Rodzaje wolnego na dziecko
Sprawdź, jaki rodzaj czasu wolnego i w jakim wymiarze przysługuje rodzicom!
Przepisy prawa pracy przewidują dodatkowe wolne od pracy rodzicom. Jednymi uprawnieniami rodzice muszą się dzielić, innymi nie.
Zwolnienie od pracy, tzw. opieka
Pracującemu na etacie rodzicowi dziecka do 14. roku życia w każdym roku kalendarzowym przysługują dwa dni zwolnienia od pracy na opiekę nad dzieckiem. Przysługujące wolne można wykorzystać w dniach lub godzinach. Liczba posiadanych dzieci nie wpływa na podwyższenie wymiaru wolnego, zawsze jest to 2 dni lub 16 godzin. Wolne przysługuje tylko jednemu z pracujących rodziców.
Za te dni przysługuje wynagrodzenie.
Urlop okolicznościowy
Pierwszy urlop okolicznościowy ojciec, bo matce nie przysługuje, otrzymuje z tytułu pojawienia się pociechy na świecie – 2 dni.
Kolejnym wydarzeniem w życiu dziecka, zasługującym według przepisów na wolne rodzica, jest ślub dziecka. W tym przypadku oboje z rodziców mają prawo do dnia wolnego od pracy.
W razie śmierci dziecka, rodzicom przysługują dwa dni wolnego. I tu również prawo do wolnego przysługuje obojgu.
Za dni nieobecności w pracy pracownik-rodzic otrzyma wynagrodzenie.
Nieprzewidziana sytuacja
Jeśli Twoja pociecha nie ukończyła 8. roku życia i w wyniku nieprzewidzianego zdarzenia nie masz z kim jej zostawić, możesz skorzystać z płatnej opieki na dziecko. Zasiłek przysługuje w razie nieprzewidzianego zamknięcia placówki, do której uczęszcza dziecko: żłobka, przedszkola, szkoły, choroby współmałżonka stale opiekującego się dzieckiem lub niani.
Za ten okres przysługuje zasiłek opiekuńczy. Maksymalny okres pobierania zasiłku w roku kalendarzowym nie może przekroczyć 60 dni (do których zaliczany jest także okres przebywania na zwolnieniu lekarskim na chore dziecko).
Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.
Zobacz podobne artykuły:

Brak wynagrodzenia a rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia Czy niewypłacanie pracownikowi wynagrodzenia na czas może być powodem rozwiązania umowy przez pracownika bez wypowiedzenia? Na co zwrócić uwagę i jakie przepisy Kodeksu pracy mają w tym przypadku zastosowanie? Odpowiadamy.

Urlop na żądanie – wątpliwości Urlop na żądanie od samego początku sprawiał problemy z interpretacją przepisów zarówno pracownikom, jak i pracodawcom. Najczęściej kłopoty dotyczą rozumienia wymiaru urlopu na żądanie. Niektórzy myślą, że to dodatkowe dni wolne, liczone poza limitem 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego. Inne nieporozumienie dotyczy sposobu udzielania urlopu na żądanie. Istnieje przekonanie, że wystarczy samo zgłoszenie chęci wzięcia takiego dnia wolnego do pracodawcy. Postaramy się rozwiać te wątpliwości.

Urlop wypoczynkowy a przedawnienie Zarówno pracownicy, jak i pracodawcy mają wiele wątpliwości dotyczących przepisów o urlopie wypoczynkowym, zawartych w Kodeksie pracy. Kilka z nich, dotyczących przedawnienia urlopu rozwiewa Marta Piernikowska, specjalista z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Bydgoszczy. Zachęcamy do lektury części artykułu ekspertki.

Czy można podpisać umowę o pracę w trakcie zwolnienia lekarskiego? Zwolnienie lekarskie pracownika to szczególny czas, w którym np. pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę. Stanowi o tym art. 41 Kodeksu pracy. Co w sytuacji, gdy pracownik chce podpisać umowę o pracę w trakcie choroby? Czy ma do tego prawo? Odpowiadamy.

Zagubione świadectwo pracy Nie masz świadectwa pracy? Sprawdź, kto może Ci pomóc!

Kiedy pracodawca może zlecić pracownikowi wykonywanie dodatkowych obowiązków Pracodawca ma obowiązek zapoznania pracownika z zakresem jego obowiązków przed dopuszczeniem go do pracy. Czy pracodawca może zlecić pracownikowi inne zadania niż wynikające z zawartej umowy o pracę? Czy pracownik ma obowiązek je wykonać? Podpowiadamy.

Nie ze wszystkich uprawnień rodzicielskich skorzysta jednocześnie matka i ojciec Kodeks pracy przewiduje liczne uprawnienia związane z rodzicielstwem. Jednym z nich jest zakaz zatrudniania w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej oraz zakaz delegowania poza stałe miejsce pracy rodzica wychowującego dziecko do ukończenia przez nie 8. roku życia. Czy oboje rodzice mają prawo skorzystać z tego uprawnienia? Co w przypadku, gdy tylko jeden z nich jest zatrudniony? Podpowiadamy.

Zadaniowy czas pracy - zasady Zadaniowy czas pracy jest jednym z systemów czasu pracy. Na czym polega i kto może pracować w takim systemie? Podpowiadamy.