Rejestracja studentów w urzędzie pracy
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2018-07-13
Nie wszystkim studentom przysługuje prawo do rejestracji ze statusem osoby bezrobotnej. Podpowiadamy, kiedy rejestracja będzie możliwa.
Jednym z warunków uzyskania statusu osoby bezrobotnej w urzędzie pracy jest zdolność i gotowość do podjęcia zatrudnienia. Nauka nie zawsze stanowi przeszkodę w podjęciu pracy, może jednak stanowić przeszkodę w rejestracji w urzędzie pracy.
Zgodnie z przepisami Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, zarejestrować się jako osoba bezrobotna nie może student studiów dziennych. Nauka bowiem nie pozwoli mu podjąć pracy w pełnym wymiarze – a to kolejny z warunków uzyskania statusu osoby bezrobotnej. Z takim wymiarem zatrudnienia wiąże się również większość form wsparcia dostępnych w urzędzie.
Żeby uzyskać dostęp tylko do ofert pracy, student dzienny może zarejestrować się jako poszukujący pracy.
Absolutorium a rejestracja w urzędzie pracy
Osoby znajdujące się w dniu rejestracji na liście studentów dziennych uczelni nie spełniają warunków do nabycia statusu osoby bezrobotnej. Przyjmuje się jednak, że jeśli dana osoba uzyskała absolutorium, ale nie obroniła pracy końcowej oraz nie ma wyznaczonego terminu ewentualnej obrony, spełnia warunki uznania jej za osobę bezrobotną w rozumieniu przepisów wspomnianej ustawy.
Studenci dzienni, którzy już się nie uczą, ale mają wyznaczony termin obrony, zarejestrować się w urzędzie pracy ze statusem osoby bezrobotnej nie będą mogli.
Studia w formie niestacjonarnej a rejestracja w urzędzie pracy
Studenci zaoczni, ze względu na charakter nauki, mogą rejestrować się w urzędzie pracy jako osoby bezrobotne i korzystać z dostępnych form wsparcia.
Prawo do rejestracji ze statusem osoby bezrobotnej przysługuje również doktorantom. Muszą oni jednak spełnić jeden warunek: oświadczyć, że są zdolni i gotowi podjąć zatrudnienie. Oświadczenie składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.
Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Źródło: Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy
Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.
Zobacz podobne artykuły:

Boom na programistów potrwa do 2030 roku - prognoza ekspertów Polska potrzebuje przynajmniej 12 lat na rozwiązanie problemu z niedoborem specjalistów IT, alarmują eksperci. Tymczasem maleje deficyt programistów w innych krajach Unii Europejskiej. Zgodnie z najnowszymi danymi, do 2020 roku wyniesie on nie 1 mln, a 600 tys. wakatów.

Staż pracy a wysokość zasiłku dla bezrobotnych Wysokość zasiłku dla bezrobotnych uzależniona jest od stażu pracy osoby bezrobotnej. Sprawdź, jakie okresy wpływają na wysokość świadczenia.

Okresy wpływające na wysokość zasiłku dla bezrobotnych Zastanawiasz się, w jakiej wysokości otrzymasz zasiłek dla bezrobotnych? Odpowiedź uzależniona jest od sumy Twoich okresów uprawniających do zasiłku. Sprawdź, w jakiej wysokości świadczenie otrzymasz!

Wsparcie z urzędu pracy cudzoziemców Z jakich usług i instrumentów rynku pracy mogą korzystać cudzoziemcy zarejestrowani w urzędzie pracy?

Świadczenia z urzędu pracy dla cudzoziemców Którzy cudzoziemcy mogą korzystać z zasiłku dla bezrobotnych oraz dodatku aktywizacyjnego?

Rejestracja cudzoziemca w urzędzie pracy Kto spośród cudzoziemców może dokonać rejestracji w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna?

Dlaczego nie każdy przedsiębiorca otrzyma zasiłek dla bezrobotnych? Zasiłek dla bezrobotnych to świadczenie przyznawane nie dla wszystkich zarejestrowanych. Jakie warunki musi spełniać przedsiębiorca, żeby otrzymać zasiłek?

Karencja, czyli opóźnienie w wypłacie zasiłku Co do zasady prawo do zasiłku przysługuje bezrobotnemu za każdy dzień kalendarzowy od dnia zarejestrowania się we właściwym powiatowym urzędzie pracy. Są jednak okoliczności, które wpływają na to, że świadczenie jest naliczane i wypłacane z opóźnieniem. Co ma wpływ na karencję, czyli okres wyczekiwania na zasiłek dla bezrobotnych? Odpowiadamy.