osoby poszukujące pracy, udostępniła narzędzie, ułatwiające przygotowanie profesjonalnego CV. Zachęcamy do skorzystania z naszego „Kreatora CV”!

  • Urlop na żądanie – wątpliwości
    Urlop na żądanie od samego początku sprawiał problemy z interpretacją przepisów zarówno pracownikom, jak i pracodawcom. Najczęściej kłopoty dotyczą rozumienia wymiaru urlopu na żądanie. Niektórzy myślą, że to dodatkowe dni wolne, liczone poza limitem 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego. Inne nieporozumienie dotyczy sposobu udzielania urlopu na żądanie. Istnieje przekonanie, że wystarczy samo zgłoszenie chęci wzięcia takiego dnia wolnego do pracodawcy. Postaramy się rozwiać te wątpliwości.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy